
Naujausios
Iš Akmenės rajono kilusi M. Mašanauskienė domisi gimtine. Todėl skaito naujienas "Šiaulių krašte", kurį randa, kai lankosi Vilniaus mokytojų namuose. Vasaros pabaigoje sudomino publikacija "Vokiečių kapavietėje rastas prancūzas" (2019 08 27) – apie Šiaulių rajone atkastą Antrojo pasaulinio karo 60 vokiečių kapavietę.
"Visą laiką nešiojausi mintį – tėviškėje Akmenės rajone netoli Jautmalkių parodyti karo laikų kapavietę, jei kas domėtųsi", – sakė pedagogė.
Nuskubėjo į Vokietijos ambasadą.
"Pajutau abejingumą, kai klausinėjo: ar pati mačiau, ar tikrai atsekčiau vietą", – pasakojo M. Mašanauskienė.
Paskambino į "Šiaulių krašto" redakciją. Sakė, "atliksianti šventą pareigą" papasakodma paie kapavietę.
Su vilniete iš Naujosios Akmenės autobusų stoties sukame Žagarės link. Neprivažiavus Jautmalkių kaimo turėtų būti orientyras – šalikelėje seni medžiai buvusioje Jasutynėje. Kitoje kelio pusėje augo alksnynėlis.
"Mama dažnai įspėdavo: nelįskit, ten vokiečių ir rusų kapai, o vaikai labai bijojome", – moteris pasakoja, kai apie 1959-uosius metus tebegyveno gimtajame Strimyliškių kaime.
Prisimena pasakojant, kad, nudundėjus frontui, šalia kelio buvo iškasti grioviai ir į juos atskirai suversti vokiečių ir rusų kareivių palaikai.
Apie karo laikus mama dau nepasakodavo: "Ai, nebuvo jaunystės, nebuvo gyvenimo ir nėr ko pasakot".
Marija vėliau suprato, kodėl apdirbamame lauke suvešėjo alksnių lopinėlis: žmonės nelietė kapavietės.
Po kelių dešimtmečių, važiuodama prošal pamatė, kad medžių nebelikę, laukas ariamas ir apsėjamas.
"Tačiau likę Jasutynės medžiai padės rasti", – įsitikinusi M. Mašanauskienė.
Ji toje sodyvietėje nebuvo šešiasdešimt metų, tačiau tiki, kad vaikystės prisiminimai – tikslūs.
Atpažįsta dabar jau vos rankomis apglėbiamų dviejų medžių kamienus. Kas giliau, per atvašynus neįmanoma įžūrėti.
Ponia Marija detalizuoja: auga gal kokie keturi labai stori gluosniai. Vienas jų – su dreve. Šalia – nedidukė kūdra. Dar už keliolikos žingsnių – akmeninių sienų liekanos. Tai randame.
Moteris rodo buvusio alksnynėlio vietą – kelios dešimtys metrų, o gal ir visas šimtas lygutėliame lauke, kuris dailiai įdirbtas. Įsitikinusi – ten karių palaidojimų vieta.
