
Naujausios
Tėčiai – šalia nuo pirmų gyvenimo dienų
Pakruojo aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis bei vietos priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Aurimas Bička – valstybės pareigūnai, nusivilkę uniformas dėl tėvystės atostogų. Tokia teise jie naudojosi gimus visiems savo vaikams.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Auginti vaikus – sunkus darbas
Priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Aurimas Bička šį pavasarį buvo mėnesiui nusivilkęs uniformą: šeimai susilaukus antrosios dukrelės, tapo talkininku žmonai Aistei.
„Mėnuo namuose prabėgo, kaip kelios dienos. Tai mažajai Adelei sauskelnes pakeisti, tai buteliuką paduoti, tai su pustrečių metų vyresnėle į lauką eiti... Vieną laikas migdyti – kita dar nori, kad tėvai su ja žaistų... Veiklos abiems su žmona netrūko! Vyresnioji dukrytė Amelija – energijos kupina Skorpioniukė, kuriai rūpi viską išbandyti, atidaryti, pačiupinėti. Vos spėjam nusisukti, jau žiūrėk, reikia lėkti taisyti padėties, nes smalsuolė ropščiasi prie puodo, kunkuliuojančio ant viryklės. Arba kažkaip sugebėjo atkrapštyti vaistų spintelės užraktą!“ – juokiasi vyresnėlės išdaigas prisiminęs pareigūnas.
Teko Aurimui ir naktimis keltis prie pravirkusių mažylių.
Tėvystės atostogomis jis pasinaudojo, ir gimus vyresniajai dukrelei. Prisimena, jog gyvenant bute su patogumais, buvo paprasčiau prižiūrėti kūdikį. Po to Bičkos įsigijo namą Radviliškyje – šeima planavo neapsiriboti viena atžala.
„Susilaukę Adelės sutarėme, jog vaikų užteks. Buvo metas, kai, kaip absoliuti dauguma vyrų, norėjau sūnaus. Vėliau supratau, kad panašaus amžiaus sesutėms bus labai gera kartu, jų ryšys augs kartu su jomis. Aš pats su dvylika metų vyresniu broliu artimesnis tapau, kai jau abu suaugome. Iki tol amžiaus skirtumas buvo rimta kliūtis broliškai bendrauti – visiškai skyrėsi vaikino ir mažamečio berniuko interesai“, – prisimena Aurimas.
A. Bička visada naudojasi įstatymų suteikiamais papildomais laisvadieniais tėvams, vadinamaisiais „mamadieniais“. Auginant mažyles, rūpesčių daug, ypač jei kuri sunegaluoja. Tada vienas tėvų prižiūri sveikąją dukrytę, o kitas su ligoniuke lekia pas gydytojus.
Ir kasdieninių darbų šeimai netrūksta – iš Pakruojo grįžęs vyras kimba į juos kartu su žmona.
„Ko gero, auginantiems mažylius sunkiausia yra psichologiškai. Diena po dienos darai vis tuos pačius darbus. Kasdienė rutina, kuomet negali nuo vaiko pasitraukti... Ir pasijunti, kaip robotas“, – svarsto Aurimas.
Užtat jis pasistengia, kad Aistė galėtų kartkartėmis pailsėti nuo mamos pareigų – ir papramogautų, ir grožio salonuose apsilankytų.
„Eiti vaiko auginimo atostogų ištisus metus „nepasirašyčiau“ – tai sunkus darbas! Gal net dviem etatais dirbti lengviau!“
Atostogų iniciatyvą parodė vyras
Pakruojo aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis – iš tų vyrų, kurie savo atžalą augino ištisus metus. Tėčio rankų išsūpuotai Brigitai – jau dešimt. Šeimai susilaukus jaunesniųjų Akvilės ir Martyno, Gediminas pasinaudojo mėnesį trunkančiomis tėvystės atostogomis.
„Brigitai sulaukus metukų, žmonai iškilo pasirinkimas – auginti ją toliau, ar grįžti į darbą. Nes buvo abejonių, ar vėliau darbo vieta bus išsaugota. Taigi vieną dieną grįžęs namo pasakiau, kad vaiko auginimo atostogų išeinu aš“, – prisimena G. Cinkutis.
Mažajai Brigitai toks pasikeitimas (kai mama dienomis išeina, o namuose lieka tėtis) streso nesukėlė. Gediminas ir anksčiau prižiūrėdavo dukrelę. O tėviškai atostogaujant, prisimena, netruko susiklostyti mažylės dienotvarkė.
„Prižiūrėti dukrą, nuolat su ja bendrauti nebuvo sunku. Jau nuo paauglystės man gerai sekėsi sutarti su vaikais, giminaičiai dažnai patikėdavo prižiūrėti savo mažylius“.
Kodėl tuomet pasirinko aplinkosaugininko, o ne mokytojo profesiją? Gediminas šypsosi: kasdieniškai bendrauti su vaikais ir juos mokyti – skirtingi dalykai.
Anot G. Cinkučio, apsisprendimui eiti vaiko auginimo atostogų įtakos turėjo ir valstybės mokami tokios rūšies atostoginiai. Tėvams, auginantiems vaikus nuo vienerių iki dvejų metų, buvo mokama aštuoniasdešimt procentų atlyginimo. Todėl prieš teikdamas atostogų prašymą darbdaviams, Gediminas pirmiausiai apsvarstė, ar finansiškai nenuskriaus šeimos.
„Visiems metams palikti darbovietę ir didžiausią dėmesį skirti dukrai nebuvo sudėtinga psichologiškai. Gal net į naudą išėjo – kasdien rūpinantis namais, galva pailsėjo nuo darbo problemų. Grįžęs po atostogų, galėjau tas problemas įvertinti ir ieškoti jų sprendimo būdų šviežiu žvilgsniu, – sako G. Cinkutis.
Nuotrauka iš Bičkų šeimos albumo
Aistė ir Aurimas dukrelėmis rūpinasi bendromis jėgomis.
Autorės nuotr.
Gediminas Cinkutis metus laiko augino vyriausią dukrą.