
Naujausios
Tremčių septyniasdešimtmetį minėjo žilagalviai ir jaunimas
Praėjusį savaitgalį Pakruojo kultūros centre minėtame 1947 metų masinių tremčių jubiliejuje buvo matyti ne tik garbaus amžiaus žmonės, bet ir moksleiviai. Šiandienos jaunuoliai fiksuoja tremtinių prisiminimus, gilinasi į gyvąją Lietuvos istoriją.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Nubausta vaikystė
1947-ųjų vėlų rudenį ir žiemą iš Pakruojo rajono buvo ištremti 122 žmonės – šeimos su senukais, ligoniais, mažais vaikais. Skaudžių įvykių septyniasdešimtmetį suėjo paminėti tik pastarieji – amžiumi vyresni tremtiniai jau išėję Anapilin.
Į Lilijos Jutinskienės tėvų namus atėjus ginkluotiems stribams, nė penkerių nesulaukusią mergytę kaimynė išsivedė į kiemą. Kyštelėjo „į delną“ vienam stribui – ir šis „nepastebėjo“, kaip mažylė nuvedama tolyn... Po daugelio metų Lilija rajono tremtinių organizacijos vadovei, kraštotyrininkei Zitai Vėžienei pasakojo: nebeatminė motinos paveikslo – sapnuodavo ją, tarsi ateinančią, ryšinčią balta skarele, bet vaizdas išnykdavo...
Tremčių minėjime L. Jutinskienė eilėmis išsakė, ką jautė mažutė „liaudies priešė“, nežinia už ką tuometinės valdžios nubausta skaudžia vaikyste. O jos tėvų šeima buvo palikta pakeliui į šiaurę: trėmėjai nutarė, kad tokių suvargusių nebeverta toliau vežti – juk nepadirbs, vistiek numirs... Lilijos tėvai pateko į kolchozą, pramintą „ubagų artele“, kurioje metus dirbęs dar galėjai likti valdžiai skolingas. Jie išgyveno, nors teko badauti. Jau grįžęs į Lietuvą, tėvelis Lilijai pasakojo, kokia skani medžio žievė...
Pakruojietė Aldona Čėsnienė lygino: ją į Sibirą išvežė vos dvejų metukų, tokio amžiaus, kokio dabar yra jos proanūkės.
„Gruodžio 30-ąją, prieš pat Naujus metus, į trobą atėję ginkluoti liepė pjauti kiaulę, pasiimti patalų ir maisto kelionei... Pakliuvom į Tomsko sritį. Mama pasakojo, kad mane, susuptą į patalus, kartu su kitais namiškiais vežė arkliu kinkytomis rogėmis pusantro šimto kilometrų. 1951–aisiais mirė močiutė. Kitąmet gimusi mano sesytė teišgyveno kelis mėnesius. 1953-iųjų Kalėdų rytą mirė tėtis“, – prisiminė netekčių lydimą vaikystę A. Čėsnienė.
Septyniolikmečio ginklas – plunksna
Klovainietė Stasė Čepaitienė prisiminė gerai pažinotą buvusį tremtinį, politinį kalinį Zenoną Gasiūną. Jis jau mokydamasis pasižymėjo literatūriniais gabumais. Septyniolikmetis Zenonas Pakruojyje subūrė patriotiškai nusiteikiusių moksleivių organizaciją „Laisvės sūnūs“. Jos nariai rašė atsišaukimus, klijuodavo mieste ant medžių. Veikla ilgai netruko – saugumiečiai vaikinukus sugaudė, tardė kankindami. Organizatorių Zenoną nuteisė dešimt metų kalėti, kitus – penkeriems – aštuoneriems metams.
Vorkutos lageryje Zenonas sugebėjo išsaugoti sąsiuvinį, kuriame eilėmis liejo Tėvynės ilgesį, įgeldavo okupantams. Kaip pats rašė, jo ginklas – aštri plunksna.
1947-aisiais buvo ištremti Zenono tėvai, du broliai ir sesuo. Nes smulkių ūkininkų šeimos du sūnūs partizanavo ir žuvo kovodami. Tremties teišvengė vienas iš brolių, Alfonsas. Jis įkliuvo, slapstydamasis nuo paėmimo į Raudonąją Armiją, buvo išsiųstas į Antrojo pasaulinio karo frontus. Klovainiečiui pasisekė – karas greitai baigėsi, o grįžusio jo valdžia nebepersekiojo. Alfonsas pagelbėjo visiems iš Sibiro grįžusiems namiškiams.
Patriotiškos Gasiūnų šeimos atstovei Janinai Rupšlaukienei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių apskrities koordinatorius Algirdas Šapoka įteikė žymenį „Už aktyvų dalyvavimą tremtinių sąjungos veikloje ir nuopelnus Lietuvai“.
Toks pat apdovanojimas skirtas ir Birutei Teklei Navickienei.
Jaunimas nepamiršta istorijos
„Atžalyno“ gimnazijos mokytoja Gražina Kairiūkštienė į renginį atėjo su dovana – dokumentinio filmo „Tremtinės gyvenimas“, skirto šviesios atminties pakruojietei Danutei Janeliūnienei, kompaktine plokštele. Ją pedagogė ir filmą kūrusios gimnazistės Austėja Miknevičiūtė, Greta Malinauskaitė bei Agnė Mikolaitytė įteikė Vladui Janeliūnui.
Pakruojiečių filmas buvo pristatytas projekto „Praeities stiprybė dabarčiai“ baigiamokoke tarptautinėje konferencijoje „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“, vykusioje Šiauliuose. Filmų istorijos tema kategorijoje „Tremtinės gyvenimas“ apdovanotas antrosios vietos diplomu.
Buvusiems tremtiniams ir jų šeimų nariams koncertavo moksleivių kolektyvai. „Atžalyno“ gimnazistai skaitė Zenono Gasiūno eilėraščius. Buvo padėtos gėlės prie atminimo lentų žuvusiems už laisvę „Atžalyno“ gimnazijos sode, prie paminklo tremtiniams Pakruojo bažnyčios šventoriuje.
Autorės nuotr.
Tremčių septyniasdešimtmetį minėjo ir garbaus amžiaus, ir jauni pakruojiečiai.
(Iš dešinės) Vladui Janeliūnui kompaktinę plokštelę su filmu „Tremtinės gyvenimas“ įteikė Gražina Kairiūkštienė ir jos mokinės.
Lilija Jutinskienė tremtinių dukters nuoskaudas išliejo eilėse.
Stasė Čepaitienė (kairėje) su Zenono Gasiūno kūrybą pristatyti pasiruošusiais gimnazistais tarėsi, kas kuriuos eilėraščius skaitys.
Janinai Rupšlaukienei apdovanojimą įteikė Algirdas Šapoka.