
Naujausios
Triušiai, avys ir vištos gelbsti išmokas už pievas
Šiemet rajono žemdirbiai deklaravo rekordinį skaičių triušių, ožkų, paukščių ir kitokių smulkių naminių gyvūnų. Pranešti apie sodybose laikomus gyvūnus suskubo todėl, kad pasikeitė tiesioginių išmokų mokėjimo tvarka. Nori gauti išmoką už pievą – laikyk gyvulių. Antraip gausi tik dalį išmokos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Deklaruotas rekordinis skaičius gyvulių
Iki birželio 1 dienos tiesiogines išmokas už dirbamos žemės plotus ir pievas norintys gauti žemdirbiai galėjo deklaruoti gyvulius.
Maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja – inspektorė Nijolė Antanavičienė sako, jog šiemet žemės turintys žmonės deklaravo gerokai daugiau gyvulių. Pagal skaičių pirmauja galvijai. Jų skaičius kaip ir kasmet sukasi apie 30 tūkstančių. Tačiau sumažėjo bandų. Tai reikštų, jog bandos stambėja.
319 žemės savininkų laiko arklius. Iš viso arklių šiemet užregistruota apie penkis šimtus. Daugelis kaimo gyventojų deklaravo po vieną arklį.
Ypač padaugėjo smulkių gyvūnų. Pavyzdžiui, pernai birželio 1 dieną buvo deklaruotos tik keturios bandos triušių. Šiemet bandų išaugo devynis kartus – deklaruotos 36. Iš viso triušių užregistruota 2480. Didžiausia banda Liolių seniūnijoje. Manoma, jog dalies triušių žemės savininkai tiesiog nedeklaruodavo. Tačiau šių gyvūnų rajone pagausėjo labiausiai.
Labai padaugėjo ir avių. Anksčiau būdavo deklaruojama dešimt – vienuolika bandų. Šiemet užregistruotos 87 bandos. Pats avių skaičius išaugo keturgubai – nuo 300 iki 1200.
N. Antanavičienė pastebi, jog pernai niekas nedeklaravo vištų. Šiemet vištas registravo 18 žemės savininkų. Vištų rajone yra apie dešimt tūkstančių. Daugiausia jų paukštyne, Verpenoje.
Pasikeitė tiesioginių išmokų mokėjimo tvarka
Specialistai tvirtina, jog toks pagyvėjimas deklaruojant gyvūnus sietinas su pasikeitusia tiesioginių išmokų mokėjimo tvarka. Norėdamas gauti išmoką už pievas žemės savininkas privalo laikyti bent minimalų kiekį gyvulių.
Antraip už pievą tegaus tik dalį tiesioginės išmokos. Nuoskaitos išvengtų tik tuo atveju, jei pievos sudarytų tik trečdalį visos jo valdomos žemės. Kitąmet galės sudaryti 20 procentų, 2014 metais – tik 10 procentų visos žemės.
Nauja tvarka sumanyta tam, kad tiesioginėmis išmokomis nesinaudotų apsukruoliai, o jos atitektų tikriems žemdirbiams. Kai kurie verslininkai, gyvenantys didmiesčiuose, supirko didžiulius žemės plotus. Juos deklaruoja kaip pievas ir, nieko neveikdami, pasiima didžiules išmokas.
Karvė uždirba dešimties hektarų išmokas
Kukečių seniūnijos specialistė žemės ūkiui Saiva Labanauskienė sako, jog stambesnius gyvulius laikantys žemdirbiai neturės problemų dėl išmokų. Pavyzdžiui, laikant vieną karvę galima deklaruoti dešimt hektarų pievų bei ganyklų ir gauti išmokas.
Smulkesnius gyvūnus dažniausia deklaruoja nedaug žemės turintys kaimiečiai. Kad gautum visą išmoką už hektarą pievos, užtenka laikyti porą avių arba porą ožkų.
Išmoką gali uždirbti dešimt paršelių. Tačiau silpnesniems ūkininkams hektarui pievos užtenka laikyti arba keturis triušius, arba 15 vištų, arba 7 žąsis, arba 12 ančių, arba 8 kalakutus.
Matyt, todėl kaimo gyventojai ir suskubo deklaruoti visą savo ūkeliuose laikomą smulkmę.
Į išmokas deda visas viltis
Rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Rimkus, sako, jog ūkininkai labai dideles viltis deda į išmokas už pasėlius ir pievas bei pūdymus. Pastarieji dveji metai žemės ūkiui buvo labai nepalankūs. Šie metai kol kas geri. Jei ruduo nebus lietingas ir leis nuimti derlių, jis turėtų būti rekordinis.
Viliamasi, jog su Europa pavyks susitarti ir dėl didesnių išmokų Lietuvos žemdirbiams. Gali būti, jog už hektarą pavyks gauti 600 – 800 litų tiesioginių išmokų. Tuomet ūkininkai ir smulkesnieji žemdirbiai atsigautų.
„Mūsų ūkininkai – fanatikai. Kiek daug ir kaip sunkiai jie dirba, – sakė J.Rimkus. – Kai kurie dirbamos žemės plotus atkovoja iš krūmynų. Nušalo rapsai, nupliko žiemkenčių plotai – ūkininkai vis tiek nenuleido rankų. Sugebėjo iš naujo pirkti sėklą, atsėti iššalusius plotus. O ką jiems daryti? Daugelis prisipirkę galingos technikos. Paėmę paskolas. Turi dirbti tūkstančius hektarų žemės. Nors išmokos mažesnės negu kitų europiečių, ir gamta nelepina, mūsų ūkininkų laukai tvarkingumu nenusileidžia vokiečiams ir olandams.“
GELBĖTOJAI: Triušių šeimynos išgelbės daugelio smulkiųjų žemdirbių išmokas. Jei ne triušiai, išmokos už pievas būtų sumažintos.
HEKTARAS: Kad žemdirbys gautų visą išmoką už pievą, privalo laikyti bent penkiolika vištų.
Autorės nuotr.