Užvenčio dvaro svirne klausysime Šatrijos Raganos

Užvenčio dvaro svirne klausysime Šatrijos Raganos

Užvenčio dvaro svirne klausysime Šatrijos Raganos

Restauruotame Užvenčio dvaro svirne, kuriame buvo įsikūręs krašto muziejus, atnaujintos ir ekspozicijos. Muziejaus lankytojai galės patogiai atsisėdę ant suolelio klausytis aktorių skaitomų Šatrijos Raganos kūrinių.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Jonui Smilgevičiui ir Šatrijos Raganai atminti

Kaip informavo Kelmės muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, restauruotame Užvenčio muziejuje įrengtos ekspozicijos, menančios su Užvenčio dvaru susijusias asmenybes dvaro savininką – 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarą Joną Smilgevičių ir Užvenčio dvare gyvenusią bei kūrusią rašytoją Mariją Pečkauskaitę – Šatrijos Raganą.

Parengta nuotraukų ir dokumentų, menančių šias asmenybes bei Nepriklausomos Lietuvos kūrimo laikotarpį, ekspozicija. Be to, yra keletas interaktyvių ekspozicijų. Vienoje jų didžiuliame ekrane galima stebėti Lietuvos Nepriklausomybės kūrimo darbus. Vaizduojama pinigų kalimo mašino ir kiti įdomūs dalykai.

Vienas romantiškiausių dalykų, suolelis, ant kurio sėdėdamas ir žiūrėdamas į didžiulius dvaro parko medžius gali klausyti aktorių skaitomų rašytojos Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos kūrinių.

Pasak šių dalykų sumanytojos Danutės Žalpienės, Užvenčio krašto muziejuje nebuvo gausu eksponatų. Todėl suktis iš padėties teko įvairiais būdais.

Įrengtas terminalas, kur lankytojai galės gauti įvairios informacijos apie Kelmės rajoną, lankytinas vietas ir kita.

300 kvadratinių metrų ekspozicijų plote eksponuojama medžiaga, susijusi su Užvenčio krašto istorija. Pastatyti stelažai, kur bus galima eksponuoti daiktus, skulptūras ir kitokius kūrinius, numatyta erdvė dalės kūrinių parodoms.

Pritaikytas turizmo reikmėms

Užvenčio muziejaus pastatas yra vienas iš Užvenčio dvaro, įtraukto į nekilnojamųjų vertybių registrą, pastatų. Gavus Europos sąjungos paramą kapitaliai suremontuota jo išorė bei vidus.

Vykdant projektą svirno tvarkymui buvo taikyta restauravimo-atkūrimo metodika. Išsaugoti visi išlikę vertingi elementai, pastato tūris, pamatai, autentiškos medžio konstrukcijos – rąstų sienojai, perdangos sijos, stogo konstrukcinė schema, apdailos medžiagų tipas, langų tipas, įėjimo į svirną lauko durys.

Remiantis ikonografine medžiaga ir istorinės pažymos išvadomis, buvo atkurta buvusi stogo danga – gontai, priemenės kolonėlės, svirno langų angos gražintos į autentiškas vietas.

Puvinio pažeisti sienojų rąstai buvo protezuoti nauja mediena, kurios gabaritai atitiko autentiškų rąstų gabaritus. Visa mediena lauke ir viduje buvo nutepama antiseptikais ir natūraliais ekologiškais augalinės kilmės medžio impregnantais, kurio pagrindą sudaro dažų gamybai naudojamas linų sėmenų aliejus.

Suremontuotas cokolis: užtaisytos siūlės, nuo paviršiaus nuvalytos apnašos.

Įrengta apšvietimo instaliacija, apsauginė ir gaisrinė signalizacija, vėdinimo sistema bei rekonstruotas vandentiekis.

Dešinėje pusėje, patalpas atskyrus stikline pertvara, įrengta parodų salė, kuri, vykdant muziejaus veiklą, bus naudojama ir edukacinių užsiėmimų organizavimui.

Prie tambūro įrengta lankytojų drabužinė, koridoriuje prie naujai suplanuotų laiptų – tualetai.

Pastate vienu metu galės lankytis iki 60 žmonių. Takai ir aikštelė prie pastato išgrįsti tašytų akmenų danga.

Pastatyti suoliukai, dviračių stovai, šiukšliadėžės, sutvarkyta žolės veja, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė.

Pastato atkūrimas kainavo 960 tūkstančių litų.

MUZIEJUS: Užvenčio dvaro svirnas, kuriame prieš kurį laiką įsikūrė muziejus, prisikėlė naujam gyvenimui.

EKSPOZICIJA:Ekspozicijos primena garsiausias Užvenčio krašto asmenybes.

Danutės ŽALPIENĖS nuotr.