
Naujausios
Penkios Žiemgalos pilys
Meduolinėje girliandų lemputėmis apšviestoje parodoje rikiuojasi penkios Žiemgalos krašto pilys su įtvirtinimais, gyvenvietėmis ir aplink nusidriekiančiais miškais. Prie jų pastatyti meduoliniai užrašai liudija, kad kalėdinėje parodoje iškilo Sidabrės, Raktės ir Žvelgaičio pilis iš Lietuvos pusės, o taip pat Duobelės ir Tervetės pilys, pristatančios latviškąją Žiemgalą.
Tai – jau ketvirtoji meduolinė paroda. Pirmojoje buvo eksponuojama dabartinė Žagarės architektūra, antrojoje – ryškiausi, įsimintiniausi paveldo pastatai iš viso Joniškio rajono, trečiojoje – Žagarė prieš šimtą metų, anuomet turėjusi gausybę krautuvėlių, amatininkų dirbtuvių.
Kepė ir regioninio parko lankytojai
„Šiemet kepėme ir lipdėme Žiemgalos pilis, kurių istorija siekia 700 metų praeitį. Nebuvo lengva, juk nėra fotografijų. Kaip pilys atrodė, galėjome spręsti tik iš esamų istorinių duomenų: aprašymų, piešinių, paminėjimų, – pristatydama parodą atidaryme pasakojo Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos Žagarės regioninio parko grupės lankytojų centro administratorė Modesta Bielskienė. – Pirmą kartą per ketverius metus parodai organizuoti rašėmė projektą ir gavome finansavimą iš savivaldybės. Tad galėjome nupirkti reikiamų produktų, priemonių, vedėme kepimo edukacijas. Jose dalyvavo vaikai ir suaugusieji ne tik iš Žagarės, Joniškio, bet ir kitų šalies miestų bei rajonų, kvietėme prisidėti visus regioninio parko lankytojus. Tai buvo ir pagalba mums, ir kartu įdomus užsiėmimas svečiams. Kepėme meduolines detales beveik du mėnesius – pradėjome spalio pabaigoje, o paskutinė edukacija vyko prieš savaitę iki atidarymo.“
„Milžiniškas ačiū visiems prisidėjusiems, be jūsų nieko nepavyktų. Mano rankos buvo Modesta (aukščiau minėta Modesta Bielskienė) ir Greta (Žagarės regioninio parko grupės gamtos mokyklos specialistė Greta Makaveckienė). Meduolinė kelionė buvo įdomi. Jei ankstesniais metais žmonės pasiskirstę kepė atskirus namelius, juos atnešdavo ir mes jau tik surikiuodavome, tai šiemet vieni darė sienas, antri – stogus, dar kitus elementus, o mums po to reikėjo viską apjungti. Tai tikrai sudėtinga, bet pavyko“, – džiaugėsi meduolinės pasakos idėjos autorė ir viena pagrindinių organizatorių, menininkė Jurga Alminaitė.
Apie 7000 detalių
„Iš viso penkioms meduolinėms pilims, gyvenvietėms ir miškams prireikė 130 kilogramų tešlos. Jei pernai visus statinius ir aplinką kūrėme iš maždaug 3000 detalių, tai šiemet panaudojome net apie 7000! Kaip minėta, pilys – penkios, o jas sudaro 150 sienų, puošia 45 bokštai. Dar išdėliota namelių, 15 laužų ir 320 žmonių, 1500 medžių“, – vardijo Žagarės regioninio parko grupės gamtos mokyklos specialistė Greta Makaveckienė.
Daugiausia prisidėjusiems prie meduolinės parodos pavieniams kepėjams, šeimoms ir įstaigoms įteikti padėkos raštsi bei dovanėlės, atidarymo renginį nuspalvino Žagarės kultūros centro dueto – direktorės Aistės Tuminaitės-Orlauskės ir režisieriaus Jono Griciaus – atliekamos giesmės ir dainos.