
Naujausios
Žeimelyje – pasaulinio garso žydų rabino pėdsakas
Praėjusią savaitę Žeimelyje (Pakruojo r.) lankęsi svečiai iš Izraelio senosiose žydų kapinaitėse surado pasaulyje garsaus rabino, teologo ir filosofo Avrahamo Icchako Ho-Koeno Kuko pirmosios žmonos kapą. XIX amžiaus pabaigoje jis aštuonerius metus vadovavo miestelio žydų bendruomenei.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Lankėsi tyrinėtojai iš Izraelio
Žeimelietė fotografė Larisa Kazakevičienė, dviračiu važiavusi pro kapinaičių kalnelį, atkreipė dėmesį į nematytus žmones prie jo.
„Svečiai kalbėjo žydiškai, o juos lydėjęs gidas išvertė. Pasirodo, istorijos tyrinėtojai iš Izraelio išsiaiškino, kad Žeimelis buvo vieno iš garsiausių XX amžiaus pirmosios pusės žydų rabino Kuko jaunystės darbovietė. Žeimelyje palaidota jaunutė mirusi Kuko pirmoji žmona. Ir istorijos tyrinėtojai iš Izraelio atvyko aplankyti jos kapo“, – pasakojo L. Kazakevičienė.
Žeimelietei prasitarus, kad yra fotografė, svečiai paprašė juos nufotografuoti prie senovinio paminklinio akmens, ant kurio buvo aiškiai matomi iškalti žydiški rašmenys.
Istorijos ir literatūros tyrinėtojas iš Izraelio Saliamonas Epšteinas išvertė užrašą hebrajų kalba: „Rabino žmona Bat-Ševa dukra gaono rabino Elijo Dovydo Rabinovičiaus. Mirė 12 ijaro (5) 649“. Tai yra – 1889 arba 1890 metais.
L. Kazakevičienei žinia apie prieš šimtmetį miestelyje dirbusį žymų žydų teologą buvo naujiena. Nes Žeimelio žydai buvo išžudyti per holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais, o jų bendruomenės istorija primiršta. Tik fotomenininkės sūnui A. I. Kuko pavardė buvo girdėta per pamokas gimnazijoje.
Informaciją apie garsaus teologo pėdsakus miestelyje L. Kazakevičienė perdavė „Žiemgalos“ muziejaus vedėjai Daivai Skrupskelytei.
Žydų istorijos paminklų Lietuvoje ieškančius izraeliečius lydėjo Kauno žydų bendruomenės narys, istorikas ir gidas Chaimas Bergmanas.
Jis redakcijai sakė, jog S. Epšteinas apie A.I. Kuko veiklą Žeimelyje sužinojo iš jo uošvio, taip pat garsaus rabino, autobiografinės knygos.
„Rabinas Kukas savo poelgiu parodė, kad buvo labai kuklus – Bat-Ševos paminklo užraše neminima jo pavardė. Nors pagal to meto papročius ant moterų paminklų dažniausiai būdavo nurodoma, kieno dukra ir žmona čia palaidota“, – sakė Ch. Bergmanas.
Žeimelyje prasidėjo rabino karjera
1865-aisiais Gryvoje, Daugpilio (Latvija) priemiestyje gimęs A. I. Kukas religinį išsilavinimą gavo garsioje Voložino (dabartinė Baltarusija) rabinų seminarijoje, kurios istorijoje liko žinomas kaip vienas gabiausių studentų. Ch. Bergmano žiniomis, būsimasis teologijos autoritetas neapsiribojo vien Talmudo studijomis – savarankiškai studijavo visą Bibliją, žydų bei pasaulinę filosofiją.
Po studijų tepraėjus porai metų, A. I. Kukas buvo paskirtas Žeimelio žydų bendruomenės rabinu. Vos dvidešimt trejų ganytojas su jauna žmona Bat-Ševa, kilusia iš garsaus rabino, teologo, rašytojo E. D. Rabinovičiaus šeimos, atvyko ne į tuščią vietą.
Tinklalapyje www.žydai.lt rašoma, kad XIX amžiaus pabaigoje Žeimelyje bei jo apylinkėse gyveno apie septynis šimtus žydų, užsiėmusių prekyba bei amatais. Dar 1862-aisiais buvo pastatyta nauja sinagoga, rabino namas. Žeimelyje veikė žydų mokykla, bendruomenės biblioteka, pirtis, spektaklius statęs vaidintojų būrelis.
Po Bat-Ševos mirties, laikydamasis reikalavimo, kad rabinas privalo būti susituokęs, A. I. Kukas vedė antrą kartą – velionės žmonos giminaitę.
1895-aisiais (kitų šaltinių teigimu – 1896-aisiais –red. past.) jaunasis dvasininkas buvo paaukštintas – paskirtas Bauskės rabinu ir su šeima paliko Žeimelį.
Tautinės valstybės kūrėjas
1904-aisiais A. I. Kukas su šeima išvyko į Palestiną, tuo metu valdomą anglų. Prisijungęs prie sionistų, kėlusių idėją sukurti nepriklausomą tautinę žydų valstybę, rabinas tapo anuometinio religinio sionizmo formuotoju.
Aktyviai dalyvavęs Palestinos žydų visuomeniniame gyvenime, 1919 metais A. I. Kukas paskirtas vyriausiuoju Jeruzalės rabinu. Po dvejų metų išrinktas pirmuoju šalies žydų aškenazių (gyvenusių viduramžių Vokietijoje žydų ir jų palikuonių – red. past.), sudariusių pusę gyventojų, vyriausiuoju rabinu. Juo buvo iki mirties 1935-aisiais.
A.I . Kukas laikomas vienu iš Izraelio valstybės kūrėjų, religiniu autoritetu. 1988-aisiais Jeruzalės hebrajų universiteto rusų kalba išleista „Trumpoji žydų enciklopedija“ jo nuopelnams skyrė per porą puslapių: vien filosofinių ir religinių veikalų A. I. Kukas yra parašęs kelias dešimtis.
„Kai kurie jo raštai, modernūs tam laikui sprendimai būnant vyriausiuoju rabinu iki šiol tyrinėjami teologų ir sulaukia diskusijų. Antai trečiajame – ketvirtajame dešimtmetyje buvo iškilęs klausimas: ar gali futbolo varžybos vykti šeštadienį? Religinė tradicija griežtai draudžia tikintiems žydams dirbti šeštadieniais. A.I . Kukas žaisti neuždraudė, tačiau šeštadienį prekiauti bilietais į varžybas neleido. Tad jie buvo parduoti anksčiau, varžybos įvyko. O teologai iki šiol ginčijasi – varžybos buvo leistos ar ne?“ – redakcijai pasakojo Ch. Bergmanas.
Larisos KAZAKEVIČIENĖS nuotr.
ATRADIMAS: Istorijos ir literatūros tyrinėtojas Saliamonas Epšteinas senosiose Žeimelio žydų kapinėse surado vieno iš Izraelio valstybės kūrėjų, teologo ir filosofo Avrahamo Icchako Ho-Koeno Kuko žmonos kapą.
UŽRAŠAS: Daugiau nei prieš šimtą dvidešimt metų iškaltas Bat-Ševos antkapio užrašas hebrajų kalba tebėra aiškiai įskaitomas.