
Naujausios
Aktorė Gražina Baikštytė atrado talentą rašyti
Beveik 40 vaidmenų kino filmuose atlikusi aktorė Gražina Baikštytė Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos organizuotame bibliotekų savaitei skirtame susitikime Joniškyje pristatė savo antrą knygą „Gyvenimas kaip teatras“, kurioje prakalbina 21 žinomą Lietuvos teatro ir kino aktorių. Viešnia teigė, kad kiekvienas turime neatskleistų, neatrastų talentų. Ji polinkį literatūrai paveldėjo iš redaktoriumi dirbusio tėvelio, bet gyvenime atsitiktinumai ir aplinkybės lėmė, kad pateko į kino pasaulį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pokalbiai nuspalvinti subjektyvia patirtimi
Knygoje „Gyvenimas kaip teatras“ į skaitytoją prabyla Regimantas Adomaitis, Gražina Balandytė, Vaiva Mainelytė, Vytautas Tomkus, Juozas Budraitis, šviesaus atminimo Donatas Banionis ir kiti žinomi aktoriai legendos arba ryškūs šių dienų viduriniosios kartos teatralai.
Interviu su vyresniosios kartos aktoriais nuspalvinti liūdesio, praeities ilgesio pustoniais. Ne vienas jų prisipažįsta nesuprantantis kai kurių dabartinių Lietuvos scenos kūrėjų, režisierių darbų. Jie vertina Eimuntą Nekrošių, Rimą Tuminą, Juozą Miltinį. Tačiau per pokalbių „sutemas“ neišvengiamai blyksteli šviesūs prisiminimai, susiję ne tik su profesiniu, bet ir asmeniniu gyvenimu, pašmaikštavimai.
Pati autorė kiekvieną tekstą pradeda įžanga, kurioje dalijasi savo subjektyviais išgyvenimais ir patirtimi bendraujant su kalbinamuoju. Taip skaitytojui primenama apie virtuvės baldų reklamos vaizdo klipą, kurį kuriant Gražinai Baikštytei su Regimantu Adomaičiu teko patirti įdomybių – būti filmuojamiems iš sraigtasparnio ir laistomiems gaisrinės mašinos, norint išgauti lietaus efektą. O štai su aktoriumi Vytautu Anužiu, vedusiu latvę aktorę Veltą Žygurę, Gražina Baikštytė prisipažįsta pasikalbanti latviškai, nes pati šią kalbą moka.
Lemtinga nuotrauka
Aktorė pasakojo, kad į kino pasaulį ją nuvedė Liudo Ruikos nuotrauka „Gražina“ žurnale „Nemunas“, vėliau paplitusi perspausdinta kituose Sovietų Sąjungos leidiniuose bei pelniusi tarptautinę šlovę meninės fotografijos konkursuose. Nuotrauką pamatęs vienas Moldovos kino režisierius nusprendė ieškoti joje užfiksuotos merginos, norėdamas pasiūlyti vaidmenį.
„Tais laikais neturėjome mobiliųjų telefonų. Moldovos kino direktorius atvyko tiesiai į mūsų namus Kaune. Nuo to viskas ir prasidėjo. Netrukus ėmiau gauti vis daugiau vaidmenų“, – prisiminė aktorė, juokaudama, kad pavardė atitinka jos būdą, – tikrai buvusi baikšti ir jei iš karto nebūtų pavykę įstoti į Visasąjunginį valstybinį kinematografijos institutą, daugiau nebūtų mėginusi laimės.
Pasak jos, kino aktorių darbo specifika visai kita nei teatro. Prieš kamerą užtenka krustelti blakstieną ir tai matoma, o teatro scenoje reikia ryškios išraiškos, plačių mostų, garsaus kalbėjimo, kad matytų ir girdėtų žiūrovas paskutinėje salės eilėje. Todėl pakviestus filmuotis teatro aktorius neretai režisieriai stabdo, turi kartoti veiksmą, nes būna pernelyg teatrališki.
Pirmoji knyga – „per pažintį“
„Kiekvienas žmogus turi ne vieną talentą, tik kartais nežino, reikia, kad kažkas pastūmėtų. Rašyti visada mėgau, bet nemaniau, kad tai spausdins ir net knygas leis, – atviravo dviejų knygų autorė. – Žurnalams ėmiau rašyti straipsnius, tačiau mano interviu būdavo dvigubai ilgesni, nei reikėjo. Nemokėdavau ir dabar nemoku rašyti glaustai, tarsi atlikti anketinę apklausą. Man reikia išsikalbėti.“
Pirmąją knygą – „Rimo Tumino sodas“ – apie žinomą režisierių, ji juokavo parašiusi per pažintį. Gražina Baikštytė su būsimu režisieriumi vienu metu studijavo Maskvoje, tad buvo pažįstami.
„Visi lietuviai studentai labai bendravome. Tuo pačiu metu šviesaus atminimo dainininkė Janina Miščiukaitė viename Maskvos muzikiniame teatre dainavo, Vytautas Kernagis neakivaizdžiai studijavo... Rimas Tuminas turėjo planų tapti kino režisieriumi, bet pasirinko teatrą. Tačiau jo mąstymas liko kinematografiškas. Su mano vyru kino operatoriumi (Algimantas Mikutėnas – aut. past.) vienas kitą supranta iš pusės žodžio. Galvoju – įdomus žmogus, vyras irgi pritarė. Kalbinau ne tik jį patį, bet ir aktorius, daug jų – iš Rusijos. Vėliau knyga buvo išversta į rusų kalbą“, – pasakojo Gražina Baikštytė.
Kai kurių nespėjo pakalbinti
Antrojoje knygoje „Gyvenimas kaip teatras“ ji kalbina žinomus lietuvių aktorius: Vytautą Tomkų, Regimantą Adomaitį, Gražiną Balandytę, Eglę Gabrėnaitę, Juozą Budraitį, Vaivą Mainelytę ir kitus.
Autorė prisipažino, kad nebuvo taip paprasta, kaip gali atrodyti, nes kai kurie kolegos vis neturėjo laiko (su vienu aktoriumi susitikimo laiką reikėjo derinti metus – aut. past.), kiti sakydavo, kad viskas apie juos jau parašyta. Buvo aktorius, kuris pasiūlė tiesiog atsiųsti klausimus elektroniniu paštu, bet Gražina Baikštytė nesutiko: „Aš ne anketą ruošiu, noriu kalbėtis gyvai.“ O štai Gediminas Storpirštis vėliau paskambino ir paskatino rašyti toliau, nes mokanti išklausyti.
Pasak aktorės, prie kiekvieno reikėjo prieiti individualiai, prisitaikyti, bet „karūna nenukrito“.
„Pradėjau susitikimus nuo vyriausiųjų. Nepakalbinau Antano Šurnos. Jis pyko ant valdžios, kad sumažino pensijas. Sakė, palaukim pavasario. Bet pavasario pats nebesulaukė“, – apgailestavo G. Baikštytė.
Aktorė sakė mėgstanti dvarus. Kažkada vyras surengė jai fotosesiją Šešuolėlių dvare. Šįkart prieš susitikimą su joniškiečiais ji kartu su dukra Marija užsuko į Joniškio rajone esantį savitą Jakiškių dvarą, kuriame savininkė Meilė Zaleckienė išlaikė autentiškumą. „Ojei, labai patiko. Tos aptrupėjusios sienos nuostabios“, – atsiduso G. Baikštytė.
Autorės nuotr.
TALENTAI: Aktorė Gražina Baikštytė sakė, kad kiekvienas žmogus turi ne vieną talentą, taip ji atradusi savyje rašymą.
POKALBIAI: Knygoje „Gyvenimas kaip teatras“ aktorė kalbina 21 žinomą lietuvių aktorių.