Bulvare – geriausių architektų darbų paroda

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Dalius Puzinas (dešinėje) ir architektas Vytenis Rudokas pranešė apie į Šiaulius atkeliaujančią architektūros projektų parodą „Žvilgsnis į save“.

Šią savaitę į Šiaulius atvyksta vienuoliktoji paroda „Žvilgsnis į save” – tradicinis, Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas renginys, skirtas Lietuvos architektams ir visuomenei, propaguojantis architektų bendruomeniškumą, profesinį atvirumą bei apskritai kokybišką architektūrą kaip vertybę ir svarbią kultūros dalį.

Spaudos konferencijoje Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Dalius Puzinas pranešė, kad geriausių 2023–2024 metų šalies architektų projektų fotografijos bus eksponuojamos Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro aikštėje šalia „Gaidžio“ Laikrodžio. Planuojama parodą eksponuoti vieną mėnesį, tačiau jei ji susilauks didelio susidomėjimo, gali likti ir ilgesniam laikui.

Tarptautinė žiuri iš pateiktų 100 architektų darbų atrinko 40, kurie ir eksponuojami šalies visuomenei. Žiuri komisija vertina tik realizuotus projektus, kad būtų matyti, kaip jie įsikomponuoja į aplinką, kokias pasekmes sukelia bendruomenei, ar tampa patrauklūs. Tarp geriausių įgyvendintų projektų yra tiek dideli visuomeniniai projektai, tiek nedideli individualūs pastatai. Praėjusiais metais paroda buvo pristatoma Vilniuje, šįmet – Anykščiuose, o dabar atvyksta į Šiaulius. Tokios parodos vyksta kas dvejus metus ir tai yra tarsi architektų ataskaita visuomenei.

Šiais metais Šiaulių architektų darbų parodoje nėra, tačiau D. Puzinas pasidžiaugė Panevėžio miesto sėkme. Tarp geriausių šalies projektų – Senvagės ir jos prieigų sutvarkymas bei Stasio Eidrigevičiaus muziejus. Skyriaus vadovas vylėsi, kad panevėžiečių sėkmė įkvėps ir Šiaulių architektus.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs architektas Vytenis Rudokas priminė, kad galbūt žmonėms kils klausimų, kodėl tarp geriausių projektų nėra nė vieno, įgyvendinto Šiauliuose. Jis pakomentavo, kad įgyvendinto projekto kokybę lemia daug veiksnių. Ne tik architekto profesionalumas, bet ir užsakovas – tiek privatus, tiek municipalinis, nuoseklus siekimas užsibrėžto tikslo.

„Kai žinai, kaip atsiranda tie objektai, atsakymas labai konkretus – dėtos labai didelės pastangos, labai daug žmonių dalyvavo. Tik tokiomis sąlygomis, bendru siekimu buvo pasiekti tokie geri rezultatai. Mums kiekvienam reikia paklausti savęs patiems, kodėl mums taip nesigauna“, – sakė V. Rudokas.

D. Puzinas mano, kad tokios parodos gali atkreipti nekilnojamojo turto vystytojų dėmesį, pakelti jų projektų kartelę, kad statydami naujus projektus pradėtų lygiuotis į tai, kas yra aukštos architektūrinės vertės projektai. Net ir statant nedidelį objektą reikia stengtis ne tiek dėl individualaus žmogaus, kiek dėl miesto, nes kiekvienas miestietis yra vertas žiūrėti į aukštos architektūros kokybės kūrinį.