Filmo „Pietinia kronikas“ anonso pristatyme paskelbta premjeros data

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Pokalbyje dalyvavo (iš kairės): Rimantas Kmita, Džiugas Grinys, Ignas Miškinis, pokalbį vedė Remigijus Ruokis.
Rugpjūčio 29-osios vakarą Šiaulių arenos Mažoji salė buvo pilnutėlė – vyko filmo „Pietinia kronikas” anonso pristatymas. Pokalbyje dalyvavo rašytojas, knygos „Pietinia kronikas“ autorius Rimantas Kmita, režisierius Ignas Miškinis, aktorius Džiugas Grinys, kiti filmavimuose dalyvavę ir talkinę asmenys. Paskelbta ilgai laukto filmo kino teatruose rodymo data: pirmieji 2025 metų sausio 21 dieną jį išvys Šiaulių žiūrovai, premjera visoje Lietuvoje vyks sausio 24 dieną.

Išmoko šiaulietiškai

Filmas „Pietinia kronikas“ Šiauliuose buvo pradėtas filmuoti 2022 metų vasarą. Kaip vyko filmavimai, kokias problemas teko spręsti, kokių nuotykių patyrė, pasakojo režisierius I. Miškinis, filmą įkvėpusio romano „Pietinia kronikas“ autorius R. Kmita (filme suvaidinęs policininką), pagrindinio herojaus Rimanto vaidmenį atlikęs aktorius Džiugas Grinys, juos kalbino Remigijus Ruokis.

Kiek knygos liko filme? R. Kmita sakė nesikišęs į scenarijaus rašymą: „Atsiuntė man galutinį variantą paskaityti. Aš nemėgstu kitiems žmonėms aiškinti, kaip jie turi daryti savo darbus, bet iš esmės, man atrodo, istorija yra papasakota, yra parodyti Šiauliai, aktoriai išmoko šiaulietiškai.“

Kad filme būtų taisyklingai kalbama šiaulietiškai, kontroliavo aktorė Monika Geštautaitė. Daug prisidėjo pats R. Kmita: kartais prieš filmavimus, paprašytas aktorių, įskaitydavo į telefoną tekstą.

R. Kmitai iš pradžių atrodė rizikingas sprendimas rinktis aktorius, kurie nemoka šiaulietiškai. Bet rizika pasiteisino.

„Kai filmavo Dailės galerijoje, viena aktorė klausė, kaip viskas skamba, kaip atrodo. Sakau, negi sėdėčiau kažkur toli nuo filmavimo, jeigu matyčiau, kad viskas blogai. Aš buvau ramus, pamačiau, aktoriai įsivažiavę, perkandę“, – sakė R. Kmita.

Dž. Grinys renginio dalyvius prajuokino pranešęs, jog šiaulietiškai daugiausiai išmoko iš „Farų“ laidų.

Aktorius trumpai pristatė savo biografiją: iš pradžių norėjo būti sportininkas, siekė profesionalaus rankinio karjeros. Toliau istorija panaši į knygos ir filmo „Pietinia kronikas“ personažo Rimanto: įsimylėjo merginą, kad galėtų ją „pakabinti“, susidomėjo teatru. Galutinai apsispręsti privertė trauma. Kadangi buvo labai įsimylėjęs, nutarė – bus aktorius. Įstojo į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją pas režisierių Oskarą Koršunovą, pradėjo pas jį dirbti. Dabar dirba Klaipėdos dramos teatre.

Tik gavęs filmo „Pietinia kronikas“ scenas kastingui ir perskaitęs romaną, Džiugas sakė iškart supratęs: „Vaidmuo yra mano, tai visiškai mano gyvenimo istorija.“

Aktorius džiaugiasi kol kas didžiausiu karjeros apdovanojimu – šiemet buvo įvertintas Europoje kaip vienas iš dešimties perspektyviausių aktorių.

„Atrodo keista, filmas dar neišėjęs, o tu jau už jį gauni apdovanojimų“, – sakė aktorius.

I. Miškinis, rinkdamasis aktorius, sakė tiesiog ieškojęs talentingiausių: „Kai žmogus talentingas ir gabus, nesvarbu, ar jam šiaulietiškai reikia šnekėti.“

Džiugas, pagyrė režisierius, ne tik greit išmoko šiaulietiškai, bet per kelias repeticijas tapo ir regbininku.

R. Kmita – buvęs regbininkas, filme nusifilmavo ir dalis jo komandos. I. Miškinis labai dėkojo Šiaulių regbininkams, noriai atsiliepusiems į kvietimą ir greit susirinkusiems filmuotis. Renginyje tarti žodį buvo pakviestas ir garsus šiaulietis regbininkas Edmundas Ščavinskas.

Kančios ir nesąmonės nenuėjo veltui

Filmuojant „Pietinia kronikas“ teko įveikti įvairiausių iššūkių – nuo gamtos išdaigų iki žmonių užsispyrimo.

Pašnekovai prisiminė: filmuojant regbio varžybų sceną kepino karštis, nebuvo nė debesėlio, o pagal scenarijų turėjo lyti lietus. Teko ieškoti sprendimo. Galiausiai regbininkai kovėsi, ant jų purškiant vandenį.

Smagiais įspūdžiais iš filmavimo dalijosi ir kiti renginio dalyviai. Aivaras Rusevičius, lokacijų vadybininkas, salę prajuokino pasakojimu, kiek suvargo, kol sutarė dėl geltono Lieporių kioskelio naudojimo filmavimui.

A. Rusevičius filme atliko „Arklidės“ direktoriaus vaidmenį, filme yra ir jo prototipas – „Nuostabiausių kojų“ konkurso vedėjas, jį suvaidino Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Anicetas Gendvilas.

„Filmuojant „Vaivorykštėje“, komandos, masuotės skaičiumi turbūt didžiausias įvykis Šiauliuose – apie 200 žmonių buvo susirinkę“, – filmavimo momentus prisiminė A. Rusevičius. Nuostabiausių kojų ekspertu filme tapo Tomas Andrijauskas.

„Man turbūt buvo ilgiausias filmo kūrimas, pusę metų su pertraukomis“, – sakė I. Miškinis. Režisierius patikslino: buvo 28 pamainos, keturios savaitės, bet 28 dienas filmavo pusę metų, nes reikėjo skirtingų metų laikų, traumų patyrė aktoriai.

Filmavimo komanda įsitikino: dabar jau tas pats, ar filmuoti viduramžius, ar devyniasdešimtuosius: sudėtinga rasti ir laikmetį atitinkantį butą, ir erdvių, ir drabužių.

I. Miškinis mano, kad šiauliečiams bus įdomu filme tyrinėti aplinką: ekrane vietą tarsi atpažins, bet ji bus pakeista – filmuojant reikėjo daryti daug kosmetinių pakeitimų.

R. Kmita prisiminė, kad į filmavimus ateidavo nemažai žmonių pasižiūrėti, kas darosi – būdavo įdomu klausytis, dalyvauti pokalbiuose, diskusijose, kas taip ir kas ne taip.

„Pajutau, kad visiems smagu prisiminti ir visi labai džiaugiasi, kad tai baigėsi, kad jie tai išgyveno, tuos laikus, kai atrodė, kad yra sunku, nežinai, kas čia bus, kaip čia baigsis, visos tos blokados, visi ekonominiai dalykai ir panašiai, ir dabar iš to filmuoja filmą. Visiems buvo žiauriai faina, atrodo, kad tos tavo kančios, tos visos nesąmonės nenuėjo veltui, iš to bus filmas“, – sakė R. Kmita.

Renginio pabaigoje parodytas filmo anonsas ir paskelbta premjeros data. Pirmieji filmą „Pietinia kronikas“ 2025 metų sausio 21 dieną pamatys šiauliečiai, o sausio 24 dieną filmas bus pradėtas rodyti kituose Lietuvos kino teatruose.

Filme žiūrovai išvys ir aktorius Robertą Petraitį, Digną Kulionytę, Ireną Sikorskytę, Dainių Gavenonį, Rasą Samuolytę, Vaidotą Martinaitį, Julių Žalakevičių bei kitus. Filmo scenarijaus autorė – Eglė Vertelytė, kompozitorius – Vytis Puronas, buvę šiauliečiai.

Po renginio žiūrovai stojo į eilę ant plakato susirinkti kūrybinės komandos autografų.