
Naujausios
Fotografijose – Vilnius prieš 150 metų
Fotografijos muziejuje Šiauliuose veikia Juozapo Čechavičiaus meninių fotografijų paroda „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“, kurioje eksponuojami 1870–1885 metais darytų fotografijų originalai.
Parodos atidaryme šeštadienį dalyvavo parodos kuratorius, fotografijos istorikas Dainius Junevičius bei Lietuvos dailės muziejaus fotografijos specialistė, fotografijos istorikė daktarė Margarita Matulytė.
Parodos kuratorius pasakojo, kad J. Čechavičius paliko per 200 didelio formato (24x30 cm) vietovaizdžių nuotraukų, daug portretų, grupinių nuotraukų, reprodukcijų. Šiauliuose eksponuojama beveik pusė jo darbų, kuriuose vaizduojamas Vilnius ir jo apylinkės.
Kai kurie darbai, kurių originalų negalima pamatyti, nes jie yra įrišti albumuose arba saugomi užsienio saugyklose, rodomi ekspozicijos pabaigoje terminalo ekrane.
Nuotraukas parodai paskolino daugelis Vilniaus saugyklų: Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos valstybės istorijos archyvas, Lietuvos dailės muziejus, Kultūros paveldo centro Paveldosaugos bibliotekos archyvas, Lietuvos centrinio valstybės archyvo Kino ir fotodokumentų skyrius, Literatūros ir meno archyvas, yra keli eksponatai iš asmeninės D. Junevičiaus kolekcijos. Fotografo darbų turi ir Lenkijoje, Bialystoke, esanti Slendzinskių galerija.
Parodoje eksponuojama ir keletas asmeninių J. Čechavičiaus daiktų, autoportretų.
Suprasti J. Čechavičiaus naudotą šlapiojo kolodijaus negatyvų techniką padeda J. Paul Getty muziejaus sukurtas filmukas, autentiška stiklo negatyvo plokštelė.
J. Čechavičiaus nuotraukose užfiksuotos Vilniaus gatvės, aikštės, bažnyčios ir cerkvės, Neries pakrantės, Vilniaus apylinkės, Užupis, miesto permainos: Vilnios krantų tvarkymas, naujų gatvių tiesimas, metalinių tiltų statyba per Vilnią. Užfiksuoti Vilniaus gyvenimui svarbūs įvykiai: kasmetinės mugės ir atlaidai, Rusijos imperatoriaus atvykimo į Vilnių proga išpuoštos gatvės.
Kai kurie Vilniaus ir horizonte matomų apylinkių vaizdai sudaryti iš kelių kadrų – taip kuriamas panoraminis vaizdas. Fotografas yra padaręs nemažai ir bažnyčių, cerkvių, rūmų interjerų nuotraukų. Pasak D. Junevičiaus, interjerą fotografuoti tais laikais buvo gana sudėtinga dėl mažo apšvietimo, nepaisant to, J. Čechavičiui pavyko padaryti puikių nuotraukų, panaudojant natūralų apšvietimą.
J. Čechavičius gimė 1818 metais Polocko valsčiuje, Vitebsko gubernijoje. Fotografija susidomėjo apie 1853-iuosius, pradėjus plisti anglo Frederico Scoto Archerio (1813–1857) sukurtam šlapiojo kolodijaus negatyvų metodui.
Fotografijos meno J. Čechavičius mokėsi Paryžiuje, ten susipažino su fotografijos technikos naujienomis. 1865 metais fotomenininkas pardavė studiją Vitebske ir atsikėlė gyventi į Vilnių, įsirengė fotoateljė miesto sode Gedimino kalno papėdėje, prie dabartinės Barboros Radvilaitės gatvės.
„Vertindami J. Čechavičiaus darbus neturime užmiršti, kad didžiumą Vilniaus nuotraukų jis padarė būdamas brandaus amžiaus, ir vaikščiojimas po Vilniaus apylinkes su visa kilnojama laboratorija nebuvo lengvas užsiėmimas. Paskutinis Vilniaus apylinkių ciklas sudarytas 1885 metais, kai fotografui buvo 67-eri“, – sakė D. Junevičius.
J. Čechavičius mirė 1888 metais, palaidotas Bernardinų kapinėse.
Paroda „Juozapo Čechavičiaus Vilnius“ veiks iki gegužės 8 dienos.
„Šiaulių krašto“ inf.
PERMAINOS: Tiesiamas požeminis kanalas Antakalnio gatvėje (dabar T. Kosciuškos gatvė) 1884 metais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KURATORIUS: Parodos kuratorius, fotografijos istorikas Dainius Junevičius šiauliečiams pasakojo apie Juozapo Čechavičiaus gyvenimą, jo darbus, kur jie saugomi, kaip buvo daromos fotografijos prieš 150 metų. Parodoje eksponuojamos visos nuotraukos – originalios, darytos paties fotografo rankomis.
APYLINKĖS: Juozapas Čechavičius fiksavo Vilniaus ir jo apylinkių vaizdus. Šioje nuotraukoje, darytoje beveik prieš 150 metų, įamžintas Žvėrynas.
DAIKTAI: Parodoje galima pamatyti ir keletą asmeninių Juozapo Čechavičiaus daiktų, autoportretų, jo artimųjų nuotraukų.