
Naujausios
Gražiadarbės kūrė Pasaulio medžius
Visą praėjusią savaitę Gasčiūnų, kurie šiemet paskelbti viena iš dešimties šalies mažųjų Kultūros sostinių, amatų centre dirbo 12 Joniškio rajono tautodailininkių ir amatininkių bei 4 fotografai. Pirmosios kūrė Pasaulio medžius, kurie iki uždarymo virto bendra kompozicija, antrieji fiksavo vietos žmones, architektūrą, apylinkes. Dalis nuotraukų turėtų pakliūti į leidinį apie Gasčiūnų kaimą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dvylika Pasaulio medžių
Abiem plenerams organizuoti susijungė Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, surinkęs nemenką skirtingų sričių tautodailininkių ir amatininkių būrį, ir Gasčiūnų kaimo bendruomenė, pakvietusi fotografus.
Joniškio Istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkė Vita Vitkauskienė pasakojo, kad ankstesniais metais organizuotame plenere „Savi tarp savų“ dalyvauti buvo pakviestos tekstilininkės, o šiemet – skirtingų amatų atstovės: vėlėjos iš vilnos, nėrėjos, mezgėjos, tapytojos, pynėjos iš vytelių bei šiaudelių.
Keturias dienas savo patirtimi dalinosi, Pasaulio arba Gyvybės medžius kūrė: Virgenija Tankūnienė, Loreta Domkienė, Aušra Petrauskienė, Birutė Dargytė–Kybartienė, Alina Jonaitienė, Dalia Petraitienė, Reda Pečkuvienė, Juzefa Šukienė, Roma Stankienė, Valija Šurnaitė, Virginija Kutkienė, Ugnė Vaineikienė.
Dvylika nertų, siuvinėtų, dekupažuotų, iš vilnos veltų ir kitomis technikomis sukurtų Pasaulio medžių uždarymo renginiui buvo sudėti į vieną kompoziciją, taip atskleidžiant bendras sąsajas tarp kiekvienos kūrėjos savito matymo ir pasaulio suvokimo.
Džiugino edukacijos
Amatininkės ir tautodailininkės skyrė laiko ir edukacijoms. Roma Stankienė norinčius mokė iš šiaudelių pinti burbuoles, Valija Šurnaitė – verti sodus. Reda Pečkuvienė suteikė skarų adymo pradmenų, Loreta Domkienė ir Virgenija Tankūnienė demonstravo ir kartu dalyvavusioms moterims padėjo iš vilnos suvelti kepures pirčiai.
Mokymuose dalyvavusi Gataučių kaimo gyventoja Stasė Katkevičienė „Šiaulių kraštui“ pasakojo seniai norėjusi išmokti verti sodus, tad tokia galimybė ją labai pradžiugino. Ypač jai patiko adytinių skarų kūrimas.
„Mane tiesiog „vežė“ šis užsiėmimas, tikrai prie jo grįšiu. Jaunystėje neturėjau laiko rankdarbiams, dabar galiu tam atsidėti“, – sakė dalyvė.
Joniškietė gražiadarbė Juzefa Šukienė taip pat negalėjo atsitraukti nuo adytinės skaros, kurios apmatai jau buvo uždėti ant rėmo ir pradžia padaryta.
„Mano skarelė bus maža, labiau tiks pagalvės užvalkalui nei pečiams apsigaubti, tačiau pradžiai užteks. Labai įdomi technika: siūlai varstomi adata arba virbalu su galvute, tinka ir vąšelis“, – įspūdžiais dalinosi plenero dalyvė.
Maldenių kaimo gyventoja Emilija Kvedarienė pasakojo kažkada užsiėmimuose iš vilnos vėlusi šalį, tačiau kepurės kurti dar nebandžiusi, tad pasitaikė labai gera proga.
Fiksavo kaimą ir žmones
Gasčiūnų kaimo bendruomenė, vadovaujama Ingos Karbauskienės, tuo pačiu metu ir toje pat vietoje – amatų centre – sukvietė fotografų plenerą, kuriame dalyvavo pagrindiniai keturi šio amato mėgėjai: koordinatorius Darius Šulcas, dalyviai – Kristina Grigaliūnaitė, Lukas Svirplys, Jonas Ivanauskas. Prie jų prisijungdavo ir dar keletas norinčiųjų sužinoti fotografijos paslapčių.
Dalyviai Darius Šulcas ir Lukas Svirplys „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad buvo fotografuojami Gasčiūnų ir Mikšiūnų kaimai bei apylinkės: architekūra, žmonės, gamta. Kadangi derlingose vietos žemėse kaip tik prasidėjo pjūties metas, į fotografų akiratį pateko ir šie darbai – J. Ivanauskas įsiprašė į vieno ūkininko kombainą ir fiksavo aplinką iš jo.
„Nors mes dirbame tose pačiose vietose, tačiau fotografijos skirtingos, nes vieni labiau koncentruojasi į detales, ieško meniškumo elementų, kiti labiau stebi visumą, gaudo reportažinius vaizdus. Kiekvieną kartą išeidami į kaimą pastebime naujų dalykų, pavyzdžiui, rytą tuo pačiu keliu, kuris dieną tuščias, praeina močiutė, vedina karvute. Man pačiam įdomus kaimo gyvenimas, bandžiau pagauti ir žvaigždėtą nakties dangų, ir saulėtekius, saulėlydžius, nes mėgstu tas auksines valandas“, – pasakojo D. Šulcas.
Dalis fotografijų turėtų patekti į leidinį apie Gasčiūnus. Nuotraukos taip pat papuošė buvusių kultūros namų langus, buvo demonstruojamos plenero uždaryme.
Autorės nuotr.
Pagal savo matymą Pasaulio medžius sukūrė tapytoja Virginija Kutkienė (kairėje) ir pynėja iš šiaudelių ir vytelių Roma Stankienė.
Juzefa Šukienė Pasaulio medį kūrė dekupažo būdu.
Jono IVANAUSKO nuotr.
Stasė Katkevičienė sakė jau seniai norėjusi išmokti verti sodus.
Iš atskirų Pasaulio medžių buvo sudėta bendra kompozicija.
Plenere dalyvavo 12 taotodailininkių bei amatininkių ir 4 fotografai.
Luko LUKO nuotr.
Emilija Kvedarienė per edukaciją nuvėlė sau kepurę.