Ir ežeras turi ausis

Asmeninio archyvo nuotr.
Festivalyje koncertuos grupė „Kopanugaris“.

2024 m. liepos 18–20 d. Šiaulių kultūros centras kviečia pasinerti į žodžio ir muzikos festivalį „Ir ežeras turi ausis“. Ketvirtą kartą organizuojamas festivalis – tai erdvė, kurioje susilieja literatūra, teatras, muzika ir kiti menai, dovanodami nepamirštamų įspūdžių.

Spaudos konferencijoje Šiaulių kultūros centro atstovė Kamilė Lionikaitė akcentavo, kad šiemet renginys meno mylėtojus žada suburti net trijose vietose: prie Rėkyvos ežero, Talkšos ežero ir Prūdelio tvenkinio pakrančių. Kiekviena iš šių vietų pasižymi savitu charakteriu ir grožiu, tarsi atspindėdama visą Šiaulių krašto ežerų įvairovę. Organizatoriai atskleidžia, kad šiauliečiai ir miesto svečiai turės galimybę gėrėtis eilėraščių paroda, išskirtiniais koncertais ir spektakliais.

Festivalis vyks jau ketvirtą kartą. Kodėl būtent ežerai? Nes Šiauliai – tai miestas, kuriame vanduo nuo seno atlieka ypatingą vaidmenį. Ežerai čia – ne tik gamtos puošmena, bet ir gyvybės šaltinis, istorijos liudininkai, įkvėpimo šaltiniai menininkams ir poetams.

K. Lionikaitė informavo, kad festivalis startuos liepos 18 d. Rėkyvos ežero pakrantėje, čia 19.30 valandą vyks projektas „Vandenys“ su kūrėju ir atlikėju „nim“. Specialiai šiam festivaliui sukurtas projektas „Vandenys“ – tai garso seansas ir trumpas ritualas, kviečiantis paklaidžioti po neegzistuojančius 2000-ųjų prisiminimų ir kultūros labirintus.

Iš karto po projekto „Vandenys“ 21 valandą renginio dalyviai turės unikalią progą išvysti performansą „Jonvabalių sonatos“. Tai unikalus trijų kūrėjų bendras darbas (tekstų autorė ir atlikėja – aktorė Lina Jankauskaitė-Peleckienė, elektronika, saksofonininkas – Nedas Latovinas, violončelininkė – Ilona Butkutė-Gasickienė), kuriame žodžio menas ir muzika susilieja į harmoningą visumą. Pasirodyme menininkai analizuoja savęs suvokimo, įprasminimo ir savirealizacijos temas.

Antroji festivalio „Ir ežeras turi ausis“ diena šiauliečius ir miesto svečius nukels prie Talkšos ežero pakrantės, čia 19.30 valandą aktorius ir dramaturgas Raimondas Klezys dovanos monospektaklį „Avinai“. Monospektaklis kviečia žiūrovus kartu su aktoriumi tyrinėti jautrias temas, siejančias kiekvieno mūsų vaikystę, paauglystę ir suaugusiojo gyvenimą, taip pat analizuoja temas, kuriomis paprastai nedrąsu kalbėti tarp bendraamžių.

Liepos 19 d. vakarą tęs muzikos atlikėjas ir kūrėjas Remis Rančys, dovanosiantis „Žaliąjį koncertą“. Programoje skambės kūriniai apie pasaulį, žmones, santykius, grožį ir gamtą. Čia svarbi ekologijos ir tvarumo tema, ieškoma atsakymų, kaip galime kurti darnesnį ryšį tarp žmogaus poreikių bei gamtos.

Paskutinę festivalio dieną organizatoriai kviečia prie Prūdelio tvenkinio pakrantės, čia 19.30 valandą prasidės grupės „Kopanugaris“ koncertas. „Rock”, „Indie“/„Alternative“ muziką atliekantis „Kopanugaris“ – tai grupelė žmonių, kurie susitiko Klaipėdoje ir nusprendė kartu kurti. Kaip ir šis keistas, niekam negirdėtas naujadaras, grupės „Kopanugaris“ nariai, kad ir kur keliautų, ,,ant kupros“ visada nešasi ne tik instrumentus, bet ir saujelę pajūrio kopų, kuriose užgimė draugystės ryšys, muzika ir noras ja dalytis.

Liepos 20-osios vakarą festivalį „Ir ežeras turi ausis“ vainikuos prancūzų menininko Phil‘o Von‘o solo post-elektro-flamenko muzikos ir šokio spektaklis „Human, Lost & Found“. Pasirodymu siekiama papasakoti apie žmogų, kuris bando iš savo vidaus išsikasti kelią į išorinį pasaulį. Muzikos ir šokio spektaklio naratyvas – poetiniai trumpi haiku stiliaus sakiniai, tariami ispaniškai, prancūziškai ir angliškai.

Kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Erika Novikovė kvietė visas tris festivalio dienas nuo 19.30 valandos pasinerti į žodžio magiją eilėraščių parodoje „Mintys bangose“. Parodoje po atviru dangumi bus eksponuojama jaunųjų autorių kūryba, tarp kurių bus galima išvysti ir Šiaulių kurčiųjų centro bendruomenės eilių.