
Naujausios
Istorikas eina Jono Smilgevičiaus pėdsakais
Užventyje (Kelmės r.) paminėtos 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro Jono Smilgevičiaus mirties metinės. Bažnyčioje aukotos šv. Mišios, aplankytas signataro kapas, o muziejuje surengtas užventiškių susitikimas su istoriku Algirdu Grigaravičium, kuris parašė trijų dalių monografiją apie Joną Basanavičių „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos“, o šiuo metu renka medžiagą ir palaipsniui rašo monografiją apie Joną Smilgevičių.
Jau parengtą dalį monografijos istorikas padovanojo Užvenčio kraštotyros muziejui taip užpildydamas informacijos apie čia gyvenusį signatarą, gabų ūkininką bei verslininką Joną Smilgevičių trūkumą.
Monografiją A. Grigaravičius pavadino „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“. Didžiulį darbą istorikas atlieka savo lėšomis, dalį pensijos skirdamas kelionėms į archyvus. Lėšų trūkumas stabdo monografijos pabaigtuves.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Politikas, šalinęsis politikos
Joną Smilgevičių pavadinęs kitokiu signataru istorikas Algirdas Grigaravičius pabrėžia jo kaip asmenybės išskirtinumą. Tai valdžios netroškęs ir į ją nesiveržęs žmogus. Savo parašą ant Nepriklausomybės akto padėjęs iš meilės Lietuvai ir rūpesčio jos ateitimi. Tai buvo politikas – praktikas, realiais darbais kūręs tarpukario Lietuvą.
Monografiją pasiryžęs parašyti istorikas labiausiai ir pabrėžia J. Smilgevičiaus kaip labai gabaus verslininko ir sumanaus ūkininko savybes.
Užvenčio muziejaus vadovė Milda Knyzelienė džiaugiasi, jog pagaliau galės užpildyti informacijos vakuumą apie vieną iškiliausių šio krašto asmenybių Užvenčio dvarą valdžiusį ir pavyzdinį ūkį čia sukūrusį 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarą Joną Smilgevičių. Iki šiol muziejus apie jį turėjo gana nedaug žinių.
Istorikas A. Grigaravičius taip pat pabrėžia, jog informacijos apie šią asmenybę išlikę šykštokai. Teko paplušėti ne viename archyve, peržiūrėti šimtus šaltinių, kad galėtų išsamiau aprašyti visus signataro gyvenimo tarpsnius: Karaliaučiuje ir Berlyne, Peterburge ir Varšuvoje, jo įkurtos pirmosios lietuviškos akcinės bendrovės „Vilija“ istoriją, veiklą Lietuvos Taryboje, gyvenimą Užventyje, papasakoti apie jį kaip apie verslų kūrėją ir organizatorių, kredito banko kūrėją, visuomenininką ir labdarį, atspindėti jį kaip įvairiapusę asmenybę – pienininkystės pionierių Rusijos imperijoje, vadovėlio apie pienininkystę bei publikacijų ekonomikos temomis autorių, apžvelgti šeimos ir giminės istoriją.
„Daviau sau žodį“
– Jūs pats ne žemaitis ir ne suvalkietis. Kodėl ėmėtės narplioti būtent J. Basanavičiaus ir J. Smilgevičiaus gyvenimą, jiems paskyrėte monografijas?
– Motyvai – visiškai priešingi. Apie J. Basanavičių buvo labai daug prirašyta. Lietuvoje vyrauja savotiškas J. Basanavičiaus kultas. Jis tapęs ikona. O prie ikonų istorikai bijo prisiliesti, jų paprasčiausiai netyrinėja.
Aš nusprendžiau apie J. Basanavičių parašyti kitaip – taip, kaip niekas iki šiol neparašė. Gal ir trilogijos pavadinimas „Atsiskyrėlis iš Suvalkijos“ kiek šokiruoja. Bet aš norėjau, kad Basanavičius būtų ne toks, koks atėjo iš sovietinių laikų. Jis privalėjo įgauti tikrąjį savo dydį.
Prie monografijos dirbau 15 metų.Tuo metu buvau Valstybinės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos valdininkas. Monografijai galėjau skirti tik laisvą nuo darbo laiką. Savo archyve sukaupiau apie 90 procentų visų J. Basanavičiaus rašytų tekstų.
Kol kas išleista tik pirmoji trilogijos dalis. Antroji dalis turėtų pasirodyti lapkričio pabaigoje. Trečioji, žinoma, dar vėliau, nors visos dalys jau yra parašytos.
Dėl J. Smilgevičiaus motyvas buvo atvirkštinis. Jo kulto nėra. Signataras Lietuvos mastu tarsi primirštas. Informacijos apie jį labai trūko. Net biografijos žinios pateiktos labai šykščios. Daug neteisingos, klaidinančios informacijos.
O istorikai nenori eiti ten, kur sunku. Tiesiog buvo likę tik du 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarai, apie kuriuos neparašytos monografijos. Nusprendžiau užpildyti šį vakuumą. Taigi, persiėmiau J. Smilgevičiaus dvasia. Daviau sau žodį, jog ir, negaudamas finansavimo, remdamasis tik savo kvalifikacija, parašysiu monografiją.
Aišku, norėtųsi, kad darbai eitų sparčiau. J. Smilgevičiaus gyvenimą ir veiklą tyrinėju jau visi metai. Pagrindą monografijai jau turiu. Tačiau norėtųsi ją papildyti, patobulinti, peržiūrėti visus įmanomus šaltinius. Reikėtų nuvykti į kitų šalies miestų archyvus. Manau, jog medžiagos būtų galima rasti Berlyne, Varšuvoje, kur jis gyveno.
Esu pensininkas, laiko turiu. Tačiau esu bepinigis. Tyrinėjimams galiu skirti tik nedidelę dalį savo pensijos. Todėl darbai eina ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Džiaugiuosi, jog ir turimomis galimybėmis aptinku nemažai J. Smilgevičiaus pėdsakų. O kai atrandi, kyla dar didesnis azartas padaryti darbą iki galo.
Daugiau verslininko negu politiko
– Atvykote į Užventį pajausti miestelio, kuriame dalį savo gyvenimo praleido J. Smilgevičius, dvasią ir aurą. Kokį įspūdį paliko Užventis?
– Susidarė gyvo miestelio įspūdis. Pajaučiau nostalgiją, kai pamačiau autentišką puodynę iš dvaro, išlikusius pastatus. Tai veikia.
– Dalį savo monografijos paskyrėte Užvenčiui. Miestelio šviesuomenę ypač nustebino žinia, jog J. Smilgevičius nebuvo bajoras.
– Jis nebuvo bajoras. Iš bajorų buvo kilusi J. Smilgevičiaus žmona Stefanija.
– Kokie J. Smilgevičiaus asmenybės bruožai tyrinėjant jo gyvenimą atsiskleidė? Jūs teigiate, jog jis buvo labiau verslininkas ir ekonomistas negu politikas.
– Taip, nes ir dirbant Lietuvos taryboje jam labiausiai rūpėjo ekonomika. Kaip ekonomistas buvo labai vertinamas. Iškalbingas jau vien tas faktas, jog 1905 metais į Varšuvą vadovauti „Alfa – Nobel“ prekybos tinklui jį pasikviečia Emanuaelis Nobelis.
Kaip politikas jis nebuvo labai aktyvus. Pasižymėjo atsargumu, racionalumu. Laikėsi taisyklės: „Geriau mažiau ir lėčiau, bet užtikrintai“. Buvo realistas, praktikas, veiksmo, o ne rašto žmogus.
Lietuva tarpukariu sparčiai modernėjo ir tam nemažai įtakos turėjo tokie verslūs žmonės kaip J. Smilgevičius, kaip ekonomistas parašęs ne vieną publikaciją, išleidęs vadovėlį apie pienininkystę ir pats kūręs verslus.
Jis įkūrė pirmąją lietuvišką akcinę bendrovę „Vilija“, kuri gamino žemės ūkio padargus. Per keturis mėnesius, remdamasis vien lietuviais specialistais, sugebėjo įsukti gamybą ir prekybą. „Vilijos“ pagaminti noragai pelnė aukso medalį.
Jo įkurtas gelumbės fabrikas per porą metų užkariavo visą Lietuvos rinką. Įkūrė muilo fabriką, įregistravo patentą gaminti penkių rūšių muilus su sėmenų aliejumi. Viena jo įmonių gamino aliejų, kuris buvo eksportuojamas į Daniją ir Olandiją.
Jis įkūrė Lietuvos ūkininkų sąjungą, kurios tikslas buvo statyti prekybos sandėlius ir konkuruoti su Rygos verslininkais. J. Smilgevičius suprato ir reklamos svarbą. Kasmet jo įmonės skirdavo lėšų reklamai.
Atgaivino Užventį
– Apžvelgdamas J. Smilgevičiaus gyvenimo laikotarpį Užventyje tvirtinate, kad prikeltas dvaras atgaivino miestelį.
– Praskolintą ir nugyventą Užvenčio dvarą už 6000 rublių iš kunigaikščio Vladislovo Druckio-Liubeckio nupirko Stefanija Smilgevičienė.
O J. Smilgevičiaus pasirodymas Užventyje 1912 metų pavasarį atnešė permainų vietinių žmonių gyvenime.
Nuolatinis „Vienybės“ korespondentas, pasirašinėjęs „U-kiu“, 1911 metų pabaigoje apie Užventį rašė: „...gan apleistas kampelis. Ukė vedama menkai, nes daug sodžių didelių, kur žmonių žemė eina rėžiais išmintais, nestebėtina, žemė nors geros rūšies, menkai įdirbama nedaug javų tebeduoda, gyvuliai irgi menki, nes trūkstant gerų ganyklų kitaip ir būti negali.
Amatininkų gerų visai nėra, trūksta gerų kalvių, šiaučių, kriaučių
, kurie mokėdami gerai amatą turėtų neblogą uždarbį. Dabar kas jaunas sveikas važiuoja Amerikon, palikdami čia Lietuvoje senus tėvus ir gentis. Amerikoje tarp svetimų rasdami tik vargą. Užventyje rengiama ukes ratelis, kad žmonės mokytus geriau ukę vesti.“Peikiami ir prasti Užvenčio keliai bei žmonių girtuokliavimas.
Tačiau jau 1913 metais „Viltyje“ aprašyti pokyčiai dvare. Čia rašoma, jog lietuvis ponas J. Smilgevičius parsigabeno iš Šveicarijos „garsaus gyvulių auklėtojo Burgio“ karvių ir jaučių. Šveicarų (švicų) veislės gyvuliai pasižymi gražumu, viena karvė kainuoja 800 rublių, o stambus jautis atsieina daugiau kaip tūkstantį.
1914 metais spaudoje pasirodo žinutė, kad vietoje malūno vandens rato įtaisyta turbina, sukanti dvejas girnas ir mašiną „kruopoms dirbti“. Žmonės džiaugiasi, o savininkas gražiai uždirba, ne tik tolimoje Amerikoje, bet ir Lietuvoje galima rasti puikaus pelno, tereikia užsiimti „pramone“.
Mažuose miesteliuose gyvulius superkantys žydų prekijai mokėdavo mažą kainą. J. Smilgevičius pasikvietė lietuvių pirklius iš Rygos, kurie nupirko du vagonus raguočių, duodami „už pūdą gyvo gyvulio“ 3 rublius 50 kapeikų. Tuo tarpu vietiniai mokėdavo tik po tris rublius.
J. Smilgevičius vadovavo ir Kelmės „skolinamajai savitarpinei“ draugijai.O dvare jis tvarkėsi pagal tuometinio mokslo rekomendacijas ir pavertė jį klestinčiu ūkiu.
Pastatė malūną, plytinę, lentpjūvę, spirito varyklą, elektrinę. Veikė modernus valcų malūnas, elektrinė, lentpjūvė, pieninė, sūrinė, kalvė, stovėjo šiltnamiai. Jis pirmasis Lietuvoje įveisė tabako plantaciją su džiovykla. Iškasė tvenkinius, kuriuose augino žuvį. Dvaro teritorijoje buvo 29 pastatai.
Tuometinė spauda rašė, jog dvaro darbininkų būstai buvo gražiai suremontuoti, kiekvienai šeimai skirta po du – tris kambarius, o atlyginimas mokamas aukštesnis nei kitur. Už Užvenčio dvarą tuometinėje Lietuvoje didesnis buvo tik Vėžaičių dvaras.
– Ar aptikote detalesnių žinių apie J. Smilgevičiaus asmeninį gyvenimą?
– Smilgevičių šeima mokėjo vokiečių, prancūzų kalbas. Gali būti, jog mokėjo ir angliškai, nes archyvuose pasitaiko ir tokių raštų. Matyt, šeimoje dominavo lietuviškos tradicijos ir patriotinės nuotaikos. Iškalbingas faktas, kad miręs J. Smilgevičius apvilktas tautiniais rūbais. Prieš antrąjį pasaulinį karą jis nepervedė savo pinigų į Šveicarijos bankus.
Smilgevičiai turėjo penkias dukras ir sūnų. Sūnus buvo pianistas. Visos dukros baigė aukštuosius mokslus ir pasireiškė savo profesinėje veikloje. Per karą vaikai pasitraukė į Vakarus. Šiuo metu gyvi du J. Smilgevičiaus anūkai.
Autorės nuotr.
Istorikas Algirdas Grigaravičius sako, jog nelengva buvo rasti ir Jono Smilgevičiaus rašysenos pavyzdžių.
Užventiškiai turi nedaug informacijos apie prieš šimtmetį čia gyvenusio ir prieš 76 metus čia palaidoto Jono Smilgevičiaus gyvenimą bei veiklą. Istorikas Algirdas Grigaravičius užpildė šią spragą.
Jono Smilgevičiaus atminimas įamžintas Vido Cikanos skulptūra.
Archyvo nuotr.
Užvenčio dvaras 1930 metais.