Kleboniškių muziejuje eksponuojama paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“

Lauros PRASCEVIČIŪTĖS nuotr.
Parodoje eksponuojami meninio veltinio kūriniai ir senoviniai tradiciniai veltiniai, Lietuvoje dėvėtų senųjų veltinių rekonstrukcijos pagal Lietuvos muziejuose saugomus eksponatus – veltinius.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje (Radviliškio r.) iki rugpjūčio 16 dienos veikia Alės ir Kęstučio Deksnių paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“.

Parodoje eksponuojami meninio veltinio kūriniai ir senoviniai tradiciniai veltiniai, Lietuvoje dėvėtų senųjų veltinių rekonstrukcijos pagal Lietuvos muziejuose saugomus eksponatus – veltinius.

A. ir K. Deksniai yra sertifikuotų tautinio paveldo produktų – veltinių, veltinio, vyriškų veltinių kepurių ir veltų žaislų – amatininkai iš Rokiškio. Autoriai ne tik puoselėja ir populiarina tradicinį amatą, bet ir ieško naujų meninės išraiškos detalių, idėjų, kad veltinis turėtų ne tik praktinę, bet ir meninę formą.

Vilnos vėlimas yra A. Deksnienės ilgametis hobis, tapęs reikšminga gyvenimo dalimi. Kūrėja aktyviai dalyvauja rajoninėse, respublikinėse, konkursinėse parodose, rengia autorines parodas Lietuvoje ir užsienyje. Pernai A. Deksnienė tapo konkurso „Geriausias Lietuvos metų tautodailininkas“ laureate, jai skirtas ir Rokiškio rajono savivaldybės kultūros ir meno apdovanojimas – statulėlė „Kultūros vingis“ už veiklą amatų srityje.

K. Deksniui labiausiai įstrigęs vaikystės prisiminimas – tėtis, veliantis veltinius. Pirmuosius veltinius pabandė nuvelti būdamas 14 metų. Praėjus nemažai metų, kai ant klėties lubų surado tėčio veltinių vėlimo įrankius ir senus veltinius, Kęstutis labai susidomėjo šia veikla. Dabar vilnai velti skiria didžiąją dalį savo laisvalaikio.

Parodos autoriai aktyviai dalyvauja amatininkų ir liaudies meistrų dirbinių mugėse, senųjų amatų šventėse, festivaliuose, projektinėje veikloje. Didelį dėmesį skiria tradiciniams amatams išsaugoti ir perduoti jaunajai kartai. Veda vilnos vėlimo mokymus, edukacinius užsiėmimus vaikams ir suaugusiems, dalijasi savo žiniomis bei prisideda prie gyvojo paveldo puoselėjimo.