
Naujausios
Aktyvi asmenybė
J. V. Čiplytė knygą apie Vladą (Ladą) Natkevičių rašė ketverius metus. "Labai rūpėjo pats žmogus, jo savijauta, išgyvenimai", – sakė autorė.
Knygoje aptariama V. Natkevičaus biografija, karjera, darbai, publikuojama jo kūryba, korespondencija, disertacijų recenzijos, politiniai pranešimai.
Krikšto dokumentuose Natkevičiaus vardas įrašytas "Vladas". Istorikės nuomone, vardą į "Ladas" jis supaprastino studijuodamas Prancūzijoje. V. Natkevičius – sūduvis, gimė Marijampolės apskrityje, Balsupių kaime, ūkininko šeimoje. Baigė Marijampolės gimnaziją. Jau gimnazijoje pasižymėjo literatūriniais gabumais, išmoko prancūzų kalbą, kuri jam buvo labai svarbi ateityje.
1913–1916 metais studijavo Sankt Peterburgo universiteto Gamtos ir matematikos fakultete, bet dėl susiklosčiusios politinės situacijos studijas nutraukė.
1916 metais mobilizuotas į Rusijos kariuomenę, baigė karo mokyklą. Buvo patekęs į nelaisvę, bet pabėgo.
1917–1918 metais – aktyvus Lietuvių karių sąjungos, savaitraščio "Laisvas žodis" Rygoje redakcijos narys.
Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, grįžo į Vilnių. Savanoriu užsirašė į kariuomenę. 1919 metais V. Natkevičiui suteiktas kapitono laipsnis ir, įkūrus pirmąją Lietuvos karinę atstovybę prie pasiuntinybės Latvijoje ir 1920 metais – Estijoje, paskirtas pirmuoju Lietuvos karo atašė šiose šalyse.
Buvo išrinktas į Steigiamąjį, Pirmąjį ir Antrąjį Seimą, dirbo rengiamos 1922 metų Konstitucijos komitete.
Organizavo raitelių šimtinės pulką ir jį pavadino "Geležinis vilkas". Knygos autorė pabrėžė, kad būtent V. Natkevičius yra šio vardo krikštatėvis.
1923 metais gavo Užsienio reikalų ministerijos kvietimą Paryžiuje studijuoti teisę. Sorbonos universitete apsigynė disertaciją tema "Lenkų-lietuvių ginčas politikos ir teisės atžvilgiu".
"Disertacija prancūzų kalba saugoma Paryžiaus universitete, komisija buvo rekomendavusi ją versti net į penkias kalbas, nes įvertinta aukščiausiu balu. Bet kol kas niekam neįdomu ir ji guli universitete", – sako J. V. Čiplytė.
1930 metais, baigęs studijas Paryžiuje, V. Natkevičius grįžo į Kauną ir pradėjo dirbti Užsienio reikalų ministerijoje. Po ketverių metų buvo paskirtas pasiuntinybės Paryžiuje sekretoriumi, pasiuntinio pareigas atliko iki 1939 metų pavasario.
Daug rašė į Lietuvos spaudą, talkino rengiant lietuvių ekspoziciją 1935 metų Pasaulinėje parodoje Paryžiuje.
Sudėtingas metas
Perkopęs keturiasdešimtmetį, V. Natkevičius Paryžiuje sutiko 21-erių studentę, kilusią nuo Prienų, žymaus gydytojo Juozo Brunzos dukrą Gražiną.
1935 metais pora susituokė Kaune, Antano Paduviečio bažnyčioje. Knygos autorė susisiekė su šios bažnyčios klebonu ir sužinojo, kad tuo metu bažnyčia nebuvo įrengta, tuoktuvės, ko gero, vyko koplyčioje. Santuoką liudija įrašas bažnyčios knygoje.
Sutuoktuvių liudytojai buvo diplomatai Juozas Urbšys ir Stasys Girdvainis.
1939 metų liepą Natkevičiams gimė dukra Beatričė, jos krikšto tėvais tapo Eugenija Birutė Smetonienė ir Valentinas Gustainis.
1939 metais V. Natkevičius gavo ekstra siuntimą į Maskvą – užimti Lietuvos nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro Sovietų Sąjungoje pareigas – pakeisti Jurgį Baltrušaitį. Maskvoje dirbo nuo 1939 metų balandžio iki 1940 metų rudens, kai buvo uždaryta ambasada.
Nuo pirmos dienos pasiuntinį sekė saugumo agentai, buvo užverbuoti pasiuntinybės tarnautojai. V. Natkevičiui teko išgyventi 1940 metų įtampą, Sovietų Sąjungos ultimatumą.
Prisiminimus apie šį laikmetį yra parašiusi šeimos auklė, jos teigimu, užverbuotieji vėliau sunaikinti, kad būtų išsaugotos sovietinio saugumo paslaptys.
1940 metų rudenį Lietuvos pasienyje, grįžtant namo, V. Natkevičius su žmona buvo areštuoti, dukra liko su aukle.
Po tardymo abu paleisti, grįžo į Kauną. Arešto, tremties šeimai pavyko išvengti. V. Natkevičiaus operatyvinėje byloje nurodoma, kad "1941 metais Natkevičius buvo ruošiamas areštui, bet ryšium su fašistinės Vokietijos užpuolimu areštuotas nebuvo".
Profesoriaus Mykolo Biržiškos dėka V. Natkevičius 1942–1944 metais dirbo Vilniaus universitete, Teisės fakultete.
J. V. Čiplytė sužinojo, kad V. Natkevičiaus fondas iš Vilniaus universiteto buvo perduotas Lietuvos centriniam valstybės archyvui, ten knygos autorė atsivertė pluoštą dokumentų – išliko kopijos.
1944 metais Natkevičių šeima pasitraukė į Vokietiją, paskui į Austriją. 1945 metų gegužę V. Natkevičius patyrė insultą ir mirė, palaidotas Tirolio žemės Šrunso miestelio kapinėse.
Dukra gyvena JAV
J. V. Čiplytei rūpėjo, koks 30-metės našlės G. Natkevičienės likimas. Pagelbėjo Vilniaus universiteto docentė, daktarė Jolanta Mažylė. Paaiškėjo, kad dukra Beatričė tebegyvena Klivlande, buvo ištekėjusi už Algio Pautienio, dabar našlė, vasarą jai sukako 80 metų. Vaikų šeima neturėjo. Jos mama G. Natkevičienė antros šeimos nesukūrė.
1993 metais mama ir dukra buvo grįžusios į Lietuvą, lankė Marijampolę, Prienus.
B. Natkevičiūtė-Pautienienė buvo labai aktyvi lietuvių bendruomenės narė: Klivlando skyriaus vicepirmininkė, iždo sekretorė, Jungtinio baltiečių komiteto Klivlando skyriaus narė, antikomunistinių organizacijų veikėja.
Su išeive J. V. Čiplytė internetu bendrauja padedant jos globėjui ir bičiuliui, Amerikos lietuvių spaudos ir radijo draugijos "Viltis" pirmininkui, "Dirvos" laikraščio leidėjui, žurnalistui Algirdui A. Matulioniui.
J. V. Čiplytė planuoja knygą "Dr. doc. Vladas (Ladas) Natkevičius (1893–1945)" pristatyti Klivlande.
Dokumentinė monografija apie L. Natkevičių – ketvirtoji iš serijos apie Lietuvos diplomatus, autorė yra išleidusi knygas apie Petrą Mačiulį, Joną Aukštuolį, Edvardą Turauską.
Naujausias J. V. Čiplytės leidinys "Sala Lituanna XXXII", skirtas lietuvių katalikų ir pasauliečių periodinei spaudai Pasaulio katalikų spaudos parodoje Vatikane 1936–1937 metais.
Kitų metų sausį istorikė planuoja išleisti nedidelės apimties knygą apie pulkininką leitenantą Juozą Papečkį (1890–1942), krašto apsaugos ministrą, teisininką.
