
Naujausios
Įtraukė kūryba
Su S. Drovosekovu susitinkame Motinos Teresės šeimų namuose, pokalbiui susėdame jo "kampelyje". Lentynose sudėti piešiniai, žvakės, magnetukai. S. Drovosekovo paveikslais papuoštos ir įstaigos sienos.
Mėgstamiausia kūrėjo tema – gamta, tad Šiaulių universiteto bibliotekos III aukšte eksponuojamą paroda pavadino "Gamtos grožis".
S. Drovosekovas sako prieš pat parodos atidarymą pajutęs jaudulį – tokį, koks būna prieš egzaminus: "Aš nemėgėjas į save atkreipti dėmesį, geriau kampuke pastovėsiu. Bet paroda džiugina – kai paveikslai nedulka lentynose."
Kūrybą šiaulietis pristato trečią kartą – anksčiau parodas eksponavo Motinos Teresės šeimų namų salėje ir Šiaulių rajono Voveriškių mokykloje.
Piešti S. Drovosekovas pradėjo prieš ketverius su trupučiu metų – prieš Kalėdas.
Nemigos problemų kamuojamas vyras lankė Dienos stacionarą. Nebuvo, kas veikti – pradėjo piešti. Pamačiusi rezultatą, meno terapeutė paragino nesustoti.
"Ir pradėjau. Įsivažiuoji, visos mintys atkrenta. Atsipalaiduoji. Būtų kas prieš ketverius metus pasakęs, kad piešiu, nebūčiau patikėjęs", – nusišypso.
Pradinėse klasėse už jį piešdavo mama – pačiam nesisekdavo. Mokytoja juokdavosi: "Mamai pažymius rašau!"
Kai pabendrauja su buvusiais klasės draugais, šie irgi negali patikėti: "Sako, gal dėl to, kad rankos netekai, kitas pusrutulis labiau pradėjo dirbti, už meną atsakingas."
S. Drovosekovas nori išbandyti įvairiausias technikas – vis ką nors naujo. Kuria iš odos, akmenėlių, kriauklių, medžio, modelino. Piešia ant popieriaus, kartono, drobės, stiklo. Daugiausia akrilu, naudoja ir akvarelę. Dekoruoja žvakes. Namie iš epoksidinės dervos išliejo stalo paviršių. Nepraeina pro įdomesnę šaką – iš jos irgi pavyksta sukurti ką nors įdomaus.
S. Drovosekovas paduoda pirmųjų darbų segtuvus. Iš viso yra nupiešęs apie 400 piešinių.
"Jei kyla mintis, neduoda ramybės, tas kirminiukas graužia, norisi greičiau daryti. Geriau neprivalgęs būsiu, bet priemonių nusipirksiu. Ačiū Dievui, kad susidomėjimas penktus metus nepraeina. O taip visokios mintys ateina. Dabar ramiau."
Jei nėra nuotaikos, kūrybos nesiima, žino, kad vis tiek nepavyks. Bet jei pamato kažką gražaus, nori iškart pabandyti pats sukurti. Įsitraukęs nebejaučia laiko.
Nukristi ir vėl atsikelti
S. Drovosekovas – šiaulietis. Mama kilusi nuo Kuršėnų pusės, tėvo gimtinė buvo Sibire.
Tuometiniame politechnikume S. Drovosekovas baigė metalo apdorojimo specialybę, prieš tarnybą armijoje dirbo "Vaire", instrumentiniame ceche, inžinieriumi technologu. Susituokė. Grįžęs priėmė pasiūlymą dirbti "Stumbro" gamykloje.
Tėvas mirė 1993 metais – tais pačiais metais S. Drovosekovui traukinys nutraukė ranką. Vyras prisimena – atrodė, jog jo namo laiptinė buvo užkeikta – tais metais 6 ar 7 vyrai, visi kaimynai, vienas po kito pakliuvo po traukiniu.
Nelaimė ištiko einant namo. Spėja, kad paslydo ant tepalo. Atgavęs sąmonę, prisišaukė geležinkeliečius.
"Jei žinotum, kur krisi, pagalvę pasidėtum", – dabar ramiai apie nelaimę kalba vyras. Nors iki šiol nuo traukinio bildėjimo širdis ima plakti greičiau.
Kai dabar išgirsta sakant "su dviem rankom nemoku paišyti", S. Drovosekovas primena: "Kol dvi buvo, nepaišiau".
Dešiniarankiui teko priprasti viską atlikti kaire ranka. "Gal užsispyrimas nuo armijos gvardietiškame pulke padėjo, ištvermės pridėjo? – svarsto. – Išmokau nepasiduoti. Palūžti, dantis sukandi, vėl atsistoji. Parkrenti ir vėl keliesi, vėl eini. Paskui lengviau išbristi, galvoji – ai, ir sunkiau buvo. Po truputį į gyvenimą kabiniesi."
Vyras pripažįsta: gyvenime buvo ne vienas kritimas. Be rankos, be darbo, skyrybos, stresas, "tai tas, tai tas". Keletą kartų, kai atrodė, jau viskas, kažkas nematomas paskutinę akimirką išgriebė iš bedugnės.
Motinos Teresės šeimų namus S. Drovosekovas vadina trečiaisiais namais. Antrieji – gamta.
Vasarą namuose beveik nebūna, miške arba sode. Uogauja, grybauja. Prie Rėkyvos ežero, Dūkto, Smilgių miškuose užsimerkęs gali vaikščioti. Pėsčiomis į mišką nueina apie penkis kilometrus, panašiai tiek išvaikšto miške, o paskui – atgalios.
Liūdina tik, kad miškai kertami: "Nežinai, rasi dar nuvykęs mišką, ar jau nebe. Gal tik kelmučius vietoje baravykų pjausi."
Jei galėtų rinktis, S. Drovosekovas gyventų pajūryje – prie jūros galėtų sėdėti ištisą dieną. Kai po operacijos buvo sanatorijoje, visą laisvą laiką skirdavo jūrai. Potraukis jūrai ir senajai technikai įkvėpė piešti burlaivius.
Paklaustas, ar turi norų, svajonių, susimąsto. "Norų daug yra, reikia kūryboje patobulėti, daugiau išmokti. Pažiūriu – kitiems gražu, man ne. Techniką reikia įvaldyti", – kiek pagalvojęs, atsako.