
Naujausios
Šių metų kalendorius pradedamas Joniškio krašto tautosakininko, knygnešio, lietuviškos spaudos draudimo metais spausdintą žodį gynusios ir puoselėjusios švietėjiškos „Atgajos“ draugijos vieno iš įkūrėjų ir aktyviausių narių Mato Slančiausko eilėraščiu, kuriame jis ragina „senų kalbos neniekinti“, jų žodžius užsirašyti ir kitoms kartoms perduoti. Šiuo eilėraščiu be pavadinimo buvo pradėtas ir jo užrašytos tautosakos rinkinys „Mytai ir pasakėlas, rankiojamas nuo 1874 metų“, saugomas Lietuvių literatūros ir tautodakos instituto Lietuvių tautosakos rankraštyne.
Viršelį puošia vienas išskirtinių muziejaus eksponatų – Mato Slančiausko medinė lazda su įrėžtais jo inicialais. Taip pat kiekvienam metų mėnesiui pritaikytas jo posakis ariš senolių surinkta išmintis. Štai, apie prasidedantį kovą jis sako: „Kovas šaltas, tai šilts bus pavasaris“. Neatsitiktinai M. Slančiauskui skiriama daug dėmesio, šiemet vasario 21 dieną buvo minimos jo gimimo 170–osios metinės.
Kalendorius turtingas fotografijomis iš įvairių renginių, pasakojimais iš politinio, kultūrinio, istorinio Joniškio gyvenimo, naudingų patarimų sodininkams, gėlininkams, daržininkams, besirūpinantiems sveikatos stiprinimu natūraliomis priemonėmis, tradicinių valgių receptų, senolių orų spėjimų, posakių, svarbių datų, „Audruvės“ literatų eilėraščių ir trumposios prozos.
Etninio kalendoriaus idėjos autorė – Renata Rapkauskienė, jį kasmet parengia Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, redaguoja kalbininkė Rita Urnėžiūtė. Kalendorių apipavidalina dailininkė Jurgina Jankauskienė. Šios tradicijos išlaikytos ir šiemet. Leidinys „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“ 2013 metais buvo apdovanotas Lauryno Ivinskio premija, kuri kasmet skiriama už geriausią per metus išleistą lietuvišką kalendorių.