
Naujausios
Rugsėjo 21 dieną 14 valandą Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje – Šiaulių istorijos muziejuje – bus pristatyta Vilniaus universiteto profesorės dr. Ritos Reginos Trimonienės parengta monografija „Vietos visuomenė ir valdžia. Tarpusavio sąveikos (Šiaulių ekonomijos atvejis. XVII–XVIII a. pradžia)“. Knygą išleido Vilniaus universiteto leidykla.
Pristatyme dalyvaus monografijos autorė prof. dr. Rita R. Trimonienė, Vilniaus universiteto istorikas, vienas iš knygos recenzentų doc. dr. Eugenijus Saviščevas ir profesorės mokinys, buvęs Šiaulių universiteto studentas, dabar Lietuvos istorijos instituto doktorantas Laurynas Giedrimas. Klausytojų laukia viktorina ir galimybė laimėti knygą.
Knygos pristatymo renginį pirmadienį spaudos konferencijoje pristatė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė – profesorė negalėjo atvykti dėl paskaitų Klaipėdos universitete. Šiaulių „Aušros“ muziejus yra renginio organizatorius, o R. Trimonienė yra ir šio muziejaus darbuotoja.
„Šiauliečiams ir plačiajai visuomenei turbūt labiausiai žinoma Šiaulių miesto istorijos data ir yra ta, kuri sueina savaitgalį – rugsėjo 21–22 dienos ir 1236 metai. Bet ne mažiau įdomus istorijos laikotarpis yra Šiaulių ekonomijos, XVII–XVIII amžius, bet šitam laikotarpiui yra labai mažai skirta literatūros. Profesorės naujoji monografija kaip tik užpildo tą istorijos tarpą“, – sakė V. Šiukščienė. Pasak muziejininkės-istorikės, ne visi žino, kas yra Šiaulių ekonomija, kas yra karaliaus stalo dvarai.
Monografijoje nagrinėjamas ir šiandien visuomenei aktualus klausimas – vietos bendruomenės ir valdžios (nuo vaito ir vietos dvaro iki Abiejų Tautų Respublikos karaliaus) tarpusavio santykiai.
Darbe pagrindinis dėmesys kreipiamas teisiškai fiksuotai ir geografinėmis ribomis apibrėžtai XVII a. karališkai Šiaulių ekonomijos (ji apėmė ne tik didesnę šiandieninio Šiaulių rajono, bet ir Radviliškio, Joniškio su Žagare rajonų dalį) mikrobendruomenei, kurios pavaldiniai turėjo daugiau galimybių išreikšti ir ginti savo interesus negu privačių dvarų valstiečiai ir miestelėnai.
Kartu su monografija pirmą kartą originalo kalba skelbiami ir XVII a. Šiaulių dvaro teismo knygos išrašai. Iš jų sužinome apie kasdienę paprastų Šiaulių ekonomijos gyventojų buitį, tarpusavio santykius, požiūrį į meilę, santuoką ir mirtį.
R. R. Trimonienė – šiaulietė, Šiauliuose baigusi vidurinę mokyklą. Po studijų Vilniaus universitete grįžo į Šiaulius, ilgai dirbo Šiaulių pedagoginiame institute, vėliau – Šiaulių universitete. Šiuo metu profesorė dirba Vilniaus universiteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedroje.