
Naujausios
Muziejuje veikia tradicinių amatų paroda
Kelmės krašto muziejuje, restauruotuose rūsiuose veikia tradicinių amatų mokyklos suaugusiems dalyvių darbų paroda. Joje eksponuojami molio dirbiniai, akmeninės skulptūrėlės, margaspalvės juostos.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Dalijosi patirtimi
Parodos atidaryme Kelmės kultūros centro parodų ir tradicinių amatų koordinatorė Eugenija Buivydienė dėkojo tautodailininkams, kurie į tradicinių amatų mokyklą susirinkusiems suaugusiems mokiniams negailėjo patarimų, pamokymų, nuoširdžiai dalijosi savo sukaupta patirtimi. „Todėl ir darbų rezultatai – malonūs akiai“, – sakė E. Buivydienė.
Akmentašys, tautodailininkas, meno kūrėjas Valdas Bandza mokė kalbinti akmenį, tautodailininkė Loreta Račkauskienė – austi juostas, dailininkė ir pedagogė Lina Užomeckienė – lipdyti įvairius dirbinius iš molio.
Svečias iš Latvijos ištašė paukštį
Amatų mokykloje akmenines skulptūrėles kalė kelmiškiai Adomas Pumputis, Ignius Juškevičius, Giedrius Laurinavičius, laugališkis Bronius Kazlauskas. Jaunųjų akmentašių namuose apsigyvens akmeninė varlė, vėžlys, katinas ir šuo.
Mokykloje dalyvavo ir svečias iš Latvijos, Peteris Birkenfelds. Vanaginės sodyboje gyventis vyriškis norėjo iš akmens ištašyti vanagą. „Dirbom, dirbom ir padirbom. Ne visai vanagas, bet į paukštį juk panašus? – gražia lietuviška kalba svarstė P. Birkenfelds. – Kelmėje mačiau Valdo skulptūrų. Negaliu atsistebėti: kaip iš tokio grubaus akmens galima padaryti tokius dailius daiktus“.
Įvairius dirbinius iš molio mokėsi lipdyti būrelis moterų iš Kražių ir Užvenčio kraštų, kelmiškė Lina Urbelytė. Keramika – labai senas lietuvių amatas, jį, kaip ir akmentašystę, įvaldyti reikia daug laiko ir kantrybės. Ona Granickienė iš Junkilų sakė, jog prisilietimas prie molio jai suteikė labai daug gerų emocijų. „Jei jau leidote ligoniui pradėti sveikti, tai leiskite ir visai pagyti“, –sakė moteris, ir ateityje prašydama rengti panašius mokymus.
Juostų audimo mokiusi L. Račkauskienė labai džiaugėsi gabiomis mokinėmis. „Kai manęs nebebus, bus kas mano amato moko per tradicinius vasaros kursus“, – sakė tautodailininkė.
Puoselėja etnokultūrą ir tradicijas
Parodos autorius sveikino Savivaldybės administracijos atstovai. Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas pasidžiaugė puoselėjama etnokultūra ir tradicijomis. Kelmėje dar 1988 metais vietos entuziastai ir profesorius Romualdas Apanavičus surengė respublikinius kankliavimo kursus, vėliau išaugusius į tradicinius žemaičių etnomuzikavimo ir liaudies amatų kursus.
Nuo 2004-ųjų kas antri metai organizuojami tautodailininkų, akmentašių simpoziumai, skirti kelmiškiui akmentašiui, skulptoriui Juozui Liaudanskiui atminti.
Jau du dešimtmečius Kelmės rajone vaikai, jaunimas ir suaugusieji mokomi tradicinių amatų.
Autorės nuotr.
PAUKŠTIS: Latvijoje gyvenantis Peteris Birkenfeldas iš akmens bandė ištašyti vanagą, bet išėjo tiesiog paukštis. Skulptūrėlę smalsiai apžiūrinėjo P. Birkenfeldo žmona Liongina.
KERAMIKA: Dailininkė ir pedagogė Lina Užomeckienė (pirma iš kairės) supažindino su keramikos plastikos ir tradicinėmis molio panaudojimo galimybėmis.
DŽIUGESYS: Tautodailininkė Loreta Račkauskienė džiaugėsi gabiomis mokinėmis.
AKMUO: Jauniausias mokymų dalyvis, kelmiškis Ignius Juškevičius, padedamas tautodailininko, meno kūrėjo Valdo Bandzos, iš akmens iškalė vėžlį.