
Naujausios
Knygos pristatymas ir susitikimas su autoriumi V. Vaitkevičiumi – vienas iš antrosios Pienių žydėjimo šventės renginių Pakruojo sinagogoje. Dar iki jo pradžios archeologą apspito susidomėjusieji leidiniu: ne tik pirko, bet ir prašė autografų. Knyga gali pasinaudoti ir mėgstantieji keliauti: joje pateiktos šventviečių koordinatės, žemėlapiai.
V. Vaitkevičius susirinkusiems pasakojo, kaip rinko medžiagą knygai: su talkininkais lankė tolimiausius Pakruojo rajono kampelius, kalbino vyresnio amžiaus žmones, ieškojo pasakojimuose minimų akmenų, medžių, vietovių. Kita dalis darbo – Vilniaus universiteto bibliotekoje, kur buvo vartomi seni dokumentai, žymiausio Žiemgalos kraštotyrininko Juozo Šliavo rankraščiai.
"Pakruojis – turtingas šventviečių kraštas, knygoje jų aprašytos 333. Šiuolaikinės technologijos leidžia metro tikslumu nustatyti, kur kas galėjo būti. Nuo laikų, kada šventvietėse būdavo atliekamos apeigos, šios vietos labai pasikeitė. Upeliai su apeiginėmis maudyklomis, kurių vandenyse tikėtasi gauti jėgų ir sveikatos, paversti melioracijos grioviais... Pasakojimuose minima šventvietė, apie pusantro šimto hektarų Gačionių Ąžuolynė šiomis dienomis – tik arimuose ties Getautais belikę paskutiniai devyni ąžuolai. Ir tie patys apariami prie pat šaknų, galimai tikintis, kad taip žalojami nudžius ir juos bus galima nupjauti. Kaip ariamos žemės pėda skatina negerbti savo praeities"... – apgailestavo V. Vaitkevičius, vardindamas dešimtis praradimų.
Nors amžiai smarkiai pakeitė šventvietes, archeologas įsitikinęs: tokiose vietose iki šiol galimos religinės patirtys. Žiemgalių protėvių sukurtas šventumas, kaip palikimas, niekur nedingo, jis veikia per kūną, per jausmus. Apie tai pasakoja netoli šventviečių gyvenantys žmonės – apie neįprastus sapnus, pojūčius. Ne vienoje sodyboje tebesaugomi senoviniai dubenuotieji akmenys – per kartų kartas nuo ikikrikščioniškų, Vytauto Didžiojo laikų, atėję savotiški namų altorėliai, prie kurių bendrauta su dievais, aukota.
V. Vaitkevičiui be kitų užduotas klausimas – ar dar galima išsiaiškinti Saulės mūšio vietą? Archeologo nuomone, tvirtai nusistačius ir suvienijus jėgas, tai padaryti galima. Tačiau tyrinėtojams kelią užkerta privatūs interesai: didžioji dalis žemės – ūkininkų nuosavybė. O jie oficialiais tyrinėjimais nesuinteresuoti, nes ne vienas turi ratą savų "ieškotojų", ginkluotų metalo ieškikliais. Ir savininkus domina žemėje rastos senienos, kaip galimybė pasipuikuoti arba parduoti. Tokių radinių rinka yra: internete prekiaujama, pavyzdžiui, akmeniniais kirvukais...