Piešiniai – tarsi nuotraukos iš tremties

Piešiniai – tarsi nuotraukos iš tremties

Piešiniai – tarsi nuotraukos iš tremties

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Aušros alėjos rūmuose atidaryta grafikės Aldonos Traškinienės piešinių paroda. Šiais piešiniais iliustruotos Romualdo Baltučio sudarytos knygos „Sibiro Alma Mater“.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

alvydas@skrastas.lt

Lemtingas susitikimas

Galima drąsiai sakyti, kad Aldonos Traškinienės paroda „Sibiro Alma Mater“ yra bendra su to paties pavadinimo knygų serijos sudarytoju Romualdu Baltučiu.

A. Traškinienė dirba Šiaulių „Sandoros“ pagrindinėje mokykloje dailės ir technologijų mokytoja, tačiau pedagogika neapsiriboja. Menininkė prisimena R. Baltutį sutikusi vienoje parodoje prieš keletą metų. Abu pradėjo kalbėtis apie Sibirą, ištremtų žmonių likimus.

R. Baltutis buvo ištremtas 1941 metais. Tremtinys pasiūlė iliustruoti jo sudaromas knygas.

„Manęs paprašė sukurti keletą iliustracijų. Jam patiko. Daug bendravome. Mano tėvas seneliai ir prosenelė buvo ištremti į Sverdlovsko sritį, Novaja Lialia miestą“, – pasakoja dailininkė.

A. Traškinienė Sibirą pažįsta iš savo artimųjų, ypač iš tėvo pasakojimų. Moteris ir dabar svajoja aplankyti tas vietas, kur gyveno tėvas. „Tie žmonės patyrė daugybę vargo, tačiau ten jie išgyveno ir meilę. Sunkiai dirbo. Džiaugėsi derlinga žeme. O aplinkui – neužmatomos platumos“, – prisimindama tėvo pasakojimus kalbėjo menininkė.

Piešta pagal pasakojimus

Parodos atidaryme R. Baltutis sakė labiausiai vertinantis paskutinius menininkės darbus. Tai piešiniai, tarsi fotografija atkuriantys vaizdus, regėtus tremtinio akimis. R. Baltutis smulkiai pasakojo, ką matęs vežamas vagone.

„Tokių nuotraukų nėra išlikę, todėl šie piešiniai bus vertingi ir po šimto metų. Jie nupiešti lygiai taip, kaip aš viską mačiau“, – teigė knygų sudarytojas.

A. Traškinienė pasakojo, jog šios serijos piešiniuose gausu smulkmenų. Pavyzdžiui, kariškis po kaklu parištą juostelę užkiša už marškinių – kad vėjas jos taip neplaikstytų. O keliu Aukštelkė-Šiauliai priešingomis kryptimis juda du sunkvežimiai. Mašinos šitaip lydi tremtinių koloną. Akylai stebi, kad nė vienas nepabėgtų.

Autoriaus nuotr.

IŠGYVENIMAI: Grafikei Aldonai Traškinienei Sibiras ir tremtis pažįstama iš jos artimųjų pasakojimų.

„NUOTRAUKA": „Sibiro alma Mater“ knygų serijos sudarytojas Romualdas Baltutis labiausiai vertina tiksliai pagal pasakojimus nupieštus kūrinius.

SKAUSMAS: A. Traškinienės piešiniuose tremtį regėję žmonės gali rasti daugybę simbolių, primenančių sunkius metus Sibire.