
Naujausios
Spalio 18 dieną Šiauliuose, Venclauskių namuose-muziejuje veikiančioje parodoje „Tarpukario moters portretas“, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Moderniosios literatūros skyriaus mokslo darbuotoja dr. Birutė Avižinienė skaitė paskaitą „Teatrinė Stanislavos Jakševičiūtės-Venclauskienės veikla“.
Dr. Birutė Avižinienė paskaitoje aptarė S. Jakševičiūtės-Venclauskienės (1874–1958) teatrinę veiklą, pirmųjų lietuviškų vakarų ir spektaklių organizavimą, to meto moterų įsijungimą į kultūrines veiklas. Pasak mokslininkės, išskirtinis Stanislavos gyvenimas, kuriame visuomet liko dėmesys teatrui, leidžia pasvarstyti ir apie XX a. pirmosios pusės moterų galimybes veikti teatro srityje.
Šiemet sukanka 120 metų, kai Šiauliuose, Liaudies auditorijoje (dabar Šiaulių miesto savivaldybės pastato dalis), 1904 metų spalio 31 dieną buvo suvaidintas pirmas viešas lietuviškas spektaklis – Antano Vilkutaičio-Keturakio „Amerika pirtyje“. Spektaklyje vaidino abu Venclauskiai: Stanislava ir Kazimieras. Stanislava atliko pagrindinį – Agotos – vaidmenį, Kazimieras vaidino Bekampį. Stanislava buvo ir spektaklio režisierė.
Šis spektaklis buvo didelis įvykis to meto carinių Šiaulių gyvenime. Pirmą kartą nuo scenos legaliai sklido lietuviška kalba. Rengiantis spektakliui, net afišų, programų atspausdinimas kėlė problemų, nes spaustuvė neturėjo reikalingų lietuviškų ženklų.
Amžininkai rašo, kad spektaklis Šiaulių visuomenėje sukėlė didžiulį sujudimą. Neįprasta buvo žinoti, kad spektaklis bus lietuviškas, kad vaidins lietuviai. Neįprasti buvo tuo metu ir spektaklio skelbimai, rašyti ne tik rusiškai, bet ir lietuviškai.
Į spektaklį susirinko įvairi publika: buvo ir dvarininkų, ir darbininkų, ir ūkininkų. Nors bilietai buvo nepigūs, kainavo 5 rublius 22 kapeikas, išparduoti buvo dar trys dienos iki spektaklio.