
Naujausios
Šeduviams pristatoma tautodailės darbų kolekcija
Šeduvos kultūros namuose veikiančioje parodoje „Tautodailės dirbinių paroda“ pristatomi senoviniai tautodailės darbai iš kolekcininko Vidmanto Vingelio asmeninės kolekcijos.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Parodoje eksponuojami įvairaus laikotarpio tautodailės darbai. Čia galima išvysti medines XIX amžiaus relikvijas, rūpintojėlius, kurie nuo metų tėkmės labiau primena dirbinius iš akmens.
Atskirame stende eksponuojami XX amžiaus rūpintojėliai. Padaryti tarpukario Lietuvos laikais, jie skiriasi nuo amžiaus pabaigos dirbinių. Pagrindinis skirtumas – tarpukario Lietuvos ir pokario laikais dauguma darytų rūpintojėlių buvo spalvinami.
Parodoje atskirame stende eksponuojamos ir Žemaitijoje naudotos kultuvės. Tokių kaip Žemaitijoje, kitur vargu ar surasi, nes jos papuoštos įvairiais ornamentais, kurie reiškia įvairius simbolius.
Parodoje nemažai įvairių skulptūrėlių. Tarp kitų išsiskiria „Knygnešys“, „Kerdžius“, „Danties skausmas“.
Čia galima pamatyti ir įvairių Užgavėnių kaukių. Tarp tradicinių – medinių – išsiskiria pagaminta iš molio.
Parodoje galima išvysti ir dvaro krosnies koklį, išpuoštą įvairiais ornamentais, gausią verpsčių kolekciją. Dauguma verpsčių išpjaustytos įvairiais ornamentais ir yra ne vienerius metus naudotos pagal paskirtį. Kitos – išpuoštos įvairiais ornamentais – galėjo būti pristatomos parodose vien dėl raštų įmantrumo, nes yra pilnavidurės.
Akis galima paganyti ir į dirbinius iš molio. Tai – spalvingos vazos, ąsočiai, skulptūrėlės, žemaitiškos puodynės. Ant daugelio jų matyti dedikacijos, kam jos buvo skirtos ar kas jose pavaizduotas.
Parodos autorius, kraštotyrininkas ir kolekcionierius V. Vingelis sako, jog tai tik nedidelė darbų dalis, nes kai kurie yra eksponuojami kitose parodose arba jau atiduoti į muziejus.
Be V. Vingelio kolekcijos, parodoje eksponuojami ir šeduvio medžio drožėjo Edvardo Kurnicko darbai, pasižymintys savotišku stiliumi ir subtilumu. Tarp jo darbų išsiskiria rūpintojėliai, Angelo skulptūra, kaukės.
Autoriaus nuotr.
RAŠTINEI: Įmantrus raštinės reikmenų laikiklis pagamintas tarpukario Lietuvoje.
VELNIUKAI: Ekspozicijoje gausi velniukų kolekcija.
SENOVĖ: Spėjama, jog šis rūpintojėlis galėjo būti padarytas XIX amžiuje.
RELIKVIJA: Parodoje eksponuojama ir XIX amžiaus relikvija.
MOLIS: Spalvinti molio dirbiniai traukia akį savo grožiu.
RŪPINTOJĖLIAI: Parodoje tarp XX amžius pabaigos rūpintojėlių išsiskiria tarpukario Lietuvos ar pokario metų darbai, nes jie spalvinti.
KAUKĖ: Šeduvio medžio drožėjo Edvardo Kurnicko pagaminta kaukė ne vieną gundo pasimatuoti.
KULTUVĖS: Žemaitiškos kultuvės papuoštos įvairiais ornamentais.
KOLEKCININKAS: Kraštotyrininkas ir kolekcininkas Vidmantas Vingelis ir vėl nustebino šeduvius savo tautodailės kolekcijos įvairove.