
Naujausios
Šeduvoje iškils pasaulinio lygio muziejus
Žymiausi pasaulio muziejininkai ir architektai Radviliškio rajone, Šeduvoje, kuria analogų pasaulyje neturintį projektą – moderniausiomis technologijomis paremtą litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejų „Dingęs Štetlas“. Muziejaus architektūrinis projektas pateiktas derinti.
Muziejų ruošiamasi atidaryti iki 2019 metų vidurio. „Dingęs Štetlas“ – viena iš Šeduvos žydų memorialinio fondo nuo 2012 metų vykdomo Lietuvos žydų kultūros ir paveldo projekto dalių.
Šio projekto pagrindą sudaro jau restauruotos senosios Šeduvos žydų kapinės, trys paminklai masinių žudynių vietose ir paminklas Šeduvos miestelio centre. Būsimosios projekto dalys – muziejus „Dingęs Štetlas“, istorinė monografija apie Šeduvos žydus ir dokumentinis Sauliaus Beržinio filmas „Suakmenėjęs laikas“.
Pasak projekto vadovo, Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjo Sergejaus Kanovičiaus, muziejuje bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos miestelių gyvenimas.
Tikrų Šeduvoje gyvenusių žydų gyvenimo istorijų pavyzdžiu bus pristatytas tipinės Lietuvos žydų šeimos gyvenimas ir tradicijos, litvakų mokslo reikšmė, kultūriniai, socialiniai ir politiniai judėjimai, jų plėtojami verslai bei užsiėmimai.
Muziejaus lankytojai susipažins ir su tragiška Lietuvos ir Šeduvos istorijos dalimi, kai Antrojo pasaulinio karo metais Štetlo gyventojų gyvybės buvo nutrauktos netoliese esančiose trijose holokausto vietose.
Tarptautinė muziejų kurianti komanda atkuriamą istoriją pateiks įtaigiai, naudodama šiuolaikines pažangiausias technologijas. Siekiama, kad muziejus taptų traukos centru ne tik viso pasaulio žydams, bet ir visai Europai.
„Dingęs Štetlas“ jau įtrauktas į prestižinį Europos memorialinių vietų sąrašą, kurį pildo Berlyne esančio Holokausto memorialo informacinis centras.
Bendras numatomas muziejaus plotas – 2,7 tūkstančio kvadratinių metrų.
„Dingusio Štetlo“ muziejaus Šeduvoje įrengimu rūpinasi daugybės apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą laimėtoja kompanija „Ralph Appelbaum Associates“.
Jos specialistai visame pasaulyje yra apipavidalinę beveik 700 muziejų ir kitų kultūrinės paskirties objektų, tarp jų – Holokausto atminimo muziejų Vašingtone, Holokausto muziejų Hiustone, Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.
Projekto architektūrinį sprendimą sukūrė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects”, kurianti muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje.
Šeduvos žydų memorialinio fondo, „Šiaulių krašto“ inf.
Fondo nuotr.
Šeduvoje šalia restauruotų senųjų Šeduvos žydų kapinių iškilsiantis muziejus „Dingęs Štetlas“ jau įtrauktas į prestižinį Europos memorialinių vietų sąrašą.
Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.
Restauruotos senosios žydų kapinės Šeduvoje jau dabar yra tapusios žydų traukos centru. Jas aplanko litvakai iš viso pasaulio.