
Naujausios
Lietuvos Respublikos Seimo Vitražo galerijoje pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus paroda „Kovojančios Lietuvos prezidentas. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininkas, partizanų generolas Jonas Žemaitis-Vytautas (1909-03-15–1954-11-26)“.
Lapkričio 26 dieną sukako 70 metų, kai Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos Prezidiumo pirmininkui, partizanų generolui Jonui Žemaičiui-Vytautui Maskvos Butyrkų kalėjime buvo įvykdyta mirties bausmė.
Renginyje Seime J. Žemaičio-Vytauto atminimas buvo pagerbtas tylos minute, jo garbei sugiedotas Lietuvos himnas.
„Šiandien drąsiai galime pasakyti, kad Jonas Žemaitis-Vytautas neabejotinai yra ryškiausia Lietuvos ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo figūra, įkūnijanti lietuvių tautos drąsą, pasiaukojimą ir ryžtą kovoje dėl Lietuvos nepriklausomybės. Linkiu, kad šios neeilinės asmenybės gyvenimo ir kovos istorija amžiams išliktų lietuvių tautos atmintyje“, – parodos atidaryme kalbėjo LGGRTC vadovas dr. Arūnas Bubnys.
Jono Žemaičio sesers Kotrynos Žemaitytės-Juškienės proanūkė Kotryna Buono pabrėžė, kad tik laisvoje Lietuvoje galime didžiuotis, kad generolas Jonas Žemaitis-Vytautas buvo visų Lietuvos partizanų vienytojas.
Parodą parengė Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojos Gerda Kazickienė, Vega Ribikauskienė, Aistė Tarabildienė. LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė dėkojo ir LGGRTC istorikams dr. Dariui Juodžiui, Daliui Žygeliui, Rūtai Trimonienei, Daliai Urbonienei, prisidėjusiems prie šios parodos.
Parodoje panaudota medžiaga iš Lietuvos ypatingojo archyvo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Kauno regioninio valstybės archyvo, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus, taip pat iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Raseinių krašto istorijos muziejaus, Kėdainių krašto muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bei privačių asmenų archyvų – Aušros Marijos Vilkienės, Ingos Staišiūnienės, Arijaus Ivaškevičiaus, Eglės Garrick, Dariaus Juodžio, Virginijaus Urbono, Valentino Kemėšio, Monikos Šipelytės, Vandos Zaborskaitės.
Paroda Seimo Vitražo galerijoje bus eksponuojama iki gruodžio 16 dienos.