Šiaulių valstybinėje kolegijoje atidaryta paroda kviečia palaikyti Ukrainą

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Parodos centre – Olenos Kosinskos kūrinys.
Lapkričio 14 dieną Šiaulių valstybinės kolegijos bibliotekoje (Tilžės g. 159, III aukštas) pristatyta iš Ukrainos atkeliavusi paroda „Military field ART“, kurioje persipina karas ir menas. Parodos organizatoriai ne tik siekia atkreipti dėmesį į situaciją Ukrainoje, bet ir renka lėšas malkomis kūrenamoms krosnims bei generatoriams.

Karo reliktus paverčia menu

Parodą organizavo labdaros fondas „We endured. We will be reborn. We will rebuild“, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, UAB „Nord Robotics“, parodos partneris – Šiaulių valstybinė kolegija.

Pristatyti parodą Šiauliuose atvyko labdaros fondo „We endured. We will be reborn. We will rebuild“ įkūrėjas Igor Lytvyniuk, renginyje dalyvavo Tarptautinės ukrainiečių mokyklos Šiauliuose bendruomenė.

Šia paroda organizatoriai siekia atkreipti dėmesį ir surinkti lėšų malkomis kūrenamoms krosnims bei generatoriams, jie dabar gyvybiškai svarbūs: padės šildytis Ukrainos kariams, leis karo medikams efektyviau teikti pirmąją pagalbą.

Viena parodos dalis pristato karo lauko meną – maždaug dvidešimties šiuolaikinių Ukrainos menininkų kūrinius. Autoriai kūrybai naudoja karo reliktus, ginklų dėžes, gilzes, šalmus, pritaikę įvairias technikas, jas paverčia unikaliais meno kūriniais. Iš viso projekte „Military field ART“ dalyvauja daugiau nei du šimtai kūrėjų iš visos Ukrainos.

Kitoje parodos dalyje galima pamatyti ne tik Ukrainos karių ekipuotės dalis, bet ir su Rusijos armija susijusių eksponatų: uniformos pavyzdžių, gertuvę, šalmą su skylutėmis, propagandinį laikraštį, droną, moksleivės laišką ir kita.

Nusileidus aukštu žemyn, eksponuojamos nuotraukos iš Irpinės, užfiksuotos savanorių iškart po išsilaisvinimo iš okupantų.

„Rusijos uniformos buvo aktualios prieš dvejus metus, kai niekas netikėjo, kad tai būtent jie atėjo“, – sakė I. Lytvyniuk. Šie daiktai buvo surinkti Bučos rajone.

Parodos eksponatai, pasak I. Lytvyniuk, kaupiami nuo 2014 metų: „Ir, deja, eksponatai nuolat pildosi. Tai tik trečdalis, ką pavyko atvežti, jų yra ženkliai daugiau. Ši paroda yra aplankiusi daugiau nei keturiasdešimt Ukrainos miestų, į Lietuvą atvyko pirmą kartą.“

I. Lytvyniuk dėkojo lietuviams už palaikymą. Lietuvoje ukrainietis jau lankėsi ne kartą, bendradarbiauja su „Lukšų vyrais“ ir kitomis Ukrainai padedančiomis organizacijomis.

„Mūsų tikslas – kiekvieną dieną pasakoti, informuoti, kad mes esame, laikomės ir tęsime kovą“, – sakė I. Lytvyniuk.

Nepavargti padėti

„Kol vyksta karas, visomis jėgomis stengsimės padėti Ukrainai. Kartu mūsų tikslas yra surinkti pinigų ir nupirkti šilumos: krosnių, generatorių, reikalingų gynėjams. Jų reikia nuolatos ir daug“, – sakė Andrius Grudžinskas, UAB „Nord Robotics“ direktorius, parodos organizatorius.

Jis dėkojo visiems padėjusiems, kad idėja taptų realybe – Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmams su prezidentu Vyčiu Lembučiu ir generaline direktore Edita Grigaliauskiene, Šiaulių valstybinei kolegijai, skyrusiai patalpas, personalui, padėjusiam eksponuoti ekspoziciją.

„Kartu su partneriais, kartu su draugais, kartu su tais, kurių gyvenimas ir likimas mums rūpi, norime skleisti šilumą, skleisti šviesą ir visi kartu puoselėti tą viltį, kuri rusena ir turi virsti geru, dideliu išsipildymu. Ačiū jums, kad atvežate meno liepsną, o mes puoselėsime apžiūrėdami parodą, galvodami, siųsdami jums geriausius linkėjimus, viltis ir remdami jūsų iniciatyvas“, – sakė Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė dr. Lina Tamutienė.

Po šių žodžių I. Lytvyniuk padėkojo lietuviškai „ačiū“ ir ištarė: „Slava Ukraini!“ „Heroiam slava!“ – nuskambėjo vieningas atsakas.

Pasak V. Lembučio, ši paroda kitokia – nepagražinta, ne kiekvienas eksponatas sukels malonius pojūčius.

„Norisi, kad pajaustumėte, kad už laisvę yra labai stipriai kovojama. Pas mus ateina viena banga, kai pakyla emocijos, mes galime daugiau atiduoti, paskui pavargstame, galime atiduoti mažiau. Labai norisi, kad ši paroda primintų, jog tokių emocijų nubangavimų negali būti, mes turime išlaikyti tą jausmą, padėti mūsų broliams ir sesėms ukrainiečiams kovoje, kurią galbūt kiti vadina beviltiška, o aš ją vadinu laisvės ir vilties kova. Norisi padėti tuo, kuo galime – mūsų vienas ar kitas paaukotas euras gali atnešti bent dalį šilumos. Kas gali aukoti grynais pinigais, kas gali pervesti į sąskaitą, o mes, kaip Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, užtikrinsime, kad kiekvienas euras būtų nukreiptas ten, kur reikia ir būtų panaudotas maksimaliai“, – akcentavo V. Lembutis.

Paroda „Military field ART“ Šiaulių valstybinėje kolegijoje veiks iki lapkričio 29 dienos.

xxxx

Prisidėkite prie iniciatyvos ir padėkite užtikrinti šilumą tiems, kurie kovoja už laisvę.

REKVIZITAI PARAMAI:

Gavėjas: VŠĮ ŠIAULIŲ PREKYBOS, PRAMONĖS IR AMATŲ RŪMAI

Sąsk. nr.: LT03 7300 0101 2497 4608

Paskirtis: PARAMA

Daugiau apie labdaros fondą: https://vystoyaly.org.ua/

Jeigu Jums reikalinga paramos sutartis, kreipkitės el. paštu siauliai@sccic.lt