Sugrįžta Josepho Achrono muzikos festivalis

Asmeninė nuotr.
Tarptautinio Josepho Achrono muzikos festivalio direktorė Janina Ališauskienė Telšių ješivoje, čia rugsėjo 7 dieną vyks koncertas „Estrellita“.
Rugsėjo 6 dieną Šiauliuose prasidės III tarptautinis Josepho Achrono muzikos festivalis. Atidarymo koncerte „Concerto in Do“ Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ gros Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras su vienu ryškiausių Baltijos šalių violončelininkų Gleb Pyšniak. Festivalis su Lietuvos ir užsienio atlikėjais, grojančiais garsiausiose pasaulio scenose, šiemet aplankys Žagarę, Joniškį, Pakruojį, Telšius, Joniškėlį – iš viso nuskambės trylika koncertų.

Saugoma kultūrinė atmintis

Pirmasis Josepho Achrono muzikos festivalis vyko 2022 metais, jo įkūrėjai, meno vadovai – pripažinti Lietuvos muzikai smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir violončelininkas Gleb Pyšniak, festivalio direktorė – Janina Ališauskienė, buvusi ilgametė Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ vadovė. Būtent „Laiptuose“ užsimezgė draugystė su garsiais muzikais, galerijoje surengusiais ne vieną koncertą. Pokalbiai virto festivaliu.

Pirmajame Josepho Achrono muzikos festivalyje Lietuvos ir užsienio atlikėjai, grojantys garsiausiose pasaulio scenose, klausytojus pakvietė į šešis koncertus, pernai – į aštuonis, šiemet programa išaugo iki trylikos koncertų. Plečiasi ir geografija: koncertai vyks ne tik Šiauliuose, bet ir Žagarėje, Joniškyje, Pakruojyje, Telšiuose, Joniškėlyje.

Pasak J. Ališauskienės, festivalis skiriamas kultūrinei atminčiai gaivinti. Festivalio programą vienija J. Achrono muzika, koncertuose bus paminėti ir kiti kūrėjai. Prieš penkerius metus amžinybėn išėjusio Anatolijaus Šenderovo atminimas bus pagerbtas jau atidarymo koncerte, kompozitoriaus kūriniai skambės ir vėliau.

Koncertu bus paminėtos ir Arnoldo Šionbergo 150-osios metinės, Karpių dvare Joniškėlyje klausytojai išgirs jo kūrinį „Pragiedrėjusi naktis“. Būtent A. Šionbergas yra pasakęs, kad J. Achronas buvo vienas labiausiai neįvertintų savo laikų kompozitorių.

J. Achronas buvo kilęs iš Lazdijų, palaidotas Holivude. Kompozitorius kurdavo muziką Holivudui,  buvo pripažintas smuikininkas virtuozas.

Festivalio organizatorius G. Pyšniak „Šiaulių kraštui“ yra sakęs, kad J. Achrono kūryba yra unikali, turi labai ryškų savo veidą ir stilių, kiekviename kūrinyje galime išgirsti žydiškas intonacijas, muzika yra labai intelektuali ir tuo pačiu labai skambanti. J. Achrono muziką labai dažnai grojo legendinis smuikininkas Jaša Heifecas, kilęs iš Vilniaus, dar viena legenda.

Ypatingi koncertai

Pirmasis festivalio koncertas rugsėjo 6 dieną vyks Šiaulių koncertų salėje „Saulė“.

Festivalis grįš su ypatingu koncertu – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras kartu su vienu ryškiausių Baltijos šalių violončelininkų Glebu Pyšniaku, diriguojant maestro Robertui Šervenikui, atliks šiuolaikinės lietuvių muzikos klasiko Anatolijaus Šenderovo koncertą violončelei ir orkestrui „Concerto in Do“, dedikuotą maestro Davidui Geringui. Antroje koncerto dalyje skambės didžiojo romantiko Roberto Šumano Simfonija Nr. 4.

Rugsėjo 7 dieną festivalis persikels į Telšius – Telšių ješivoje koncertą „Estrellita“ surengs smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir pianistas Walter Delahunt. Programą “Estrellita” sudaro žymiausio visų laikų smuikininko Jašos Heifeco aranžuotės smuikui ir fortepijonui, kompozitorių Josepho Achrono bei Anatolijaus Šenderovo kūriniai smuikui ir fortepijonui.

Du koncertai vyks „Laiptų galerijoje“. Rugsėjo 8 dieną violončelininkas G. Pyšniak ir pianistas Rokas Zubovas gros buvusių LDK kraštų kompozitorių muziką koncerte „Lietuvos didžioji kunigaikštystė“, o rugsėjo 15 dienos koncertas „Laiškai iš praeities“ bus skirtas Anatolijui Šenderovui atminti. Koncertuos Rafailas Karpis (tenoras), Darius Mažintas (fortepijonas), D. Dėdinskaitė (smuikas) ir G. Pyšniak (violončelė).

Rugsėjo 18 dieną festivalis viešės Žagarėje. Sinagogoje skambės koncertas „Kelias“, jį atliks Džeraldas Bidva (smuikas), D. Dėdinskaitė (altas) ir G. Pyšniak (violončelė). Sinagogoje bus pristatyta ir Mindaugo Juodžio tapyba.

Rugsėjo 21 dieną festivalis grįš į Šiaulius – Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčioje suskambės „Baltijos malda“. XX ir XXI amžių įvairių kompozitorių muziką atliks Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika“ (dirigentas Vaclovas Augustinas), smuikininkė D. Dėdinskaitė ir violončelininkas G. Pyšniak.

Paskutinis festivalio koncertas rugsėjo 22 dieną pakvies į Joniškėlio Karpių dvarą. Čia skambės Arnoldo Šionbergo 150-osioms metinėms skirtas koncertas. Muziką papildys aktoriaus Andriaus Bialobžeskio skaitomi tekstai.

„Nuo pirmojo festivalio vienas koncertas būdavo skirtas šeimai, jis vykdavo Šiauliuose. Trečiajame festivalyje koncertas visai šeimai, Josepho Achrono „Vaikiškoji siuita“, kompozitoriaus vaikystės prisiminimai, skambės beveik visose festivalio vietose. Muzika labai graži, labai lyriška“, – sako J. Ališauskienė.

„Vaikiškoji siuita“ rugsėjo 10 dieną bus grojama Žagarės kultūros centre, 11 dieną – Pakruojo sinagogoje, 12 dieną – Joniškėlio Karpių dvare, 17 dieną – Joniškio sinagogoje, 19 dieną – Telšių ješivoje ir 20 dieną – Šiaulių koncertų salėje „Saulė“. Kūrinį atliks ansamblis „Artistico“ – muzikantų sekstetas. Į siuitos dalis trumpais pasakojimais įves aktorė Emilija Latėnaitė. Pakruojo sinagogoje šią rolę perims aktorius Aidas Ašmonas. Vaikystės skonį dovanos specialaus dizaino festivalio ledai.

Planuose – ketvirtas festivalis

J. Ališauskienės manymu, Josepho Achrono festivalio klausytojai – muzikos gerbėjai, muzikos gurmanai.

„Džiaugiuosi, kad D. Dėdinskaitė ir G. Pyšniak Šiauliuose jau yra žinomi. Jie su savimi atsiveža garsius muzikantus, kurie groja garsiose pasaulio scenose, patys daug keliauja, pelno įvairiausius „Grand Prix.“

J. Ališauskienė neabejoja: šis festivalis labai reikalingas, nes aukštosios kultūros prieinamumas turi būti didesnis, reikia daugiau klasikinės gero lygio muzikos koncertų.

„Klausytojai gali atvažiuoti ir į Šiaulius, ir pas save gyvai girdėti vieną ar kitą koncertą. Mano galva, tai ypač reikalinga jauniems žmonėms ir mūsų kultūros žmonėms plačiąja prasme, kad būtų pasiūla, kad turėtų pasirinkimą. Tai žingsnis ir tikėjimas, kad Šiauliai gali būti Šiaurės Lietuvos kultūros sostine.“

Nors trečiasis festivalis dar neprasidėjo, organizatoriai jau planuoja ketvirtąjį, ruošia programą – J. Achrono muzika ir toliau skambės Šiaulių krašte.