
Naujausios
Pagalbos nesulaukė
Vaikštinėdama po savo sodą ponia Rasa tarp gėlių pastebėjo kažką baltuojant. Iš pradžių pagalvojo, kad vėjas iš kažkur atnešė plėvelės gabalą, tik arčiau priėjusi ir praskleidusi augalų lapus pamatė, kad ant žemės guli nemažas paukštis ilgu tamsiu snapu, panašus į gervę. Paukštis nebejudėjo, jau buvo nugaišęs.
Šiaulietė internete susirado Šiaulių aplinkos apsaugos inspekcijos numerį ir paskambino. Telefonu atsiliepęs specialistas patarė kreiptis į Šiaulių gyvūnų globos namus, kurie esą surenka gaišenas. Tačiau ten atsiliepusi moteris prašė "padaryti gerą darbą" ir atvežti paukštį pačiai, išgirdusi, kad šiaulietė nevairuoja, pasiūlė atvežti radinį autobusu.
Poniai Rasai iki stotelės – apie 800 metrų, todėl su tokiu dideliu ir nelengvu kroviniu nesiryžo keliauti autobusu. Nusprendė pagalbos kitur paieškoti. Paskambino į Gyvūnų globos asociaciją. Čia išgirdo pasiūlymą paukštį užkasti arba kaip šiukšlę išmesti į konteinerį.
Palaidoti nemažą paukštį – ne juokų darbas moteriai, juk reikia nemažą ir gilią duobę iškasti, kad šunys neatsikastų.
"Aš galvojau, kad čia bus paprastas reikalas, paskambinsiu, atvažiuos ir išsiveš, juk aplinkos apsauga turėtų būti suinteresuota, nuolat trimituoja, kad paukščių gripas siaučia, kiti pavojai, kad reikia pranešti radus nugaišusį paukštį. O kai susiduri su tokiu atveju, pasirodo, niekam neįdomu", – paskambinusi į "Šiaulių krašto" redakciją stebėjosi šiaulietė.
Gervės – ne veterinarų reikalas
Radus laukinį paukštį, ypač vandens, nereikėtų jo liesti ir informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Tokie nurodymai skelbiami viešai ne vienos tarnybos.
Susisiekėme su Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininku-valstybiniu veterinarijos inspektoriumi Arūnu Teišerskiu.
"Tai – laukinė fauna, ir prie jos mums liepia nekišti rankų, važiuojam tik prie šernų ir laukinių vandens paukščių: gulbių, žąsų, ančių, nes tik šie paukščiai platina paukščių gripą. Kartą radome keletą nugaišusių kirų, nuvežėme į tarnybą ir gavome velnių", – aiškino A. Teišerskis. Jis patarė kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybę.
Savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė "Šiaulių kraštui" sakė, kad dėl gyvūnų gaišenų surinkimo Savivaldybė yra pasirašiusi sutartį su Lietuvos gyvūnų globos draugijos Šiaulių skyriumi, jo specialistai atvyksta ir paima nugaišusius gyvūnus, tačiau tik iš viešų vietų. O ką daryti, jeigu privačioje teritorijoje? Vedėja patikino, kad ir tokiais atvejais yra galimybė paimti, pažadėjo susisiekti su įstaiga ir problemą išspręsti.
Susidūrus su tokiu atveju, E. Bružienė siūlė ir kitą variantą – palaidoti gyvūną.
Pagal Gyvūnų augintinių gaišenų tvarkymo veterinarijos reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu, gyvūnas gali būti užkastas privačioje valdoje, tačiau duobė turi būti ne mažesnė kaip 1 metro gylio, o laidojimo vieta – atokiau nuo pastatų, vandens telkinių. Gyvūno gaišena gali būti sudeginta deginimo įmonėje arba patvirtintame gyvūnų augintinių gaišenų krematoriume.
Negalima nugaišusių gyvūnų mesti į komunalinių atliekų konteinerius, palikti šalia jų, ne vietoje užkasti, pavyzdžiui, bendro naudojimo teritorijoje, daugiabučio namo kieme, parke, valstybinėje žemėje.
Už netinkamą nugaišusių gyvūnų laikymą yra taikoma administracinė atsakomybė, numatyta Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse, ir gali būti skiriamos baudos.