
Naujausios
14 iš 18-os – kalti
Panevėžio apygardos teismas paskelbė, kad keturiolika iš aštuoniolikos kaltinamųjų yra kalti dėl įvairių jiems inkriminuotų nusikalstamų veikų: nusikalstamo susivienijimo, piktnaudžiavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, kyšininkavimo, vagystės, dokumentų klastojimo, pranešimo apie nebūtą nusikaltimą ir kitų veikų.
Septyniems buvusiems policijos pareigūnams teismas skyrė realias laisvės atėmimo bausmes.
Šiaulių apskrities policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro Narkotikų kontrolės 4-ojo skyriaus tyrėjas Ričardas Pocius kalės šešiolika metų, o šio skyriaus buvęs viršininkas Tomas Ruchtinas vienais metais trumpiau – penkiolika, Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro Narkotikų kontrolės 2-ojo skyriaus viršininkas Remigijus Zykas nelaisvėje praleis keturiolika su puse metų, buvęs šio skyriaus vyresnysis tyrėjas Gediminas Aina – trylika su puse metų, Narkotikų kontrolės skyriaus tyrėjui Gediminui Motiejūnui ir jo kolegai Giedriui Vaitkui skirta bausmė – vienuolika metų kalėjimo.
Buvusiam Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro vyriausiajam tyrėjui Renatui Ivanovui skirta kalėti septynerius metus.
Penkis iš šių pareigūnų – R. Zyką, T. Ruchtiną, R. Pocių, R. Ivanovą ir G. Ainą teismas pripažino veikus kaip nusikalstamo susivienijimo narius.
Trims buvusiems pareigūnams skirtos baudos – Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro viršininkui Remigijui Dereškevičiui skirta 250 MGL dydžio bauda (9 415 eurų). Arminui Lipskiui skirta galutinė 246 MGL dydžio (9 264,36 euro) bauda, Arvidui Budriui – galutinė 146 MGL (5 498,36 euro) dydžio bauda.
Teismas išteisino keturis buvusius pareigūnus, neįrodžius, kad jie dalyvavo padarant nusikalstamas veikas. Vienas pareigūnas išteisintas nesant šio kaltinamojo veikoje nusikaltimo sudėties.
Šioje byloje be pareigūnų buvo kaltinami dar keturi asmenys. Teismas aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę skyrė Pavelui Osipovui. Subendrinus su Kauno apygardos teismo skirta bausme, vyrui paskirta galutinė laisvės atėmimo bausmė dešimt su puse metų.
Kęstučiui Purviniui paskirtą trejų metų laisvės atėmimo bausmę, subendrinus su Šiaulių apygardos teismo skirta bausme, skirta galutinė vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmė.
Raimondui Ripinskiui skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė ir 100 MGL (3 766 eurų) dydžio bauda. Robertui Paštuoliui – 200 MGL (7 532 eurų) dydžio bauda.
Kadangi teismas nustatė, kad kaltinamieji iš nusikalstamų veikų gavo naudos, priklausomai nuo gautos naudos dydžio, iš aštuonių kaltinamųjų teismas nusprendė konfiskuoti turto už daugiau kaip 200 tūkstančius eurų.
"Metų sekliai" – nusikaltėliai
Panevėžio apygardos teismo sprendimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, 2011 metais penki Šiaulių apskrities Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai dėl savanaudiškų paskatų susibūrė į nusikalstamą susivienijimą, veikusį iki 2013 metų vasaros. Gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, jie piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.
2012 metų pavasarį Šiaulių ir Kauno apskrities VPK pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl kokaino, rasto Kaune, Šiauliuose ir kitose Lietuvos vietovėse esančiose parduotuvėse, kaltinamieji pasisavino 4 paketus kokaino, kuriuose buvo ne mažiau kaip 2,4 kilogramo narkotikų, ir jo dalį realizavo.
Atlikdami kratas bei kitus procesinius veiksmus Šiaulių apskrities policijos atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose, kaltinamieji grobė daiktus ir pinigus, klastojo baudžiamųjų bylų dokumentus, pasisavino ir realizavo dalį narkotinių medžiagų, likusią dalį paslepiant. Nusikaltimus vykdę policijos pareigūnai už keliolikos tūkstančių litų kyšį buvo kaltinami paleidę sulaikytą įtariamąjį.
Nusikalstamo susivienijimo veikla išsiplėtė ir tarptautiniu mastu, kai tie patys Šiaulių apskrities VPK pareigūnai, veikdami Lietuvoje ir Nyderlandų Karalystėje už palankius sprendimus baudžiamojoje byloje reikalavo ir priėmė didesnį nei 250 MGL vertės kyšį. Duomenis apie šios nusikalstamos veikos padarymą Lietuvos pareigūnams pavyko surinkti bendradarbiaujant su "Eurojustu".
Keturi Šiaulių apskrities Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai ir kiti du pareigūnai taip pat buvo kaltinami tuo, kad melagingai pranešė apie nebūtą nusikaltimą, suklastojo įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti, davė melagingus parodymus.
Buvęs Šiaulių apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro viršininkas T. Ruchtinas buvo kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimu, kartu su pavaldiniu neteisėtai įgijus, laikius ir gabenus didelį kiekį narkotinių ir psichotropinių medžiagų, turint tikslą jas parduoti ar kitaip platinti. Žinodamas apie pavaldinio vykdomą nusikalstamą veiką jis iš anksto pažadėjo netrukdyti pareigūnui ir taip šalino kliūtis nusikaltimui daryti.
Penkiolikos metų kalėjimo bausme nuteistam Narkotikų kontrolės 4-ojo skyriaus viršininkui T. Ruchtinui ir tyrėjui R. Pociui 2012 metų spalio 25-ąją buvo įteikti atminimo ženklai "Metų seklys". Geriausiųjų vardas jiems suteiktas už tai, kad ikiteisminį tyrimą atliko ir teismui perdavė dvi baudžiamąsias bylas dėl dviejų kvaišalų platintojų grupių prekybos narkotikais bei jų kontrabandos.
Susidorojo su darbininku
Temidė kai kuriuos vakar Panevėžio apygardos teisme kaltais pripažintus kriminalistus persekiojo ir anksčiau.
2014 metų kovą Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė Šiaulių apygardos teismo 2014 metų lapkritį paskelbtą nuosprendį ir pripažino Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato buvusius pareigūnus R. Pocių bei jo kolegą G. Ainą kaltais dėl piktnaudžiavimo tarnyba, o G. Ainą – dar ir dėl savavaldžiavimo.
G. Ainai tada paskirta atlikti 45 parų arešto bausmę.
Šiaulių apygardos teisme išteisintą R. Pocių apeliacinės instancijos teismas pripažino kaltu ir paskyrė per vienerius metus sumokėti 50 MGL (1 882,50 euro) dydžio baudą.
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija nusprendė, kad abu vyrai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi bei viršijo įgaliojimus ir tokiais savo veiksmais diskreditavo policijos pareigūno vardą, taip pat padarė didelę žalą valstybei ir nukentėjusiajam vyrui.
Šios bylos duomenimis, 2012 metų lapkričio 15 dieną Šiaulių apskrities policijos vyresnysis tyrėjas G. Aina savo darbo kabinete kelis kartus rankomis sudavė Vytautui K.
Vyrų konfliktas prasidėjo tų pačių metų lapkričio pradžioje, kai G. Aina sugalvojo savo sodo namelio kamine įrengti įdėklą. G. Aina ir du darbininkai susitiko sodo namelyje, aptarė darbus, sulygo atlygį – 1 000 litų.
Kai darbai buvo baigti, juos įvertinęs G. Aina nusprendė, kad buvo naudota toli gražu nekokybiška skarda. Išsiaiškinti su G. Aina Vytautas K. nuėjo į policijos komisariatą. Darbininkas tikino, kad skardos būta kokybiškos, o už nekokybę sakė nesantis atsakingas, esą dėl to atsakingas jo vadovas.
Vėliau G. Aina su kolega, to paties Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnu R. Pociumi į policijos komisariatą atvykusį nukentėjusįjį pasikvietė į kabinetą, liepė iškraustyti kišenes. G. Aina keletą kartų smogė nukentėjusiajam.
Vieną dieną po darbo pareigūnas G. Aina su R. Pociumi nuvyko į Vytauto K. namus ir neteisėtai pasiėmė jo kompiuterį ir kitus daiktus.
Kalėjo nekalti
"Metų sekliu" tituluotas Narkotikų kontrolės 4-ojo skyriaus viršininkas T. Ruchtinas anksčiau taip pat yra patyręs "asmeninę" akistatą su teisėjais.
Piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi ir viršydamas įgaliojimus T. Ruchtinas suklastojo ikiteisminio tyrimo medžiagą, organizavo duomenų rinkimą apie Šiauliuose gyvenančių sutuoktinių galbūt daromas nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, suklastojo įrodymus sutuoktinių baudžiamajam persekiojimui pradėti, organizavo melagingų parodymų davimą, kaltinant šiuos asmenis narkotinių medžiagų platinimu.
2013 metais Šiaulių apylinkės teismas T. Ruchtino taikiniu tapusius sutuoktinius pripažino kaltais dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, ir moteriai skyrė trejų metų ir trijų mėnesių, o vyrui – trejų metų laisvės atėmimo bausmes.
Sutuoktiniai nuo 2014 metų kovo mėnesio kalėjo.
2015 metų pradžioje paaiškėjus, kad T. Ruchtinas galimai sufalsifikavo baudžiamąją bylą, Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šio pareigūno neteisėtų veiksmų. Kalėję šiauliečiai paleisti į laisvę.
Tačiau nekaltus žmones už grotų įkišęs kriminalistas pats už įvykdytą nusikaltimą kalėjime neatsidūrė net ir po to, kai bylą kasacine tvarka išnagrinėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.
Iš aštuonių kaltinamųjų teismas nusprendė konfiskuoti turto už daugiau kaip 200 tūkstančius eurų.
