
Naujausios
Ateiti į vaiko pasaulį
"Kai į šeimą ateina ypatingas vaikas, jis pakeičia ne tik tos šeimos, bet ir visų aplinkinių gyvenimą. Vienintelis dalykas, ką mes visi galime padaryti matydami ypatingą vaiką šalia, tai netraukti iš jo pasaulio, o pabandyti ateiti į jo pasaulį ir pasižiūrėti, koks jis yra. Tai šita erdvė, ši patalpa parodo, koks ypatingas yra vaiko pasaulis, ir mums nereikia bijoti būti kitokiems. Supratingumas, draugystė daro stebuklus", – per multisensorinio kambario atidarymo ceremoniją jautriai kalbėjo laikinai einanti moters ir vaiko klinikos vadovės pareigas Emilija Bogužienė.
Jos pavaduotoja Margarita Valūnienė priminė, kad per devynerius bendradarbiavimo su "liūtais" metus klinikoje įgyvendintas ne vienas projektas. Dar 2010 metais Šiaulių moterų LIONS klubas padovanojo per 100 sensorių, skirtų insulino pompoms vaikams, sergantiems cukriniu diabetu. Medikė akcentavo, kad tuomet Šiauliai buvo vieni iš pirmųjų šalyje, kurie pradėjo dėti insulino pompas su sensoriais ir stipriai pasistūmėjo su pagaba vaikams diabetikams.
M. Valūnienė pastebėjo, kad kita labai svarbi sritis – ankstyvoji vaiko raida. Jos ankstyva korekcija gali labai daug pakeisti. 2017 metais po bendro visų miesto ir rajono "liūtų" klubo labdaros renginio Vaikų klinika gavo daug priemonių Ankstyvosios korekcijos tarnybai, kurių didžioji dalis buvo skirtos kineziterapijai.
Ligoninė prie projekto įgyvendinimo prisidėjo skirdama patalpas ir atlikdama jose remontą. Atidaryme dalyvavęs Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika patebėjo, kad gydytojų pasitarimams skirta patalpa tapo pacientų erdve. Vadovas džiaugėsi ilgalaike prasminga investicija ir pripažino, kad ligoninė pati turėtų spręsti tokias problemas, tačiau ji turi begalę prioritetų ir visus suspėti įgyvendinti yra sunku.
Geros valios rezultatas
Nors multisensoriniam kambariui įrengti buvo skirti dveji metai, realiai visa įranga buvo nupirkta ir sustatyta per gerą pusmetį. Tai ypač džiugino tėvelius, auginančius neįgalius ar elgesio problemų turinčius vaikus.
"Kelias su vaiku, turinčiu negalią yra sudėtingas ir taip. Labai vertiname visą gerumą, kurį gauname iš aplinkos. Šio kambario atsiradimas mums prošvaistė į geresnį gyvenimą", – dėkodama kalbėjo asociacijos "Šiaulių lietaus vaikai" valdybos pirmininkė Toma Jokubaitienė.
Projektą inicijavusio Šiaulių moterų LIONS klubo prezidentė, taip pat gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė priminė, kad 15 klubo gyvavimo metų jo prioritetas visada buvo vaikai: socialinės rizikos šeimų, dienos centrų, tačiau didžiausias dėmesys skiriamas sergantiems vaikams. Ne vienerius metus teikdamos individualią pagalbą neįgaliems, sunkiai sergantiems vaikams, moterys, kaip pačios sako, pribrendo ir didesniems projektams.
Š. Kriaučiūnienė pripažino, kad vienai nevyriausybinei organizacijai toks projektas būtų buvęs pernelyg didelė finansinė našta, todėl kreipėsi į pasaulinį LIONS fondą Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuris remia ilgalaikius projektus, nukreiptus padėti didelei grupei žmonių.
"Pusė šios sumos yra pasaulio "liūtų" dovana. Tada prikalbinome ir kitus tris klubus – Šiaulių LIONS, Šiaulių LIONS "Alka" ir Šiaulių rajono LIONS. Nuo rudens dalyvavome verslo parodoje, kur pristatėme projektą ir kvietėme jį paremti įvairias įmones ir organizacijas. Pavasarį rengėme labdaros renginį, kuriame dalyvavo apie 700 žmonių, ir visi žinojo šio renginio tikslą. Šis projektas yra ir visų geros valios šiauliečių, kurie prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo, rezultatas", – sakė Š. Kriaučiūnienė.
Pojūčius lavina šviesomis, garsais, kvapais
Energoterapeutė Indrė Žąsytienė jau kelias savaites multisensoriniame kambaryje dirba su pačiais mažiausiais vaikais, besilankančiais Ankstyvosios korekcijos tarnyboje.
18 kvadratinių metrų kambaryje yra ne tik kompiuteriu valdoma įranga – nuo vandens lovos, vibruojančios pagal pasirinktinai leidžiamą muziką, iki nusiraminti padedančių pasunkintų antklodžių, hamakų, spalvotų kolbų su burbulais ir kitų priemonių.
Specialistė gali parinkti mažajam pacientui labiausiai patinkančią muziką, šviesas, projekcijų vaizdus. Ir pats vaikas gali pulteliu manipuliuoti spalvomis, jų pokyčio intensyvumu, žaisti su jomis įvairius žaidimus. Priemonės vaikui parenkamos atsižvelgiant į tai, ar jį reikia raminti, ar stimuliuoti. Mažieji pacientai čia lavina savo pojūčius – šviesų, garsų, kvapų, išmoksta labiau valdyti emocijas, susikoncentruoti judėjimui, mokymuisi, veiklai.
I. Žąsytienė pasakojo, kad tėtis atvedė hiperaktyvų vaiką, kuris nenustygo nė sekundei. Įkėlus jį į hamaką, apklojus antklode vaikas pusei valandos "dingo".
"Tėtis stovėjo ir šypsojosi. Didžiausias apdovanojimas, kai tėvai mato, kad vaikams yra gerai", – sakė specialistė.
I. Žąsytienė aiškino, kad padeda tėvams atrasti ir suprasti, kokioje srityje jų vaikui reikia padėti, kokias priemones ir veiklas naudoti. Nuo balandžio mėnesio multisensoriniame kambaryje kasdien apsilanko po 6-11 vaikų iki 6 metų, lankančių į ankstyvąją reabilitaciją. Po atidarymo jau pradės priimti visus vaikus. Šeimos gydytojas duos siuntimą vaikui pas reabilitologą, o jis nukreips pas energoterapeutą.
Specialistė tikino, kad poreikis didžiulis. Ji anksčiau turėjo privačią praktiką, mamos nuolat skambindavo ir klausdavo, kada bus atidarytas multisensorinis kambarys ir jau galės atvesti vaikus.
Per metus vienam pacientui bus skiriama iki 20 pusės valandos trukmės procedūrų. Tik pagal ankstyvosios reabilitacijos programą, jei diagnozė sunki, mažasis pacientas multisensoriniame kambaryje galės apsilankyti iki 40 kartų per metus.