
Naujausios
Atsirinkti – nelengva
"Sandoros" progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis pasakojo, kad mintis į komisiją įtraukti vaikus kirbėjo jau seniai, nes būtent mokiniams vėliau tenka kiekvieną dieną bendrauti ir dirbti su įdarbintu pedagogu. Šį kartą tam pasitaikė puiki proga, mat atsirenkant mokytojo padėjėją nereikalingi konkursai, nėra specialių reikalavimų, užtenka įstaigos vadovui pasikalbėti su pretendentu.
Direktorius sako, jog taip pat norėjosi mokiniams suteikti naujos patirties, galimybę "pasijusti kitoje barikadų pusėje".
"Pagrindinis tikslas buvo, kad vaikai pamatytų, kaip jaučiasi darbdavys, kai renkasi iš dešimties žmonių ir dažnai neturi iš ko pasirinkti. Akivaizdžiai matyti, kad ne bedarbystė yra problema, o norinčių dirbti žmonių trūkumas", – sako K. Šaltis.
Tarėsi su teisininku
Komisija buvo sudaryta iš dvylikos įvairaus amžiaus vaikų: nuo pradinukų iki aštuntokų. Prieš atranką mokiniai susipažino su nuasmenintais pretendentų gyvenimo aprašymais, taip pat aptarta, ko reikėtų paklausti pretendentų, o nuo kokių klausimų geriau susilaikyti.
Pasak direktoriaus, mokinių dalyvavimas darbdavių organizuojamuose pokalbiuose dėl darbo nėra reglamentuotas įstatymais, todėl konsultuotasi su teisininku, kad nekiltų teisinių nesusipratimų. Kiekvienas pretendentas į laisvą darbo vietą buvo raštu informuotas, kad pokalbyje dalyvaus vaikai. Dalyviai galėjo sutikti arba nesutikti su tokia atrankos forma.
"Informavome, kad atsisakymas dalyvauti pokalbyje su vaikais neturės jokios įtakos priėmimui ar nepriėmimui. Džiugu, kad nė vienas dalyvis neatsisakė", – sakė K. Šaltis.
Direktorius pastebėjo, kad tokia atrankos forma dalyviams patiko, pretendentai į laisvą vietą jautėsi laisviau, buvo ir šypsenų, ir pajuokavimų.
Vaikai taip pat jautėsi gerai, ypač pradinukai. Jie drąsiai uždavinėjo jiems rūpimus klausimus: "kokia jūsų mėgstamiausia spalva?", "ar mėgstate gaminti?" ir panašius. Kiek sunkiau "įsivažiuoti" su klausimais buvo vyresniems, tačiau ir jie, pasak direktoriaus, maždaug po trečio susitikimo pasijuto drąsiau.
Pažadai nepapirko
K. Šaltis pasakoja, kad buvo bandymų papirkti komisiją pažadu laimėjimo atveju iškepti šokoladinį tortą, tačiau vaikai nebuvo taip lengvai paperkami.
"Jeigu būčiau matęs, kad vaikai dalyvę rinksis dėl torto, būčiau įsikišęs, bet šį kartą vaikų sprendimas sutapo su mano. Prieš atranką su vaikais aptarėme, kad galutinis sprendimas bus mano, kad turiu teisę vetuoti jų sprendimą, bet man nereikėjo to daryti", – sakė K. Šaltis.
Direktorius pasakojo, kad paskelbus apie laisvą mokytojo padėjėjo vietą buvo gauta apie 20 prašymų su gyvenimo aprašymais, atsirinkta 10 kandidatų. Nugalėtoja išrinkta vienbalsiai.
"Moteris, kurią priėmėme į darbą, neturi patirties, ir kitam darbdaviui gal būtų buvusi nepatraukli. Šias pareigas gali eiti žmogus vien su viduriniu išsilavinimu. Pas mus ji įgis patirties. Priimdamas žmogų, žiūri ir į perspektyvą, ko jis galėtų ateityje pasiekti", – sako mokyklos vadovas.
Praktiką kartotų
Kai pasklido žinia apie tai, kad atrenkant darbuotoją dalyvavo mokiniai, komentarų K. Šaltis sako išgirdęs įvairiausių: vieni sveikino tokią iniciatyvą, kiti gana pagiežingai kritikavo. Tačiau direktorius sako, kad nedvejodamas šią praktiką kartotų.
"Man ir vaikams labai patiko. Jeigu dar kažkada bus tokia atranka, manau, tikrai įtrauksiu vaikus, nebent kas nors labai argumentuotai išaiškintų, kad kažką darau neteisingai, bet dabar matau labai gerą edukaciją vaikams. Patyrimų ugdymas, mano manymu, yra pats efektyviausias. Manau, kad eksperimentas pasiteisino", – sako direktorius.
K. Šaltis sako, kad šios atrankos metu mokiniai galėjo ne tik pasijusti darbdavio kailyje, bet ir pasimokyti, kaip elgtis, kokių klaidų vengti pokalbyje dėl darbo. Tokios žinios neišvengiamai vaikams pravers ateityje, kai patys ieškosis darbo.
Pasak direktoriaus, kai pretendentų į vieną darbo vietą daug, turi būti išskirtinis, kad tave pastebėtų.
"Jeigu kada tektų ieškotis darbo, atsineščiau į pokalbį rožinį meškiuką. Tada jau turėtum protingai pašnekėti, nes darbdavys žiūrės kaip į pamišusį. Bet manau, kad pokalbio pabaigoje nekils klausimų, kas tas Šaltis, tikrai įsidėmės "tą su rožiniu meškiuku", – juokiasi K. Šaltis.
K. Šaltis taip pat įsitikinęs, kad gyvenimo aprašymas būtinai turi būti su nuotrauka. Ji taip pat turi būti "kabinanti", ir nereikia baimintis, kad vadovas diskredituos dėl išvaizdos.