
Naujausios
Įamžintas žmoniškumas
Kepina daugiau kaip trisdešimties laipsnių karštis. Architektas Tauras Budzys palinkęs prie kelmiškių Dainauskų šeimos kapo.
Jie tragiškais Holokausto metais išgelbėjo žymaus rašytojo Icchoko Mero gyvybę. Tuo metu netekęs abiejų tėvų bejėgis berniukas slapstėsi Kelmėje. Daugelis bijojo priglausti žydų vaiką. Bronė ir Juozas Dainauskai pasirūpino berniuko likimu. Išaugino jį kartu su savo vaikais, davė jam Algirdo Dainausko pavardę.
Šeimos kapas, kuriame atgulę Bronislava ir Juozas Dainauskai, bus pažymėtas Pasaulio tautų teisuolio atminimo ženklu. Architektas specialiais įrankiais pritvirtina šį ženklą prie paminklo.
Paskui keliaus prie Dainauskų sūnaus Petro, kuris I. Merui atstojo brolį, kapo. Tai bus jau 49 -asis jo pritvirtintas ženklas Pasaulio tautų teisuolių vardų nusipelniusiems žmonėms.
Kelmės rajone, prie žydų gelbėtojų antkapinių paminklų T. Budzys jau bus pritvirtinęs šešis ženklus. Tris antkapinius paminklus papuošė Užvenčio kapinėse. Čia ilsisi Pasaulio tautų teisuoliais Jed Vašem pripažinti gydytojas Petras Vebliauskas Girbudas ir Uršulė bei Vladas Šleževičiai.
Vieną ženklą prieš mėnesį pritvirtino Kražių bažnyčios rūsiuose, kuriuose palaidotas žydų gelbėtojas Kolainių bažnyčios ir vienuolyno rektorius, teologijos magistras Petras Macijauskas. Drąsūs valstiečiai iš Šiaulių geto pabėgusius žydus parveždavo į Užventį, kur juos priglausdavo daktaras Girbudas arba į Kolainius, kur kunigas Macijauskas juos paslėpdavo klebonijoje.
Pritvirtinęs ženklą, architektas dar nupiešia ir schemą bei nurodo koordinates, kokioje kapinių vietoje yra Teisuolio kapas. Jo dukra menotyrininkė Barbora Karnienė informaciją patalpina specialiai sukurtame internetiniame puslapyje "Lietuvos pasaulio tautų teisuoliai". Schema ir koordinatės reikalingos tam, kad būtų galima lengvai atrasti Pasaulio teisuolių kapus.
Baigęs darbą Kelmėje architektas važiuos į Radviliškio rajoną, Šeduvą. Ten bažnyčios šventoriuje palaidotas Pasaulio tautų teisuolis kunigas Mykolas Karosas.
"Užsiutau besiklausydamas vanagaičių", – savo iniciatyvą aiškina T. Budzys, savo projektais drauge su skulptoriais įamžinęs ne vieną garbingą Lietuvos asmenybę ir istorinį momentą.
Pritvirtindamas Pasaulio tautų teisuolio ženklus prie antkapinių žydų gelbėtojų paminklų architektas tvirtina: "Įamžinu ir lietuvių tautos žmoniškumą, kuris Holokausto metais buvo žudomas drauge su žydų tauta. Žydų gelbėtojų dėka mes galime drąsiai žiūrėti pasauliui į akis".
Gelbėjančios rankos
Liepos dešimtąją bus metai, kai T. Budzys pritvirtino pirmąjį atminimo ženklą Pasaulio tautų teisuoliui. Tai buvo jo senelio brolis kunigas Feliksas Ereminas. Būtent jo gyvenimas ir inspiravo iniciatyvą įamžinti visus savo ir savo šeimų gyvybėmis rizikavusius, bet žmoniškumą gelbėjusius lietuvius.
Savo idėja architektas pasidalijo su Gaono ir Jed Vašem žydų muziejų specialistais. Kadangi žydus gelbėjo labai daug kunigų, prašė ir Vyskupų konferencijos pritarimo.
Įamžinu ir lietuvių tautos žmoniškumą, kuris holokausto metais buvo žudomas drauge su žydų tauta. Dėka žydų gelbėtojų mes galime drąsiai žiūrėti pasauliui į akis.
Pasaulio tautų teisuolio ženklą jam padėjo sukurti skulptorius Jonas Gencevičius. Jis ženkle pavaizdavo pagalbą tiesiančias rankas. Kitas ženklo detales sukūrė jaunas skulptorius Antanas Šėmis.
Ženklas pagamintas iš žalvarinio lydinio su užrašais lietuvių, jidiš ir anglų kalbomis.
Nelengvas iššūkis architektui buvo surinkti informaciją apie visus Pasaulio tautų teisuolius bei jų palaidojimo vietas. Kreipėsi į žydų muziejus, vietos laikraščių žurnalistus, istorikus. Pavyko sužinoti, jog Jed Vašemas Pasaulio tautų teisuoliais dėl žydų gelbėjimo yra pripažinęs 19 kunigų iš Lietuvos. Lietuvos apdovanojimu – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi – pagebti 42 kunigai.
Šiuo metu T. Budzys jau turi per šimtą mirusių teisuolių pavardžių su informacija apie jų palaidojimo vietą. Jų kasmet daugėja, nes šis vardas suteikiamas vis naujiems žmonėms. Informaciją vis dar teberenka.
Architektas visiems jiems pasiryžęs pagaminti ir prie antkapinių paminklų pritvirtinti atminimo bei pagarbos ženklus. Kad žmonės neužmirštų. Nes merai ir premjerai, anot jo, tik kalba, bet nieko dėl tautos garbės nedaro.
Ženklus T. Budzys gamina savo lėšomis. Jiems pritvirtinti reikalingas medžiagas ir transporto išlaidas taip pat dengia pats. Kartais atsiranda vienas kitas privatus rėmėjas.
Žiemą darbuojasi Vilniuje ir arčiau sostinės, vasarą važiuoja į regionus. Išvyksta kelioms dienoms. Pernakvoja pas draugus ar pažįstamus. Pakeliui paženklina jau žinomus Pasaulio tautų teisuolių kapus.
Gerų ir garbingų žmonių tauta
T. Budzys sako esąs savo šalies patriotas. Grynakraujis vilnietis, anuometiniame Vilniaus inžineriniame statybos institute įgijęs architekto specialybę.
Jo požiūris į savo šalies istoriją ir garbingų bei žmogiškųjų ištakų paieškos išryškėja ir darbuose.
T. Budzio suprojektuotas paminklas lietuvių kalbos puoselėtojui ir normintojui Jonui Jablonskiui pastatytas Kaune. Vilniui jis suprojektavo paminklą monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui.
Suprojektavo paminklą Valkininkų mūšiui, kuris jo nuomone, labai svarbus Lietuvos istorijai, nes tai buvo pilietinis karas, kuriame bajorai kovėsi su Sapiegoms ir mūšį laimėjo.
Surasta ir vieta tam paminklui statyti. Nors ta vieta privačioje žemėje, bet žemės savininkas – savanoris geranoriškai sutiko, kad paminklas būtų statomas jo privačioje valdoje.
Rasta ir rėmėjų, kurie sutiko apmokėti už paminklui reikalingas medžiagas. Tačiau mirė idėją įgyvendinti žadėjęs skulptorius. Tad idėja kol kas pakibo ore.
T. Budzys – bajorų palikuonis, priklauso Lietuvos karališkajai bajorų sąjungai. Jo iniciatyva sąjungos dvidešimtmečio proga Kėdainių rajone pasodinta dvidešimt ąžuoliukų.