
Naujausios
Užtenka daugumai – iš trijų partijų
Seimo rinkimų antrasis turas, vykęs vienmandatėse apygardose, papildė visų per pirmąjį turą į Seimą patekusių partijų mandatų kraitį. Tik ne tiek daug, kiek tikėjosi, gavo konservatoriai, ir ne tiek daug pralošė, kiek galėjo, pralošti „valstiečiai-žalieji“.
Sėkmingai pasirodė vienmandatėse Liberalų sąjūdis, po antrojo turo susilyginęs pagal mandatų skaičių su Socialdemokratų partija. Socialdemokratai ir antrajame ture sunkiai rinko mandatus – laimėjo tik 5 apygardose iš 12 -os galimų, o Liberalų sąjūdis – 7-ose iš 12 galimų.
Socialdemokratams ypač apmaudus partijos pirmininko Gintauto Palucko pralaimėjimas vienmandatėje Utenos apygardoje, kurioje ji surinko lygiai tiek pat balsų, kiek jo varžovas konservatorius Edmundas Pupinis – po 7075. Bet pastarąjį VRK skelbė laimėtoju, nes buvo pirmojo turo laimėtojas.
Aiškia rinkimų laimėtoja tapo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – Seime iš viso turės 50 mandatų. Antra – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) su 32 mandatais, trečioje-ketvirtoje vietoje – po 13 mandatų laimėję Liberalų sąjūdis ir Lietuvos socialdemokratų partija. Toliau – Laisvės partija (11 mandatų), darbo partija (DP) – 10 mandatų.
Patys išsikėlę vienmandatėse apygardose laimėjo 4 mandatus. Lenkų rinkimų akcija–Krikščioniškų šeimų sąjunga laimėjo 3 mandatus, Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 3 mandatus, partija „Laisvė ir teisingumas“ – 1 mandatą, Žaliųjų partija – 1 mandatą.
Rinkimų antrojo raundo laimėtojai iš esmės jau buvo aiškūs prieš vidurnaktį. Tad nelaukdama oficialių balsavimo rezultatų TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė iš televizijos ekranų jau kalbėjo, kaip būsima premjerė.
Ryte galutinai paaiškėjo, jog valdančiajai koalicijai sudaryti užtektų trijų partijų – TS-LKD, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos. Jos iš viso Seime turi 74 mandatus iš 141 (minimali dauguma sprendimams priimti yra 71 mandatas). Per spaudos konferenciją konservatoriai aiškiai įvardijo, jog burs koaliciją su liberalais. Ketvirtos partijos poreikio esą nėra.
„Aritmetinė dauguma yra, diskusijos prasideda, – sakė TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis. Bet jis taip pat teigė, jog „atviros Vyriausybės ir atviros Vyriausybės programos idėja, kaip gija, turėtų likti – kitos partijos gali atrasti save Vyriausybės programoje.“
Per antrąjį turą rinkėjų aktyvumas šalyje sudarė 38,95 proc. Galutinius rinkimų rezultatus lėmė balsuoti atėjęs 917 671 rinkėjas iš daugiau nei 2,3 milijono piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Šiauliuose ir apskrityje – įvairovė
Šiaulių apskrityje vienmandačių apygardų rinkimų rezultatai atspindi rinkėjų požiūrių ir pasirinkimų įvairovę. Bet politiniame lauke aiškiai laikomasi daugiau kairės, nei dešinės.
Iš aštuonių apskrityje sudarytų vienmandačių apygardų tik dviejose laimėjo konservatoriai. Trijose apygardose mandatus apgynė „valstiečiai- žalieji“, vienoje – socialdemokratas. Yra tarp laimėtojų ir pats save išsikėlęs politikas ir į Seimą nepatekusios partijos lyderis, gynęs praeitą kadenciją iškovotą mandatą.
Šiauliečiai „Aušros“ apygardoje antrą kartą Seimo nario mandatą suteikė Stasiui Tumėnui (LVŽS). Jis laimėjo 52,64 proc.balsų persvara. Už jo varžovą Martyną Šiurkų (TS-LKD) balsavo 44 procentai rinkėjų. Vienoje apylinkėje – J. Janonio, kurioje ilgiausiai skaičiuoti balsai, S.Tumėnas prieš konservatorių laimėjo vos 2 balsais.
Apskrityje „Aušros“ apygardos rinkėjai buvo aktyviausi, atėjo balsuoti beveik 41 procentas. Mažiausias aktyvumas buvo Šiaulių krašto ir Žemaitijos šiaurinės apygardų rinkėjų – apie 36,5 procento.
„Saulės“ apygardoje pergalę pasiekė pats save išsikėlęs nepartinis miesto vicemeras Domas Griškevičius. Surinkęs 58,93 proc. balsų jis nurungė Seimo senbuvį Valerijų Simulik (LVŽS), gavusį 37,5 proc. balsų. V. Simulik ne tik rinkimų nelaimėjo, bet ir buvo užkluptas viruso – rinkimų išvakarėse paskelbė susirgęs COVID-19.
Šiaulių krašto apygardoje, kurioje balsuoja Šiaulių rajono ir dalis Šiaulių miesto rinkėjų, įtikinamą laimėjimą pasiekė penktą kartą mandatą gynusi Rima Baškienė (LVŽS), už kurią balsavo 65,93 proc. rinkėjų. Jos varžovas konservatorius Kęstutis Masiulis gavo perpus mažiau balsų – 30,68 proc.
Žemaitijos šiaurinėje apygardoje, kurioje balsuoja akmeniškiai, ryškią persvarą laimėjo mandatą gynęs Valius Ąžuolas (LVŽS), kuriam rinkėjai atidavė per 62 proc. balsų. Jo varžovas socialdemokratas, rajono vicemeras Tomas Martinaitis surinko 34,5 procento balsų.
Žiemgalos vakarinėje apygardoje, apimančioje Joniškio rajoną ir dalį Šiaulių rajono bei Pakruojo rajono, rinkėjai antrą kartą suteikė Seimo nario mandatą socialdemokratui Liudui Jonaičiui, pelniusiam 53,7 proc. balsų. Jo varžovas šiaulietis istorikas Arūnas Gumuliauskas (LVŽS) surinko 42,33 proc. balsų.
Žiemgalos rytinėje apygardoje, kurioje balsuoja Pakruojo ir Pasvalio rajonų rinkėjai, laimėjo konservatorius Antanas Matulas, surinkęs 49,35 proc. balsų. Nuo jo visiškai nedaug atsiliko „valstiečių-žaliųjų“ atstovė Neringa Trinskienė (48.42 proc).
Kelmės- Šilalės apygardoje ryškią pergalę pasiekė partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, laimėjęs 64 proc. balsų. Jo varžovas konservatorius Jonas Gudauskas gavo 34,36 proc. balsų.
Radviliškio-Tytuvėnų apygardoje laimėjo Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis, kuri palaikė 50,23 proc. rinkėjų, atėjusių balsuoti. Jo varžovas „valstietis- žaliasis“ Aurimas Gaidžiūnas gavo 46,39 proc. balsų.
Apskrityje „Aušros“ apygardos rinkėjai buvo aktyviausi, atėjo balsuoti beveik 41 procentas. Šiaulių miesto kitoje –„Saulės“ – apygardoje balsavo per 38 procentai rinkėjų. Apskrityje mažiausias aktyvumas buvo Šiaulių krašto ir Žemaitijos šiaurinės apygardų rinkėjų – apie 36,5 procento.
Politikų nuomonės
Konservatoriaus anūkai džiaugiasi, pats – nusivylęs
Antanas ČEPONONIS dieną po rinkimų leido su anūkais. Savivaldybėje nedirbo, buvo pasiėmęs laisvą dieną. Atsiliepęs telefonu leido anūkams pasakyti, ar šeima džiaugiasi laimėjimu. Vaikai šūktelėjo: „Puiku“, o pats A. Čepononis buvo santūrus ir kritiškas:
– Nemanau, kad mano laimėjimas yra labai stiprus (laimėjo per 50 procentų balsų – red.past.). Galvojau, kad kitaip galėjo būti. Žmonės, kurie rinkosi ir ateityje rinksis, turi turėti savo nuomonę.
Tik nesitikėjau, kad „valstiečiai“ gali nupirkti valstybę, bet nupirko – išmokomis po 200 eurų pensininkams ir kitiems.
Aš ne laimėjimo sau ir partijai tikėjausi, o protingumo tikėjausi. Aš nei savo, nei partijos rezultatu nesu nusivylęs – esu žmonėmis nusivylęs. Požiūriu į tai, kas darosi Lietuvoje. Nėra gerai, jeigu galima pinigais nupirkti žmones ir užkrauti skolos naštą ant mūsų vaikų, anūkų ar proanūkių. Negalima daryti sau „piaro“ per tokius pinigus. Per Lietuvą tas „piaras“ suveikė, bet radviliškiečiai atsilaikė.
Tad tokioje „valstiečių“ sukurtoje rutinoje išeiti į Seimą man yra didžiulis pasiekimas. Juolab kad rinkimai vyko spalio 25 dieną – Konstitucijos dieną – teisenybė visuomet turi būti aukščiau.
– Ar neįžvelgiate, jog įtakos rinkėjų apsisprendimui turėjo konservatorių ankstesnio valdymo šleifas? Arba antro turo išvakarėse ištarti buvusio premjero Andriaus Kubiliaus žodžiai, kad veršimės diržus?
– Galbūt. O galvojate nereikės veržtis? 5 milijardai eurų skolos išdalinti. Pats aš niekam nesiūlysiu diržų veržtis. Ramūnas Karbauskis galės siūlyti, nes dalijo „valstiečiai „dalijosi pinigus.
– Kas keistų jus Radviliškio rajono mero poste ?
– Mes turime vienintelę kandidatę – siūlysime Jolantą Margaitienę.
– Kaip vertinate galimybes TS-LKD tartis su Laivės partija, kurios nuostatos su konservatorių krikščioniškojo sparno nuostatomis nelabai sutampa?
– Lietuvoje, matyt, greitai gyvens vyrai su vyrais ir moterys su moterimis. Bet kiekvienas žmogus yra laisvas – tegu gyvena. Bet aš taip negyvenčiau ir savo vaikams nepatarčiau.
Manau, Seime bus daug diskusijų. Derybos nebus lengvos. Aš pats esu krikščionis demokratas. Jeigu Aušrinė Armonaitė taip aštriai kelia tuos klausimus, tai mes paprašysime jos kiekvieną sekmadienį eiti į bažnyčią? Ir tada derėsimės. Pasimeldžiame ir tariamės – reikia ieškoti kompromisų, reikia kalbėtis.
„Žaliojoje Lietuvoje per mažai žmonių“
Stasys TUMĖNAS, vertindamas rinkimų rezultatus, įžvelgia, jog jie atspindi atotrūkį tarp didžiųjų miestų – didžiųjų šalies centrų – ir regionų:
– Du trečdaliai Lietuvos teritorijos rinkimų žemėlapyje yra žalios spalvos, ten rinkėjai rinko „valstiečius-žaliuosius“, bet, deja, to neužteko. Toje žaliojoje Lietuvoje yra per mažai gyventojų.
Analizuoju savo situaciją. Džiaugiuosi, kad ir mano atveju mane parėmė daugiausia paprasti žmonės, mano bičiuliai – Pietinio gyventojai, daugiabučiuose gyvenantys žmonės. O kur gyvena ponai, privačių namų kvartaluose ar centre, ten man mažiau pasisekė. Tokia tendencija akivaizdi.
Verslo asociacijos, pramonininkai buvo nusiteikę prieš mane – nesupratau priežasties.
Per šią kadenciją Šiaulių krašto bičiulių grupė, kuriai Seime vadovavau, daug padarė, kad investicijos ateitų į Šiaulius. Šiauliai kaip niekada buvo išgirsti. Pajudėjo Šiaulių oro uosto reikalai, kurie dešimtmečiais nejudinti, taip pat – Pramonės parko. 4,7 milijono eurų skirta investicijoms į oro uosto infrastruktūrą. Bet tos lėšos ne per verslą eina, gal dėl to pramonininkams neaktualu?
– Ką pasakytumėt savo varžovo rinkėjams?
– Visų rinkėjų, ir už mano varžovą Martyną Šiurkų balsavusių, nuomonę gerbiu. Jis yra jaunas, ambicingas politikas, jam dar viskas prieš akis ir linkiu jam sėkmės. Nauja politikų karta yra ir kiek agresyvoki ir piktoki – toks jaunimas ir nieko nepadarysi.
Manau, jog M. Šiurkus turi didelę perspektyvą. Tik turi tokį konservatorių bruožą – jie visada yra teisūs. Aš pats esu nepartinis ir iš tų politikų, kurie įsiklauso į kito nuomonę ir ieško sutarimo.
„Tikiuosi mokysis iš mūsų klaidų“
Rima BAŠKIENĖ, penktą kadenciją dirbs Seime. Rinkimų dieną – spalio 25 -ąją – jai sukako 60 metų. Jubiliejų sako šventusi „nuotoliniu būdu“– ne tik nešventė platesniame artimųjų rate, bet ir nenuėjo balsuoti, nes sužinojo, jog reikia izoliuotis dėl susirgusio COVID-19 kolegos, su kuriuo kontaktavo. Ji pabrėžia, jog ypač vertina laimėjimą vienmandatėje apygardoje:
– Man tai svarbiau, nei būti išrinktai pagal sąrašą, nes tai yra nuolatinis buvimas su krašto žmonėmis, gyvenimas jų rūpesčiais. Labai esu dėkinga Šiaulių krašto žmonėms: ir Šiaulių rajono, ir Šiaulių miesto. Tai labai didelis įpareigojimas.
Kai kurie kolegos padarė klaidas, kad savo rinkėjus prisiminė tik prieš rinkimus.
Manau, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga dirbsime opozicijoje. Tai irgi labai atsakingas darbas. Aišku, norėjome tęsti pradėtą darbą, bet gerbiame rinkėjų valią.
Linkiu naujai Seimo daugumai nedaryti klaidų, kurias mes darėme. Tai ir komunikavimo klaidos, ir susipriešinimas su žiniasklaida – tai buvo didžiausia mūsų klaida. Būtina ieškoti kompromiso su opozicija, o mes manėme, kad „kirtau ir nukirtau“.
Aš pati partijoje buvau barama už tai, kad kalbėjausi su kitomis frakcijomis. Kaip Seimo vicepirmininkė ieškojau tarimosi, gal dėl to pavyko išlikti neturinčia priešų ir susitarti, kad pavyktų dirbti?
Linkėčiau tokių mūsų klaidų nedaryti naujai valdančiajai koalicijai. Pasaulinis kontekstas, kurį dabar matome, pandemijos situacija rodo, kad dirbti bus nelengva. Seime ypač reikės susitarimo ir veikti visiems kartu, galvojant ne apie partiją, o apie tai, kaip padėti žmonėms. Žmonės turi būti prioritetas, o ne politinės ambicijos.