
Naujausios
Į karvedžio gimtinę
Biblioteka literatūrines pažintines keliones organizuoja nuo gegužės 1-osios iki rugsėjo 30 dienos. Ekskursijų sumanytoja L. Prunskienė jas veda treti metai.
L. Prunskienė sako, kad bibliotekos organizuojamos ekskursijos skirtos žmonėms, kurie nori ne pramogauti, o sužinoti.
Iš Biržų sukame į senąjį Rinkuškių kaimą. Anapus Širvėnos ežero iškyla bažnyčių bokštai, Biržų pilies stogas. Ypač gražūs, sako kelionės vadovė, vandenį nudažantys saulėtekiai ir saulėlydžiai.
Širvėnos ežeras įkvėpė ne vieną poetą. L. Prunskienė prie Širvėnos dažniausiai prisimena biržiečiams gerai žinomą vietos literatą Joną Kuginį. Jis gyveno Astrave ir ne vieną eilėraštį skyrė Širvėnai.
Rinkuškiai – karininko Jono Variakojo gimtinė. Čia jis gimė 1892 metais gana pasiturinčių priemiesčio ūkininkų šeimoje, čia augo, iš čia išėjo į gyvenimo kelią.
Tėviškėje, buvusio gyvenamojo namo vietoje, giminaičių iniciatyva pastatytas paminklas. Paminklas atidengtas per J. Variakojo 110-ąsias gimimo metines. Išlikę Variakojų ūkinių pastatų fragmentai.
L. Prunskienė trumpai pristato karininko biografiją. Baigęs Pernu (Estija) gimnaziją, įstojo į Pernu universitetą, paskui perėjo į Peterburgo universitetą, studijavo teisę. Iš trečio kurso 1917 metais buvo mobilizuotas į Rusijos kariuomenę, baigė Vladimiro karo mokyklą, pasiųstas į frontą.
1917 metų pabaigoje –1918 metų pradžioje grįžo į Lietuvą, dirbo Prekybos ir pramonės rūmuose, bendradarbiavo periodikoje. 1918 metų pabaigoje, kuriantis Lietuvos kariuomenei, tapo savanoriu. Pasižymėjo kovose su bermontininkais ir bolševikais. Su bermontininkais kovėsi mūšiuose ties Meškuičiais ir Šiauliais.
1919 metais buvo paskirtas Panevėžio apskrities apsaugos viršininku, įkūrė atskirąjį Panevėžio pulką, jam 1920 metais suteiktas Karaliaus Mindaugo vardas – ir dabar toje pačioje vietoje yra Karaliaus Mindaugo batalionas. 2001 metais Panevėžyje J. Variakojui pastatytas paminklas, pernai karininkas paskelbtas Panevėžio miesto garbės piliečiu.
Kariuomenės bendražygių, kitų vadų J. Variakojis buvo vertinamas kaip labai gilaus proto, gero išsilavinimo. Labai sunkiose situacijose gebėjo greit orientuotis ir priimti teisingus sprendimus.
Išėjęs į atsargą, J. Variakojus gyveno Šešuolėlių dvare, Ukmergės apskrityje.
1944 metais, žinodamas kas laukia, pasitraukė į Vakarus, po kelerių metų – į JAV. 1963 metais mirė Ilinojaus valstijoje.
J. Variakojo sūnus, taip pat Jonas, kartais atvažiuoja į Lietuvą ir tėvo tėviškę. Biržuose gyvena giminaitė, buvusi Variakojytė – Marija Dagienė. Jos vyras Valentinas Dagys – Biržų rajono garbės pilietis – yra parašęs 5 tomų istorinį romaną "Prabėgę metai". Vienas iš jo veikėjų – ir garsusis karvedys.
Pas garsiausią knygnešį
Už 13 kilometrų – Purviškių kaimas – didžiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimtinė. Čia jis gimė 1846 metų kovo 16-ąją – dabar šią dieną švenčiama Knygnešio diena.
J. Bielinis, sako L. Prunskienė, nuo mažų dienų buvo labai gyvybingas ir smalsus vaikas, viskuo domėjosi, norėjo mokytis.
Apie jo mokslus – dvilypės žinios. Vieni šaltiniai mini, kad mokėsi Mintaujos, Šiaulių gimnazijose, Rygoje. Jonas Mekas, Antanas Tyla teigė, kad buvo tik namie pasimokęs, o paskui Rygoje baigė vokiečių liaudies mokyklą.
Vieningai sutariama, kad J. Bielinis norėjo būti kunigu. Vyko stoti į Kauno kunigų seminariją, bet nutiko bėda: pavogė visus pinigus, liko be nieko.
Susitiko su vyskupu M. Valančiumi – galbūt kreipėsi pagalbos. Valančius J. Bielinį įvertino kaip žmogų, tinkamą lietuvybei platinti ir užsiimti knygnešyste.
Šią veiklą J. Bielinis pradėjo būdamas 27 metų, po sūnaus Jono Adomo ir pirmosios žmonos mirties. Tik prasidėjęs gyvenimas sustojo. J. Bielinis visa širdimi atsidavė knygnešystei.
Knygas jis platino Ukmergės, Panevėžio, Šiaulių apskrityse, priimdavo prenumeratą lietuviškiems periodiniams leidiniams, net prenumeratą latviams.
Žinoma daugybė pasakojimų, kaip J. Bielinis buvo gaudomas žandarų, kaip bėgdavo, slapstėsi, ne kartą ir knygų maišą palikęs ar ratus su arkliu prarasdamas.
"Kas keisčiausia, labiausiai reikėjo saugotis savo krašto žmonių. Carinės valdžios premijos už sugautą J. Bielinį labiausiai norėjo kaimynai", – sako L. Prunskienė.
Evangelikų reformatų kunigas Jonas Šepetys sukvietė ir labai išbarė ūkininkus. Padėjo – žmonės liovėsi knygnešį persekioti, tykoti.
J. Bielinis turėjo prijaučiančių žmonių, draugų, pas kuriuos apsistodavo, palikdavo knygų, kad būtų platinamos apylinkėje.
"Už nakvynę dažniausiai atsimokėdavo knygomis. Sakydavo: pinigėlį duosi, neaišku, kur paliks, gal kokioje karčiamoje prauliavotas, o knyga yra knyga, ją jei ne pats, bent jo vaikai paskaitys", – pasakoja L. Prunskienė.
Sodyboje stovinčioje skulptūroje pavaizduotas J. Bielinis, antroji jo žmona Ona, su kuria augino 5 vaikus, ir brolis Andrius. J. Bielinis visą gyvenimą jautė kaltę, kad į knygnešystę įtraukė jaunesnįjį brolį, kurį žandarai sučiupo – jis mirė Sibire.
Sodyboje tebeošia senieji medžiai. Senasis trobesys su visais rankraščiais, knygomis sudegė 1917 metais. Dabar stovintis namas statytas vėliau, jame gyvena žmonės.
Kai 1904 metais spaudos draudimas buvo panaikintas, J. Bielinis, 31 metus atidavęs knygnešystei, liko kaip ir be darbo. Jam buvo sunku pritapti prie ūkiško gyvenimo.
J. Bielinis labai domėjosi Lietuvos reikalais. Mirė kelyje į Vilnių dėl nepriklausomybės klausimo 1918 metų sausio 18 dieną, likus kelioms savaitėms iki Vasario 16-osios Akto paskelbimo.
"Jo užsibrėžtas tikslas kaip ir buvo įgyvendintas: J. Bielinis buvo pasakęs: nemirsiu tol, kol Lietuvoje nors vienas maskolis bus", – sako L. Prunskienė.
Pievos keliukas veda J. Bielinio ąžuolo link. Pavėsį teikia ir ilgaamžis ąžuolas, ir greta iš jo giliukų pasodinti ąžuoliukai.
Ąžuolas – gamtos ir istorijos paminklas. J. Bielinis tiesiai į namus negrįždavo: gal laukia žandarai? Iš už ąžuolo žiūrėdavo, kas dedasi kieme. Turėjo sutartinių ženklų: į drevę su žmona kaišiodavo raštelius.
Pasakojama, kad ąžuolas ir nuo mirties apsaugojo: žandarų kulkos susmigo į kamieną.
Prie ąžuolo akmenyje skulptorius Arnoldas Švenčionis iškalė žmogų, nešantį ugnį. Akmuo, po kuriuo buvo slepiamos knygos, atgabentas iš greta buvusių lieknelių – pelkėtų vietų.
Prie ąžuolo, minint Knygnešių dieną, vyksta renginiai. Ekspozicija, skirta J. Bieliniui, yra "Sėlos" muziejuje. Kampelį garsiajam knygnešiui įrengė ir J. Bielinio viešoji biblioteka.
J. Bielinio giminė, sako L. Prunskienė, labai stipri, organizuoja susitikimus ir aplanko Biržus.
Poetas partizanas
Kitas sustojimas – Suoste, prie Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčios.
J. Bielinis su žmona palaidotas šventoriaus kapinėse. 1932 metais vietos šaulių, ateitininkų rūpesčiu kapavietė buvo sutvarkyta – tokią ją matome ir šiandien. Netoli Bielinių palaidoti Antano Smetonos uošviai Chodakauskai iš Sebentiškių dvaro.
Nuo šventoriaus žvelgiame į neaprėpiamus laukus. Tarpukariu čia buvo poeto, partizano Broniaus Krivicko tėvų ūkis.
B. Krivickas 1919 metais gimė prie Pasvalio, Pervalkų kaime. Buvo mažas, kai tėvai ūkį pardavė, pasiėmė paskolą ir nusipirko 80 hektarų Kiauliškių kaime. Šeimoje augo septyni vaikai, Bronius buvo penktas.
B. Krivickas mokėsi Suosto pradžios mokykloje, Biržų "Saulės" gimnazijoje.
Jau gimnazijoje pasireiškė kaip literatūros žmogus. Nuo 1935 metų B. Krivicko pavardė žinoma Lietuvoje, nes savo literatūrinius bandymus spausdino to meto periodiniuose leidiniuose. 1938 metais įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą, studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą.
Buvo labai vertinamas profesorių. Rašoma, kad V. Mykolaitis-Putinas buvo B. Krivicką nusižiūrėjęs kaip įpėdinį.
B. Krivickas, pasakoja L. Prunskienė, atsisakė trauktis į Vakarus. Bendramokslė Pranė Aukštikalnytė-Jokimaitienė, tautosakininkė, kilusi iš Vabalninko, prisiminė, kaip 1944 metų vasarą ji, atvykusi į Gataučius pas poetą Mamertą Indriliūną (1920–1945), rado abu draugus besprendžiančius, ką daryti, kaip toliau gyventi. B. Krivickas agitavo nepasiduoti ir kovoti už Lietuvos laisvę.
Tų pačių metų rudenį dar bandė mokytojauti "Saulės" gimnazijoje. Supratęs, kad yra sekamas, išėjo partizanauti. Pora jo brolių jau buvo miške.
Partizanaudamas leido laikraščius "Laisvės kova", "Aukštaičių kova", spausdino straipsnius, savo kūrybą.
1948 metais slapta vedė mokytoją Marytę Ziemelytę iš Smilgių. Tuoktuvės vyko Suosto bažnyčioje. 1950 metais gimė sūnus Mindaugas, pakrikštytas toje pačioje bažnyčioje. Mindaugas Ziemelis mokytojavo Nemunėlio Radviliškyje, buvo žymus sportininkas, subūręs žolės riedulio merginų komandą. Su mama palaidoti Šilėnų kapinėse.
B. Krivickas žuvo išduotas 1952 metais Panevėžio krašte, Raguvos miške.
Ši rudenį, lapkričio 17 dieną, bus minimas B. Krivicko gimimo šimtmetis.
Vasario 16-osios Akto signataras
Rodyklė prie Suosto bažnyčios rodo Jasiškių kryptį: iki Vasario 16-osios Akto signataro Jokūbo Šerno tėviškės – 6 kilometrai.
Kelias suka palei Apaščios upę. 1894 metais, pasakoja L. Prunskienė, buvo įkurtas slaptas "Nemunėlio ir Apaščios susivienijimas", skirtas draudžiamai lietuviškai spaudai platinti. Jį įkūrė evangelikų reformatų kunigas Povilas Jakubėnas ir ūkininkas Mykolas Paliulis, pedagogės, publicistės Stefanijos Ladigienės dėdė.
"Kodėl toks pavadinimas? Prie Apaščios daugiau gyveno reformatai, prie Nemunėlio – katalikai, bet šioje veikloje jie draugiškai susivienijo vardan lietuvybės išsaugojimo ir kalbos", – sako L. Prunskienė.
Į susivienijimą nebuvo lengva patekti, reikėjo bent kelių rekomendacijų, kad esi patikimas, negirtuoklis, neturi ilgo liežuvio. Turėjai prisižadėti ir pats pirkti knygas, periodiką, spaudą, ir kitiems platinti.
Prie kelio, tarp aukštų žolių – kažkada buvęs gražus, dabar – apleistas medinis namas. Prie namo stovi tradicinis signatarų gimtines žymintis ženklas su apjuosta trispalve.
Jasiškių kaime J. Šernas gimė 1888 metų birželio 14 dieną. Gimtoji troba, rodo L. Prunskienė, stovėjo kiek toliau, kur dabar auga didžiuliai medžiai.
Kieme tebesiraito apyniai. Gidė sako, kad Biržų krašte nebuvo sodybos be apydžios – plotelio apyniams.
Išlikęs namas statytas jau vėliau, 1930 metais. J. Šernas jo nebematė – nuo skrandžio vėžio mirė 1926 metais, būdamas 38-erių, pirmasis iš signatarų.
Sovietmečiu pastate buvo įsikūrusi "Aušros" kolūkio kontora.
"Viskas apleista, nors, įsivaizduoju, kiek čia daug galėtų būti!" – sako L. Prunskienė.
J. Šernas, baigęs Nemunėlio Radviliškio pradžios mokyklą, tęsė mokslus Slucko gimnazijoje. Būdamas 6 klasėje, pašalintas už politikavimą. Baigė Tartu privačią gimnaziją, mokėsi Peterburge.
1917 metais buvo vienas Lietuvių konferencijos Vilniuje organizatorių. Išrinktas į Lietuvos Tarybą, jos generalinis sekretorius. 1918 metais Vasario 16-ąją pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą.
J. Šernas buvo du kartus vedęs. Pirmoji žmona buvo kilusi iš aukštuomenės – Kleofa Florentina Brijūnaitė, bankininko dukra. Šeima susilaukė dukters Irenos, ją užaugino J. Šerno brolis kunigas Adomas Šernas. A. Šernas užaugino ir jos dukrą Kristiną Šernaitę.
Su pirmąja žmona J. Šernas išsiskyrė. Vestuvės su antrąja žmona aktore Vera Fainberg vyko Jasiškiuose.
"Meilė buvo labai graži. Susilaukė sūnaus Jokūbo. Kai su mama Jokūbas išvyko į Prancūziją, pasivadino Žaku Šernu ir tapo žinomu aktoriumi", – pasakoja gidė.
J. Šernas palaidotas Nemunėlio Radviliškyje. Iš Kauno iki Biržų jo palaikus atvežė traukiniu, o likusius 30 kilometrų vežė arkliniu vežimu. Žmona Vera Frainberg visą kelią ėjo pėsčiomis.
2004 metais pirmą kartą susitiko po pasaulį išbarstyta J. Šerno giminė. Tuo metu sodyboje gyveno paskutinė namo gyventoja – J. Šerno brolio Petro, Jasiškių malūnininko, dukra Laimutė Šernaitė-Čygienė.
Į šiaurę
Nemunėlio Radviliškis – šiauriausia Lietuvos seniūnija ir šiauriausias miestelis.
Miestelis įkurtas 1584 metais didikų Radvilų, kurie pastatė bažnyčią ir mokyklą.
Nemunėlio Radviliškis, sako L. Prunskienė, būdavo paskutinė švedų stovykla prieš puolant Biržus.
Pažintį su Nemunėlio Radviliškiu pradedame mokyklos muziejuje. Mokykla ką tik šventė 435-ąjį jubiliejų.
Kodėl verta atvažiuoti į Nemunėlio Radviliškį? "Unikali aplinka, gamtos grožis, pakeri Nemunėlio ir Apaščios upių santaka, žymūs veikėjai", – vardija mokyklos muziejininkas, kraštotyrininkas Evaldas Timukas.
Evaldas – vietinis, labai mylintis savo kraštą, renkantis istoriją. Jo vaizdingas, išsamus pasakojimas atskleidžia turtingą ir didingą miestelio praeitį.
Muziejuje gausūs eksponatai išdėstyti dviejose patalpose. E. Timukas gali apie kiekvieną daiktą papasakoti įtaigiai, detaliai: prieš akis iškyla turtinga miestelio istorija.
Stendai skirti signatarui J. Šernui, jo broliui evangelikų-reformatų kunigui, superintendantui Adomui Šernui – šiemet minimos jo 135-osios gimimo metinės. E. Timukas parodo maldaknygę su autentišku A. Šerno įrašu.
"Jis pirmasis lietuvių kalboje pavartojo žodį nepriklausomybė", – primena.
A. Šernas, kaip ir jo brolis Jokūbas, amžinojo poilsio atgulė Radviliškio Nemunėlio kapinėse.
Originalių J. Šerno daiktų muziejus neturi, bet saugo kito signataro – Kazimiero Šaulio – autentišką dokumentą.
Kokliai – iš gimtosios fotografo Petro Ločerio, Šiaurės Lietuvos fotografijų meistro, fotografinių plokštelių Lietuvoje pradininko, gimtosios sodybos Jasiškių kaime.
Tarpukario nuotraukoje – režisierius, dramaturgas Borisas Dauguvietis.
Unikali koklių, keramikos, monetų kolekcija mena Radvilas. Visi radiniai surinkti E. Timuko.
Seniausi artefaktai – geležies amžiaus laikotarpio.
Aštuonerius metus miestelyje kunigavo Adolfas Sabaliauskas-Žalia Rūta (1873–1950), kanauninkas, poetas. Jo metus Nemunėlio Radviliškyje mena XIX amžiaus lenta, kabėjusi prie kapinių. Užrašas liudija, kada kapinės aptvertos mūrine tvora.
A. Sabaliauskui buvo apsireiškusi Marija. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą kunigas Nemunėlio pakrantėje įkūrė Lurdą. Amžinas budėjimas tęsėsi 24 valandas per parą.
Išlikusi Marija dabar įkomponuota į Švč. Mergelės Marijos bažnyčios fasadą. Buvusią Lurdo vietą mena medžiai: jie matyti ir prieš Pirmąjį pasaulinį karą darytoje nuotraukoje.
Aštuoniolika metų Nemunėlio Radviliškyje gyveno antrasis Lietuvos kardinolas (tuomet vyskupas) Vincentas Sladkevičius (1920–2000), į miestelį atitremtas sovietinės valdžios. 1972 metais Radviliškio Nemunėlyje vyskupas palaimino "Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos" leidybą.
Katalikų bažnyčios viduje yra V. Sladkevičiui skirta atminimo lenta. Biržų gatvėje išlikęs 1934 metais statytas dviejų galų namas, kuriame V. Sladkevičius gyveno.
"Iki XX amžiaus pirmosios pusės miestelis buvo vadinamas Radviliškiu. 1919 metais pervadintas į Nemunėlio Radviliškį, kad atsiskirtų nuo didžiojo Radviliškio", – šimtametę lentą rodo E. Timukas.
Ir tai – tik nedidelė muziejaus ekspozicijos dalis.
Praeities liudininkas
Pro raudonų plytų evangelikų reformatų bažnyčią einame link Nemunėlio ir Apaščios santakos.
Evaldas pasakoja, kad kol 1936 metais nebuvo pastatytas tiltas per Apaščią, kelias iš Vilniaus į Rygą vedė per brastą, suko palei bažnyčios tvorą.
Šalia bažnyčios pažymėta buvusių XVIII amžiaus evangelikų reformatų kapinių teritorija. Kapinės sunaikintos sovietmečiu. Prie uosio išliko vienintelis kapinių stulpelis.
"Žiūrint į šitą vaizdą, gimė eilėraštis", – gėrėdamasis Nemunėlio ir Apaščios santaka deklamuoja E. Timukas.
Pirmojo pasaulinio karo metais, sako kraštotyrininkas, savo būstinę Nemunėlio upės viduryje, ant plausto, buvo įsikūręs generolas Silvestras Žukauskas.
Trispalve nudažytas stulpelis šalia santakos žymi Lietuvos-Latvijos sieną.
"Katalikų žemės – už maumedžio", – išlakų medį ir nematomą liniją tarp reformatų ir katalikų valdų rodo E. Timukas. Katalikų bažnyčia pastatyta iš klinčių ir dolomito. Plytų ornamentų – net aštuonios variacijos: "Unikalu, Lietuvoje nėra kitos tokios bažnyčios."
Leidžiamės Nemunėlio link. E. Timukas mosteli ranka, kur tarpukariu buvo vaikų ir moterų maudykla. Vyrai ir arkliai maudydavosi už tilto, kur buvo malūnas.
Ant šlaito, prie klinčių sienelės prisiglaudusi sodyba – buvęs varpininko namas. Mediniai pastatai stovi ant masyvių XVIII amžiaus pamatų. Svaigina jazminai, keroja garduolė – retai beauginamas senovinis prieskonis. Ramu, jauku.
Kaitrią dieną atgaivina senojo Radvilų laikų šulinio vanduo. Šulinys kadaise buvo iš rąstų.
Namo šeimininkui Petrui Vincui Degliui iki devyniasdešimtmečio trūksta dvejų metų. Jo tėvas buvo varpininkas.
"Kažkodėl tie metai greit bėga", – stebisi. "Jaunystėje blėnių esi pridaręs, todėl senatvėj bėga", – šmaikštauja kieme sutiktas jo bičiulis. "Kad rods, nedariau blėnių", – susimąsto P. V. Deglis. Ir staiga prisimena "nuodėmę" iš gilios vaikystės.
P. V. Deglis – A. Šerno amžininkas, puikiai prisimena kunigą.
"Petriuk, a ką kišenėj turi, žvirblį? Negražu kišenėje rankos!" – atkartoja A. Šerno pamokymą. Kunigas mokė ne tik kultūros, bet ir taisyklingos kalbos, kirčiavimo. Neleido rūkyti. Pats per dieną surūkydavo 50 papirosų, paskui metė.
Šventą Raštą kunigas cituodavo atmintinai, buvo poliglotas.
P. V. Deglis pasivadina vidun. Nors lauke spigina saulė, senojoje troboje vėsu.
Šeimininkas ištraukia brangų turtą – smuiką. Kitiems groja tik scenoje. Smuiko muzika užbūrė vaikystėje. Ir dabar P. V. Deglis puikiai atsimena tą tarpukario dieną, kai pirmą kartą išgirdo vyriškį, grojantį smuiku.
"Meiliai skambėjo tavo žodžiai, o aš klausiausi jų rimtai..." – uždainuoja smuikininko dainą. – Man buvo gal penkeri, ir tokį įspūdį paliko, kad po šiai dienai! Pamislijau, kaip čia dabar yr. Ir pradėjau."
Pats išmoko groti ir smuiku, ir tėvo per Žolinę nupirkta lūpine armonikėle. Vėliau išmoko groti iš natų.
Ilgą laiką P. V. Deglis vaidino kultūros namuose, dabar griežia kapeloje "Santaka".
Pasakodamas P. V. Deglis glosto smuiką, rodo, kaip pats jį po truputį susitvarkė, išlenkė.
"Visokių paukštelių man prie lango, – pakelia akis. – Voverei ant aukšto ką padedu, išsineša."
Vasaros popietės idilė – niekur nesinori skubėti.
Sielos atgaivai
Iš Nemunėlio Radviliškio keliaujame į Dauguviečius – Dauguvietynę. Atstumas – 7 kilometrai.
"Nukritau į pavasario žolę, pienių žiedais užsiklojau, pamerkiau debesiui akį ir svajojau, svajojau, svajojau", – svajingai savo kūrybos eiles deklamuoja L. Prunskienė. Eilėraštis baigiasi žodžiais: "Laimingas buvai, Borisai Dauguvieti, nes čia – tavo gimtinė".
Dauguvietynė – gamtos grožio ir ramybės oazė prie Nemunėlio. Privati sodyba kruopščiai tvarkoma. Pats vasaros gražumas – vandenyje žydi lelijos.
B. Dauguvietis (1882–1949), pasakoja gidė, buvo Panevėžio teisėjo sūnus, jo vaikystė buvo smagi, patogi. Su šeima visuomet atvažiuodavo vasaroti į Dauguvietynę. Žemės nei tėvas, nei pats nedirbo, buvo samdomi žmonės.
B. Dauguvietis baigė Peterburge teatro studijas ir vienintelis iš kurso įgijo ne tik aktoriaus, bet ir režisieriaus specialybę. Kurį laiko dirbo Rusijos teatruose. 1920 metais grįžo į Biržus, įsidarbino girininku.
Biržuose nuo 1918 metų veikė muzikos ir teatro draugija "Mūza" – B. Dauguvietis buvo pakviestas vadovauti. Spektakliai vykdavo Astravo dvaro rūmuose.
"1923 metais į Biržus gastrolių atvažiavo Kauno teatras. B. Dauguvietis, pamatęs prastą repertuarą pasakė: taigi manęs ten reikia, manęs ten trūksta, jie nežino, ką daro! Ir išvyko į Kauną vadovauti teatrui." Dirbo Valstybės teatre, Vilniaus valstybiniame dramos teatre.
Nuo 1931 iki 1935 metų B. Dauguvietis kūrė Valstybės teatro Šiaulių skyriuje. Pirmojo spektaklio – Karlo Goccio "Princesė Turandot", režisuota Boriso Dauguviečio, – premjera įvyko 1931 metų rugsėjo 23 dieną. Ši data laikoma oficialiu Valstybinio Šiaulių dramos teatro gimtadieniu.
"B. Dauguviečio širdis buvo Dauguviečių kaime, čia jis atsigaudavo. Sakydavo, kad Biržai – antras miestas po Romos. Antras, nes Romoje gyvena popiežius", – juokiasi L. Prunskienė.
B. Dauguvietis labai mylėjo apylinkės žmones. Rasdavo kalbą ir su paprasčiausiu žmogeliu, ir su ministru. Labai mylėjo vaikus. Prisimenama, kad grybautojai miškelyje ant dubeniuoto akmens rasdavo pinigėlių. Juos įdėdavo B. Dauguvietis apylinkės žmonėms pamaloninti.
Sodyboje išlikęs rūsys su priepirčiu, kur B. Dauguvietis darė ir laikė alų, kur vykdavo baliai su latvių pasieniečiu, kuris atbrisdavo per upę. Dvi–tris dienas alaus koštuves švęsdavo, kol latvio žmona atsistojusi už upės nepradėdavo rėkti.
Vasaras čia leisdavo ir B. Dauguviečio duktė režisierė, scenaristė, aktorė Galina Dauguvietytė. Mylėtą kampelį ji aprašė knygoje "Perpetuum mobile".
"Motiną Galina gerbė, o tėvą be proto mylėjo. Ji sakydavo, kad čia atvažiavęs pasijunti patekęs į visai kitą pasaulį, kitą planetą. Begalinė ramybė, begalinis atilsis, atsigavimas. Vasara, atostogos ir sielos atgaiva. Visi čia atvykę ir dabar taip jaučiasi", – sako gidė.
Artimieji išpildė paskutinį G. Dauguvietytės norą – urna su jos ir vyro pelenais palaidota po senuoju klevu. Kapo vietą žymi lauko akmuo ir žaliuojantis krūmas.
Pro Biržų girią
Keliaudama su turistais, L. Prunskienė iš Dauguvietynės suka į Alės Podėnienės kaimo turizmo sodybą, kur vyksta etnografinė-muzikinė edukacija.
Mes sukame tiesiai į Biržus. Grįžtame per Biržų girią, dešimtą pagal dydį miškų plotą Lietuvoje. Girioje, sako L. Prunskienė, yra jau bebaigiančių išnykti augalų augimviečių, gyvena lūšis, juodasis gandras, pelėdos. Aukščiausias beržas Lietuvoje taip pat iš Biržų girios.
1863 metais girios pakraštyje įvyko Biržų kautynės.
Biržų girioje po atliktų kasinėjimų buvo atrasta Radvilų laikų stiklo gamykla.
"Giria priklausė Radviloms, vėliau Tiškevičiams. Girią didikai naudojo tik medžioklei, nekirto, todėl yra brandžių medynų augimvietė", – sako L. Prunskienė.
Pakeliui kelionės vadovė mini dar vieno garsaus žmogaus – poeto, pedagogo, aušrininko Stanislovo Dagilio (1843–1915) – gimtinę Mažutiškių kaime ir jo žinomiausią kūrinį "Joninės Parovėjos karčiamoje".
L. Prunskienė pateikia dar vieną įdomų faktą: Biržai–Parovėja – pirmasis 1938 metais nutiestas plentas krašte.
Keliaudami "Palatvės didžiavyrių pėdomis" nuvažiavome apie 70 kilometrų. Dalis kelio – vieškelis.