
Naujausios
12 valandą Šiaulių Chaimo Frenkelio vilos parke organizuojamas minėjimas, kuriame prisimins į getą patekusius žmones, jų pavardės bus rodomos ekrane. J. Buršteinas atkreipė dėmesį, kad būtent Ch. Frenkelio įkurtame fabrike dirbo dauguma gete atsidūrusių specialistų.
"Geto likvidavimo metu jame dar buvo apie 3 000 žydų, – pasakojo J. Buršteinas. – O karo išvakarėse Šiauliuose gyveno apie 14 tūkstančių žydų, nes daug jų atbėgo iš Klaipėdos krašto, kai jį užėmė Vokietija, buvo ir Lenkijos žydų."
Liepos 15 dieną bus pagerbtas ir vienas iš žydų gelbėtojų – jėzuitų kunigas Jonas Borevičius SJ, kuris kartu su kitais gelbėjo žydų vaikus, atiduodamas juos lietuvių šeimoms. 15 valandą ant Vilniaus gatvės 245 namo, netoli vietos, kur karo metais veikė žydų rūšiavimo punktas, bus atidengta memorialinė lenta J. Borevičiui (projekto autorius – dizaineris Darius Augulis).
Kunigas Jonas Borevičius 1941–1944 metais gyveno ir dirbo Šiauliuose, buvo Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios rektorius, prekybos instituto kapelionas. Kartu su kitais Šiaulių kunigais jėzuitais J. Borevičius įsitraukė į žydų gelbėjimą. Po karo pasitraukė į Šveicariją, nuo 1946 metų gyveno JAV, mirė 1989 metais Čikagoje. 2017 metais jam buvo suteiktas valstybinis apdovanojimas – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius.
15.30 valandą Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje vyks nemokamas Kiryat Ono (Izraelis) konservatorijos mokinių orkestro koncertas. Liepos 17 dieną konservatorijos auklėtiniai koncertuos ir Vilniuje. 37 narių kolektyvui vadovauja Bar Armon, vyriausiasis dirigentas Gaj Feder.
16 valandą numatytas žuvusiųjų pagerbimas Kužių masinių žudynių vietoje, o 17.30 valandą – geto kalinių, išvežtų į koncentracijos stovyklas, pagerbimas Radviliškio geležinkelio stotyje.
J. Buršteino žodžiais, užrašas šioje geležinkelio stotyje, kad iš čia buvo vežama į tremtį – tinka ir lietuviams, ir žydams: "1941 birželio 14 dieną prasidėjus trėmimams apie 750 žmonių buvo išvežta iš Šiaulių, tarp jų buvo apie 370 žydų – advokatai, mokytojai, inžinieriai. Niekas negalėjo įsivaizduoti, kad po 10–15 dienų prasidės žydiškas košmaras, kuris tęsis ketverius metus."
J. Buršteinas priminė, kad litvakai labai gerbiami Izraelyje, o Lietuvos rabinai, ypač Vilniaus Gaonas, buvo gerbiami visame pasaulyje, Lietuvoje veikė ne viena ješiva – judaizmo dvasinė seminarija. Jo nuomone, visuomenė dar ne iki galo suvokia Holokausto tragedijos mastą, todėl "pagrindinis renginių akcentas – priminti, kad tai nepasikartotų".