
Naujausios
Ta Irena...
Ji dirbo kultūros skyriuje. Tokia skulptūriška brunetė, gražaus demoniško veido, ispaniškų manierų ir nepriekaištingos figūros. Iš išorės – mano amžiaus. Gyveno su vienturčiu sūnumi paaugliu, buvo išsiskyrusi. Goslus dorovingumas dvelkė nuo jos, tarsi odekolonas. Kai praeidavo koridoriumi, įsitempdavo, kad ispaniška prigimtis nekraipytų jos klubų, o kad nekuklūs žvilgsniai neslystų krūtine, vis būdavo susilenkusi. Žvilgsnį laikydavo nuleistą, kad Karmen akys neklaidintų vyriškos giminės, kurios jai visai nereikėdavo. Mat Irena mylėjo tik darbą, buvo jam pasišventusi, jautėsi “kultūros arimų artojėle“ ir tas ją tenkino. Tiesa, įkvėpimo minutėmis Irena rašė eiles, kurios buvo neprastesnės už Maironio. Skambėjo panašiai, bet išvados būdavo tiksliau suformuotos, kategoriškiau.
Pirmą kartą ją pastebėjau bepostringaudamas prie Kultūros vedėjos kabineto, laukdamas savo eilės. Sekretorės vietoje tuomet atsiradusi fatalinė juodplaukė Irena, su manimi kažkodėl šnekėjosi labai šaltai ir kategoriškai. Tema nukrypo apie raganizmą. Paklausiau jos, ar tik ji ne ragana, nes niekada nežiūri vyrams į akis? Irena pakėlė akis, pažvelgė į mane rudu, labai giliu žvilgsniu, kuriame slypėjo demoniška gelmė. „Taip, – pasakė, – esu ragana, nejau nematote?”. Demoniška gelmė padvelkė tokia metafizine jėga, kad pajutau, kaip siaubo banga surakino mano žandikaulį. Pamačiusi baimės atšvaistus mano akyse, Irena nukreipė savasias akis šalin, metafiziškai šyptelėjo ir man pasidarė įdomi...
Kartą užlaužiau Ireną tamsiame koridoriaus kampe, nes to reikalavo mandagumas. Kartą Irena pakvietė mane į kapines parodyti Miglovaros kapo. Kartą Ireną pavėžinau „Žiguliu”. Kartą ji manęs paprašė padaryti Liaudies universiteto diplomo projektą. Kartą man padovanojo kedro kankorėžį. Kai antrą kartą užlaužiau Ireną, ji man pasiūlė savo dvasinius turtus. Kadangi jų man nereikėjo, Ireną, su visais jos dvasios turtais, palikau ramybėje.
Susilenkusi Irena greitu žingsneliu praslinkdavo koridoriumi, nepakeldama savo akių į mane. Bėgo savaitės mėnesiai, o pas Ireną likę jos dvasios turtai virė, burbuliavo. Kadangi niekas apie tai manęs neinformuodavo, tai to nepastebėjau.
Kartą Irena paprašė „Žiguliu” ją nuvežti kelis kilometrus už Joniškio, kur jos sūnelis leidžia vasaros praktiką. Sutikau. Pakeliui į automobilį pasiėmiau dvi „balsuotojas”, kurios važiavo į Joniškį nusipirkti kažkokios žydros medžiagos ir pasiprašė parvežamos atgal. Jos, pasirodo, sugriovė Irenos regztą labai gudrų planą mūsų santykių išsiaiškinimui: mat išsiskyrėlis vyras panoro sugrįžti pas ją. Tą faktą ji nežymiai burbtelėjo, po kelionės išlipdama iš automobilio. Užmiršau.
Buvo rugpjūčio pabaiga, trečiadienis, priėmimo diena. Kabineto durys varstėsi, čirškė telefonai, lankytojai nešė kapinių projektus derinimui, ruošiau ataskaitas Partijos komitetui ir drg. Badarienei iš Bendrojo skyriaus. Šiame pragare staiga atsivėrė kabineto durys, Irena įkišo savo galvą ir netekusiu kantrybės balsu suriko: „Galų gale! Tai gult man su savo vyru, ar ne?!”
1981
Politinės šventės
Jos buvo mano tarnyba ir kūryba. Prieš eisenas ar miestą puošiant, šokinėdavau uždusęs, nors dažniausiai nebūdavo ko – veikdavo pati sistema. Tiesa, išdėstydavau gėles aplink tribūną, su dailininkais apipavidalintojais „pamitinguodavau“ prie tribūnos, tačiau tik po paskutiniųjų maršo taktų, kai kostiumuoti vadovai, atsakingai atsisveikinę su raudonų gvazdikų moteriškėmis bei blizgančiais medalių rinkiniais po kariškomis kepurėmis, bendrapartiečių apsupti kėblindavo namo, atsipūsdavau lengviau – dar vienas viesulas praėjo.
Iki šiol nešioju tuomet susiformavusią savybę – bet kokia gaudžianti šventinė muzika, teisingos tribūninės kalbos, šventinė pompastika – ne man. Tiesa, mano patriotinėms nuostatoms tai įtakos nedaro, juk rinkiminės-politinės šventės manęs (ir mūsų) tuomet ne-lie-tė!
1977
Provokacija?
Virginija su Ugnytės vežimėliu palengva rieda Pergalės aikšte. Ją pasiveja jaunas vyriškis. Tai Albertas Špokas – jos buvęs studentas. Nei iš šio, nei iš to jis pareiškia: „Einu Lietuvos karių kapus tvarkyti. Kitam nesakyčiau, o Jums sakau, nes Jus pažįstu“. Ir nukulniuoja tolyn.
Jam įkandin Virginija garsiai pagalvoja: „Arba jis labai gudrus, arba jis labai durnas“...
1985
Chronis glėbyje
Mano laiptinės kaimynas, miesto milicijos viršininkas Narmantas, grįžta su žmona iš sodo. Jis pirmas lipa laiptais, abiejose rankose nešdamas po nešulį, o žmona, taip pat su dviem krepšiais, kruta laiptų apačioje. Laiptų aikštelėje Narmantas pamato šlitinėjantį chronį. Profesionali neapykanta prasiveržia lauk: „Lauk, tu smarve!“ ir batu nuspiria chronį žemyn. Tas atbulomis bilda laiptais žemyn ir pataiko tiesiai į Narmantienės glėbį.
„Jis ką, durnas?“– suokalbiškai jos paklausia chronis.
1987
Apsivėmęs losjonu
Laiptinė primaižiota, pritrypta purvelio ir cigarečių, tačiau kvepia švara. Mat trečiojo aukšto laiptų aikštelėje guli girtas chronis ir miega apsivėmęs. Iš burnos nutysę kažkokios žalsvos gleivės. Tai – losjonas, tai jis kvepia švara. Šalia jo stovi mano dukrytė, maža Ugnytė, nes negali patekti namo, bijo lipti per jį. Esu tėvelis, stiprus autoritetas. Saugiai perkeliu savo dukrytę, parvedu namo.
Mažytė girtuoklytė
Ugnytė pirmą kartą paragavo vyno, sriubtelėjo kokį gurkšniuką. Paraudo skruostukai, akutukai išsipūtė, nežinoma šiluma išmušė. „Vaje, – ėmiau gąsdinti, – ką padarei!“ Gėrei? Dabar tau viskas. Įprasi, tapsi pijokė. Myši tarpuvartėse“... Matau išgąstį mergytės akutukuose. Pagalvojau – kokie mes suaugusieji esame kvaili, savo gyvenimo patirtimi besityčiojantys net iš mažųjų.
Bletė
Sėdime namuose ir su kaimynu Dariumi, žiūrime televizorių. Iš kiemo įbėga mažoji dukrytė Ugnytė: „Tėveli, ką reiškia žodis „bletė“? „Ne bletė, o bledė, dukryte. Tai negražus žodis. Kai užaugsi, tu irgi tokia būsi. Bėk į kiemą, pažaisk, vaikeli“. Geroji dukrytė išstraksi laukan straksėti su virvute...