
Naujausios
Prostitucijos epidemija Šiauliuose
3574 žmonės Šiauliuose serga „Veneros“ ligomis. Stebinčiam judėjimą Šiaulių miesto gatvėse, ypač vakaro prieblandoje, metasi į akis laisvai vaikščiojančių „laisvos profesijos panelių“, kurios drąsiai klega šaligatviuose, derisi, „medžioja“ klientus. Atsitiktinai, o gal sąryšy su „panelių“ padaugėjimu, mieste pasklido gandai, kad nepaprastai daug žmonių serga veneros ligomis. Mūsų bendradarbis teiravosi policijoj, kad sužinoti užregistruotų prostitučių skaičių. Pasirodo – 13 (velnio tuzinas.) Atrodo, ne taip baisu... Tačiau pakalbėjus su gydytoju - venerologu, drąsiai galima sakyti, prostitučių Šiauliuose – per 100!
1930 m. „Mūsų momentas“ Nr. 13.
Šiaulių „Žinia“
Šiauliuose be kitų organizacijų tenka pažymėti ir Šiaulių pašto, telegr. ir telef. tarnautojų dr-ją „Žinia“.
Šiaulių pašte tarnauja apie 100 tarnautojų, kurie visi yra šios dr-jos nariai. Dr-ja jau turi kapitalo apie 12000 litų grynais pinigais, iš kurių savo nariams duoda be proc. paskolų. Turi nuosavame name klubą, biblioteką iš 1200 tomų knygų ir kt. turto. Šiemet rengiasi pirkti Palangoje vilą.
Šiaulių miesto spauda ir žurnalistai
Palyginamai ne taip jau dideliame Šiaulių mieste, kuris gyvena be ypatingų sukrėtimų ir sensacijų, yra viso 5 laikraščiai: „Kultūra“ – mėn. žurnalas, redaguoja Bugailiškis; „Šiaurės Lietuva“ – savaitraštis, red. A. Laikūnas, faktinasis redaktorius – A.S. Bunza; „Mūsų momentas“ – savaitraštis, red. Br. Buiša; „Pieno ir gyvulių ūkis“ – mėn. laikr., red. A. Daukša; „Tiesos Draugas“ – mėn. laikr., red. P. Gerikas.
Prisižiūrėdami į Kauno žurnalistus ir jausdami gyvo reikalo burtis į s-gą, Šiaulių miesto žurnalistai projektuoja steigti „Provincijos žurnalistų s-gą“, su centru Šiauliuose. Girdėjome, kad tuo reikalu jau eina susirašinėjimas su kitais provincijos laikraščiais.
Kino „Kapitol“
Tai vienas iš moderniškiausių ir jaukiausių kino Šiauliuose. Erdvūs foje, salė dekoruota grynai lietuviškoj dvasioj, daro labai malonaus įspūdžio. Teatro Šiauliuose steigimo proga, buvo padidinta „Kapitol“ scena, kuri dabar jau visiškai atitinka moderniškiems teatro reikalavimams. Kino „Kapitol“ randasi Bažnyčios g-vėj 50 Nr., tel. 302. Čia statomos filmos savo gerumu beveik niekuo nesiskiria nuo kauniškių. „Kapitol“ savininkai yra du: p. p. Švabinskas ir Golcas, kurie apie kino „Kapitol“ maloniai ir informavo.
1931 m. kovo mėn. 29 d. „Diena“ Šiaulių numeris.
Į Šiaulių visuomenę
Paskutiniomis dienomis Šiauliuose pasireiškė nemalonūs įvykiai, iš kurių kai kas daro įvairiausių išvadų bei spėliojimų. Tai padarė jauni, nesąmoningi ir karšti jaunuoliai žydų ir lietuvių išsišokėliai.
Susirinkę Šiaulių lietuvių ir žydų visuomenės atstovai, tuos nemalonius įvykius bendrai apsvarstę, nutarė juos kuo greičiausiai pasmerkti, prašant vietinę administraciją visu griežtumu išsišokėlius nubausti, kad užkirsti kelią tolimesniems išsišokimams.
Iš kitos pusės kviečia Šiaulių visuomenę taip pat kovoti su visais išsišokėliais.
Dabar yra skleidžiama įvairių įvairiausių gandų, kiršinančių vieną visuomenę prieš kitą. Šiuo prašoma visuomenę jokiems gandams netikėti ir juos iš anksto pasmerkti. Taika, ramybė, Tautų sugyvenimas valstybei yra viena iš svarbiausių dalykų, todėl visi į tai turi kreipti ypatingą dėmesį. To reikalauja mūsų valstybės prestižas, jos politinė būklė ir paskiri piliečiai. Todėl gandų skleidėjai, visokie išsišokėliai ne tiktai tam nepatarnauja, bet kenkia, kaip mūsų šiauliečiams, taip ir visai mūsų valstybei.
Lietuvių ir žydų visuomenės vardu:
Burmistras J. Valančius.
Notaras V. Kaveckas.
J. Frenkelis.
Advokatas M. B. Abromavičius.
1934 m. Nr. 34. „Įdomus mūsų momentas“.
Iš šiaulietiškos poezijos
Cieliauka
Šiauliai tik čiuožia,
Šiauliai tik šoka...
Truputį šąla
truputį sninga,
nieko naujesnio,
nieko ypatingo.
Paltokas naujas,
demi sezono,
nušalė ausys
ir kojos Jono.
Bėga mergytė,
pačiūžos žvanga...
– Gal sutiksiu
čiuožykloj brangų?!
Čiuožykloj – tango,
čiuožykloj – poros,
čiuožykloj gimsta
mylėti noras.
Seniai taipogi
čiuožykloj sukas:
patiesia kojas, –
plykėj guziukas.
Niekas pačiuožti
šitaip negali,
kaip čiuožia, lekia
mūsų Karalius.
Lyg kad plestakė,
lyg kad žuvytė
po ledą skraido
Giršaitė Gitė.
Čiuožykloj – tango,
čiuožykloj – myliu...
čiuožykloj gauna
pakaušy skylę...
1934 m. Nr.1. „Įdomus mūsų momentas“.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.