
Naujausios
"Irklo broliai" paskatino "Irklo seses"
Įvairiausių profesijų ir pomėgių šiaulietės į "Irklo sesių" komandą susibūrė praeitų metų rudenį.
"Suburti komandą skatino "Irklo broliai", ir mintis tai padaryti buvo jau seniai, bet prisiruošėme tik rudenį. Paskelbėme feisbuke, kad renkame komandą ir atsiliepė daugiau kaip 40 moterų", – pasakoja Eglė Lankienė ir Akvilė Ramanauskienė, olimpinių bronzininkų ir klubo "Irklo broliai" įkūrėjų, baidarininkų Aurimo Lanko ir Edvino Ramanausko žmonos.
Puiki proga suburti komandą pasitaikė ir dėl to, kad "Irklo broliai" įsigijo "Drakono" valtį, ir nebereikia nuomotis iš sporto centro "Atžalynas".
Dalis komandos narių, kaip Eglė ir Akvilė, yra irkluotojų žmonos, kitos – draugių draugės ir pažįstamos. Fizinis moterų pasirengimas – įvairus: vienos jau yra anksčiau irklavusios, kitoms – tai nauja. Didžioji dalis komandos narių mėgsta sportuoti: lanko sporto klubus, bėgioja.
"O yra ir tokių, kurios nusiperka sporto klubo abonementą už 120 eurų ir neina", – prisipažįsta Gintarė Penkauskienė.
Į treniruotes, vykstančias du tris kartus per savaitę, susirenka nuo 12 iki 20 moterų. Būna ir taip, kad ateina daugiau nei dvidešimt irkluotojų ir tada kažkam tenka likti ant kranto.
Moterys neslepia, kad kartais tingisi eiti į treniruotę, ypač kai blogas oras, bet jaučiasi atsakingos ne tik už save, bet ir už komandos drauges, todėl treniruočių stengiasi nepraleisti.
"Nežinau, kaip kitos, bet aš nuo vandens nulipu kitokia: pilna energijos ir lengva galva, visos mintys lieka kažkur ten", – sako Akvilė.
Akvilei pritaria ir Gitana Tamošaitienė: "Kai susitinka 20 moteriškių, skamba juokas, atsipalaiduoji."
Pergalės ir pralaimėjimai
Šių metų pavasarį "Irklo sesių" komanda išsigrynino, atkrito tos, kurioms netiko treniruočių grafikas. Prasidėjo rimtas darbas, kuris davė vaisių. Birželio 8 dieną Šiauliuose vykusioje Talkšos regatoje "Drakono" valčių varžybose "Irklo sesės" aplenkė penkias valtis ir tapo nugalėtojomis.
Įkvėptos pergalės, šiaulietės visą mėnesį intensyviai ruošėsi ir liepos 13 dieną sudalyvavo Tarptautiniame "Drakono" valčių festivalyje Trakuose. Merginos varžėsi 200 ir 500 m rungtyse ir abejose pelnė antrąsias vietas, vos sekundės dalimis atsilikdamos nuo nugalėtojomis tapusių visaginiečių. Beje, Visagine "Drakono" valčių varžybos labai populiarios, vien moterų komandos yra šešios.
Festivalyje šiaulietėms teko irkluoti ir mišrioje komandoje kartu su kinais, kurie yra "Drakono" valčių lenktynių pradininkai. Jų irklavimo technika kiek kitokia nei lietuvių.
"Buvo smalsu ir naudinga stebėti, kaip profesionalai įspūdingai valdo irklus. Prašėme, kad papasakotų apie irklavimo techniką, bet sakė, kad tai profesionalų paslaptis ir jos negali atskleisti", – pasakoja Edita Cinkutienė.
Festivalis vyko pagal kinų tradicijas, prieš pat varžybas valčių priekyje esančios drakonų galvos buvo kažkuo pateptos ir aprištos kaspinais. Valties priekyje būtinai turėjo sėdėti būgnininkas ir mušti ritmą. Jeigu būgnininkas nutyla bent 5 sekundėms, komanda diskvalifikuojama.
Po mėnesio "Irklo sesės" ir vėl vyks į varžybas. Šįkart – į Birštoną.
Vyriška sporto šaka?
Klausantis nerūpestingo "Irklo sesių" čiauškėjimo, gali susidaryti įspūdis, kad irkluoti "drakoną" – vieni juokai. Iš tiesų, nėra taip lengva ir paprasta.
"Visos 20 merginų turi dirbti tiksliai kaip laikrodukas", – sako Edita.
"Turi galvoti, ne tik kaip ranką laikyti, bet ir koją, kada įkvėpti, kada iškvėpti. Turi žiūrėti, ką daro prieš tave sėdinčios komandos narės, negali daryti savo sprendimų, jeigu viena suklys, visa komanda išsiderins", – aiškina Akvilė.
Eglė sako, kad ne tik tikslumo, bet ir jėgos bei ištvermės reikia – vyriškai irklu darbuotis, o ne švelniai moteriškai.
Pasak Editos, varžybose dar ir su stresu tenka kovoti.
Apvirsti su valtimi moterims dar neteko, tačiau nuslysti nuo suoliuko į valtį ir taip išmušti visą komandą iš ritmo pasitaikė ne vienai. Merginos sako, kad už tokią klaidą varžybose treneris labai pyksta, nes prarandamos brangios sekundės.
Vanduo užbūrė
Besišnekučiuojant su moterimis į treniruotę atvyksta "Irklo sesių" treneris Tadas Čižas.
"Labai darbščios ir pasiryžusios. Savo darbu, užsispyrimu ir mane patį skatina labiau stengtis, kuo daugiau savęs įdėti", – auklėtines giria treneris.
Baidarininkus vaikus ir jaunimą treniruojantis Tadas sako, kad dirbti su "Irklo sesėmis" – vienas malonumas ir atgaiva po dienos darbų.
Ar labai spaudžia savo auklėtines?
"Tik prieš varžybas labiau spustelėjau, o šiaip nebūna labai sunkių treniruočių, kartais visai lengvas padarom", – sako treneris.
"Kuri čia tokia buvo?" – iškart suklūsta merginos.
Treneris džiaugiasi, kad merginos nenusiminė po pralaimėjimo Trakuose. "Aš joms nuolat kartoju, kad ne laimėti, o mėgautis, džiaugtis, gyventi reikia tuo, ką darai. O kai mėgaujiesi, tada ir pergalės ateina. Vien dėl pergalių turbūt su jomis ilgai neišbūčiau", – šypsosi Tadas.
Tadas ne tik treneris, bet ir vairininkas, jis stovi valties gale ir nemato, kaip jo komanda atrodo iš šalies. Padeda draugai, kurie treniruotes kartais filmuoja iš kranto, vėliau medžiaga peržiūrima, analizuojamos klaidos.
Treneris prisimena pirmosios treniruotės vaizdo įrašą: "Jokio sinchrono, irklai – šept, lept. Draugas, kuris filmavo, ir sako: "Man atrodo, kad po šitos treniruotės jos daugiau nebeateis." Bet ne, vanduo užbūrė. Kai paskui palyginom tą pirmos treniruotės vaizdelį ir iš varžybų Talkšos regatoje, net šiurpuliukai nuėjo."
Tadas neslepia, kad pirmos vietos Talkšos regatoje nesitikėjo, svajojo bent apie prizinę vietą. Auklėtinės – priešingai, beveik neabejojo, kad laimės. Ir laimėjo.
"Trakuose iškovota antra vieta parodė, kad mūsų pergalė Šiauliuose nebuvo atsitiktinė", – sako Tadas.
Didžiuojasi treneris savo auklėtinėmis dar ir dėl to, kad beveik visos moterys yra dirbančios, auginančios mažus vaikus, bet randa laiko sportui.
Įkūrė klubą
Liepos 11 dieną šiaulietės Registrų centre užregistravo sporto klubą "Irklo sesės". Jo steigėjomis tapo E. Lankienė, A. Ramanauskienė ir Kristina Vislobokovaitė.
Klubo logotipe – grakšti antytė su irklu. Kodėl toks? Eglė parodo į netoliese stovintį "Irklo brolių" medinį namelį ir virš durų prikaltą klubo logotipą. Jame – raumeningas antinas su irklu.
"Jau ir rėmėjų turime, – pasidžiaugia Akvilė. – Kas negali pinigais paremti, žadėjo paslaugomis paremti. Kiti, į kuriuos kreipėmės, tiesiog palinkėjo sėkmės, pagyrė už gražų prisistatymą."
O lėšų reikia ir irklams, ir liemenėms, ir išvykoms į varžybas. Didžiausia svajonė – įsigyti savo "Drakono" valtį, kuri kainuoja iki 8 tūkstančių eurų.
Nežada komanda išsiskirstyti ir pasibaigus šiltajam metų sezonui. Planuoja rinktis ir sportuoti salėse. Ir dabar moterys ne vien irklais darbuojasi. Viena iš komandos narių yra "Kangoo jumps" atstovė, kartą į treniruotę ji atsivežė šoklių batų ir vedė mankštą. O kartą treniruotę vedė "Freestyler Lithuania" atstovės iš Kauno.
"Bandome pritraukti kitų bendruomenių ir pačios įsitraukti. Rasime veiklos ir žiemą, nes norime būti kartu", – sako Akvilė ir Eglė.
Suburti komandą skatino "Irklo broliai", ir mintis tai padaryti buvo jau seniai, bet prisiruošėme tik rudenį. Paskelbėme feisbuke, kad renkame komandą ir atsiliepė daugiau kaip 40 moterų.