
Naujausios
Antrojo pasaulinio karo metais Šiauliuose leidžiamame laikraštyje „Tėviškė“ keliuose numeriuose buvo spausdintas Vaidotėno slapyvarde pasirašiusio autoriaus- Lietuvos karininko – prisiminimai apie 1940 metų sovietų armijos atsikraustymą į Šiaulius. Įdomus tų įvykių dalyvio liudijimas. Pradedame spausdinti prisiminimų ištraukas.
Paskutinė Laisvės diena mūsų kariuomenės daliniuose
Tvankus birželio penkioliktosios popietis Gubernijos kareivinių rajone(...) Užsiėmimo rajone skamba lietuviška daina, saulės spinduliuose blizga durtuvai – tai pulko mokomoji kuopa šeštadienio rikiuotėje. Monotonišką rajono kaitros ramumą trumpom serijom retkarčiais pertraukia šaudykloj kulkosvaidžių kalinimas. Antai kažkuri kuopa vykdo puolimą, o parko pakrašty minosvaidininkai su pabūklų krūviais keičia pozicijas (...) Pulkas įprastu kruopštumu atlieka dienos užsiėmimus. Ir niekas nenujaučia, kad tai paskutinis toks šeštadienis...
Netikėtai, kaip perkūnas iš giedro dangaus, pulko darbotvarkę nutraukia baisi ir netikėta žinia apie bolševikų gaujų veržimąsi į mūsų žemę. Nutraukę užsiėmimus daliniai skubėjo į kareivines. Kareiviai, užmiršę dienos nuovargį, puolė tvarkyti savo aprangą, valyti šautuvus ir rengtis..., nes lietuvis karys savo gyslomis jautė, kad reikia žygiuoti užkirsti niekšingam priešui kelią. Jau išmušė paskutinė valanda tėvynę gelbėti.
Karininkai per kelias minutes surenkami pulko ramovėje. Nervai įtempti, veiduose rimtis ir laukimas įsakymo. Po kelių ilgų laukimo minučių atvažiuoja pulko vadas. Jo veide kažkas baisaus, jis prislėgtas. Valandėlę mirtina tyla – susikaupę laukiame sprendimo...
– Tamstos karininkai – ir vado veide įsigali dar didesnis skausmas... Toliau jis prisivertęs perskaito išdavikišką kariuomenės vado Vitkausko įsakymą..., kuriuo įsakoma nesipriešinti ir draugiškai sutikti raudonąją armiją ir griežtai saugoti, kad neįvyktų kokių išsišokimų ar ekscesų prieš „draugišką“ kariuomenę. Šio įsakymo pagrindines mintis buvo įsakyta tuojau perduoti kareiviams ir, panaudojant savo autoritetą, imtis visų priemonių, kad būtų išvengta galimų nedraugiškų veiksmų prieš valandomis laukiamas Šiauliuose išalkusias raudonųjų gaujas... Davęs dar kai kurių nurodymų dalinių vadams ir pulko budėtojui, pulko vadas išvyko į pulko štabą, pabrėžęs, kad karininkai, puskarininkiai ir kiti pareigūnai būtų savo vietose, nes, esą, kiekvieną minutę galima laukti naujų įsakymų. Deja, kitų įsakymų nesulaukėme.
Pirmą kartą lietuvis karys pasijuto apdrėbtas nenuplaunamu purvu. Pirmą kartą mes išdrįsome tarpusavyje pareikšti vyriausybės ir kariuomenės vadovybės adresu nedraugingų žodžių. Mes negalėjome suprasti, kodėl padėties tikrovė nuo mūsų buvo slepiama iki paskutinės minutės? Kodėl mes turėjome sudėti ginklus ir beginkliai dalyvauti šiurpioje Lietuvos laidotuvių eisenoje? Dar toliau iš mūsų buvo pareikalauta: mes turėjom tapti veidmainiais patys save ir savo vyrus turėjome parengti raudonųjų gaujų sutikimui.
Kai įėjau į klasę, dalinys dar ir prieš komandą „ramiai“ stovėjo kaip žvakė. Pirmą kartą per kelių metų savo tarnybą pulke taip ryškai buvo pajusta gyva šios brangios klasės lietuviška dvasia. Sienų užrašai ir paveikslai atrodė gyvi ir beprakalbą. Iš medinių rėmų Didieji Lietuvos kunigaikščiai, rodos, savo paniekinančiu žvilgsniu mus smerkė ir reikalavo vykdyti ne Lietuvos išdaviko įsakymą, bet bočių dvasios valią.
– Vyrai, šiandien 15 val. raudonoji armija peržengė mūsų valstybės sieną ir įvairiais keliais žygiuoja krašto vidun. Šiauliuose jos tenka laukti naktį ar rytinėmis valandomis. Vadovybės įsakyta nesipriešinti ir traktuoti ją kaip draugišką kariuomenę.
Po pranešimų daliniuose apie padėtį pulko rajone ėmė nedidelėmis grupėmis kalbėtis kareiviai, puskarininkiai ir karininkai. Daugumos mintys buvo tos pačios: kodėl nesiginame?
Paskutinė laisva šeštadienio naktis praėjo be ypatingų įvykių, nors ta naktis buvo nerimo ir nemigo naktis. Išaušo kaitrus sekmadienio rytas. Apie 10 val. pirmieji raudonųjų daliniai įžygiavo į Šiaulius, nešdami kraštui siaubą ir nežinią.
(Tęsinys kitą ketvirtadienį)
„Tėviškė“, 1942 m. kovo 20 d.
Iš šiaulietiškos poezijos
Cieliauka
Šunų medžioklė
Bedarbiams buvo siūlyta po 3 lt. už sugautą šunį, atsisakė. Iš miesto tarybos posėdžio.
Rudis, Kudlis, Mopsa, Murza
ant praeivių kartais urzgia,
kartais ima ir suloja
ir po truputį gyvuoja.
Baisiai yra nepatogu,
kai apstoja šunys žmogų,
kai perkanda kokią kinką,
žmogui baisiai nepatinka.
Nepatinka taipgi žmogui,
jeigu šuo už palto grobia:
žmogus paskui čiupinėja, –
palto skylę žiūrinėja.
Miesto galvos tą dalyką
nuošaliai nebepaliko,
nutarė kuriuo nors būdu
išnaikint tą miesto brudą...
„Mūsų momentas“, 1932 m. Nr. 39.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.