
Naujausios
Klaipėdos universitetas lenkia dvigubai
Tiek praėjusiais metais, tiek šiais pirmu numeriu Šiaulių universitetą rinkosi apie 200 abiturientų. Iš viso pateikta 700 prašymų.
Taip pat sulaukta apie tris dešimtis prašymų iš užsienio šalių jaunuolių, daugiausia iš Armėnijos, Indijos, Kazachstano, Ukrainos, Baltarusijos, Nigerijos, Ganos.
"Šių metų situacija nuo pernykštės skiriasi po kelis ar keliolika prašymų, tačiau tikslius skaičius komentuoti kol kas šiek tiek anksti – turime palaukti penktadienio, kai LAMA BPO skelbs kvietimus studijuoti", – "Šiaulių kraštui" sakė doc. dr. Renata Bilbokaitė, laikinai einanti Šiaulių universiteto studijų prorektorės pareigas.
Panašiai kaip ir pernai, stojantieji daugiausiai renkasi Anglų filologijos, Ekonomikos ir visas pedagogines studijų programas. Užsienio šalių stojantieji Šiaulių universitete renkasi ekonomikos, programų sistemų, socialinio darbo, verslo administravimo studijas.
"Lietuvoje esame žinomi kaip mokytojų rengimo centras, todėl mūsų pedagoginės programos tradiciškai surenka studijuojančiųjų grupes. Lietuvoje ypač paklausi IT specialistų profesija, todėl planuojame, kad ir mūsų Programų sistemų studijų programa taip pat turės savo studentų grupę", – sakė doc. dr. R. Bilbokaitė.
Tuo tarpu Klaipėdos universitete šiemet pirmuoju etapu iš viso pateikta beveik 1400 prašymų studijuoti bakalauro studijose. Lyginant su praėjusiais metais, prašymų skaičius taip pat panašus. Prašymus studijuoti pateikė ir daugiau kaip 500 jaunuolių iš užsienio šalių: Latvijos, Ukrainos, Kazachstano, Gruzijos, Indijos, Bangladešo, Nigerijos, Ganos.
Ypač populiarios Sveikatos mokslų krypties studijų programos: kineziterapija, radiologija, slauga, taip pat psichologijos bei informatikos studijų programos.
Magistrantų nemažėja
Liepos 10 dieną baigėsi pagrindinis priėmimo etapas į magistrantūros studijas Šiaulių universitete. Besirenkančiųjų antrosios pakopos studijas skaičius, lyginant su preaitų metų rezultatais, išlieka stabilus – stojančiųjų nemažėja. Į magistrantūros studijas šiuo metu yra priimta jau per 130 būsimųjų magistrantų – užpildytos visos valstybės finansuojamos studijų vietos (apie 80), o dalis magistrantų studijas finansuos savo lėšomis.
Galutinis priimtųjų skaičius paaiškės naujų mokslo metų pradžioje, nes priėmimas į magistrantūros studijas tęsiasi toliau. Nuo liepos 16 dienos prasidėjo papildomas priėmimo etapas, kuris tęsis iki rugpjūčio 14 dienos.
Pagrindinio priėmimo į magistrantūros studijas rezultatai rodo, kad daugiausiai stojančiųjų šiais metais rinkosi tokias studijų programas, kaip Socialinis darbas, Viešasis valdymas, Ekonomika, Edukologija, Muzikos pedagogika – čia suformuotos gausiausios magistrantų grupės.
"Pastebime, kad siekis įgyti išsilavinimą, suteikiantį dar aukštesnio lygio kompetencijas ir kvalifikaciją, plėsti profesinės veiklos sritis, pretenduoti į aukštesnes ar kitos srities pareigas darbe, atveda vis daugiau koleginį išsilavinimą turinčių absolventų", – sakė doc. dr. R. Bilbokaitė.
Tuo tarpu magistro studijas Klaipėdos universitete po dviejų etapų jau pasirinko daugiau studentų negu pernai po trijų etapų.
Dėmesys inžineriniams mokslams
Specialistai su inžineriniu išsilavinimu labai reikalingi rinkai ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tačiau didžiausia problema, su kuria susiduriama, yra nepakankamas jaunuolių pasiruošimas inžinerinėms studijoms. Tai atspindi ir stojimų rezultatai į šias programas visoje Lietuvoje.
Kas daroma Šiauliuose, kad situacija keistųsi į gera?
"Svarbu atkreipti dėmesį į Šiaulių miesto savivaldybės iniciatyvas. Jų dėka jau ne pirmus metus vykdome STEAM programas, kurios leidžia į universitetą kviesti mokinius ir su jais dirbti specialiuose gamtos mokslų užsiėmimuose. Taip pat universitete jau daug metų veikia ir puiki jaunųjų fizikų mokykla "Fotonas". Šiais metais daug dėmesio skyrėme ir inžinerinių studijų viešinimui bei populiarinimui.
Apskritai reikia pastebėti, kad Lietuvoje yra labai palankus komunikacinis fonas būtent tiksliųjų, gamtos mokslų, inžinerijos studijoms – siekiama atkreipti dėmesį į šios srities specialistų trūkumą bei garantuotą karjerą, baigus tokias studijas. Vis dėlto inžinerinės studijos Šiaulių universitete dar turi sulaukti savo laiko", – sakė doc. dr. R. Bilbokaitė.
Klaipėdos universitetas taip par reaguoja į inžinerijos specialistų poreikį. Aukštosios mokyklos tinklalapyje skelbiama, kad nuo šių metų universitetas aktyviai pradėjo inžinerinių klasių steigimą Klaipėdos gimnazijose, kur besimokantiems moksleiviams pamokas ves ne tik mokytojai, bet ir universiteto dėstytojai. Šiuo tikslu moksleiviams įrengiamos ir specialios laboratorijos. Siekiama, kad moksleiviai įgautų inžinerinius pagrindus ir būtų tinkamai pasiruošę studijoms universitete.
Susidomėjimas aukštojo mokslo studijomis nemažėja
LAMA BPO skelbia, kad susidomėjimas studijomis Lietuvoje šiemet neatslūgo net ir mažėjant abiturientų skaičiui. Nors brandos atestatus gavusiųjų, palyginti su pernai, sumažėjo 2,6 tūkstančio, Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje šiais metais įsiregistravo vos pusantro šimto stojančiųjų mažiau negu pernai: šiemet 34 940, pernai – 35 116 pretendentų. Iš jų prašymus su pasirinktais pageidavimais pateikė 26 789 (2018 m. – 27 269) norintieji studijuoti šalies universitetuose ir kolegijose.
Nepaisant aukštesnių reikalavimų, taikomų siekiantiems nemokamo aukštojo mokslo, šių metų abiturientai juos įveikė netgi lengviau nei ankstesnių metų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei aukštųjų mokyklų nustatytus priėmimo reikalavimus atitiko 810 abiturientų daugiau nei pernai: šiemet – 9 979, 2018 m. – 9 169 jaunuoliai.
Preliminariais duomenimis, aukščiausiu pageidavimu dažniausiai nurodomos Verslo ir viešosios vadybos, Sveikatos mokslų studijų krypčių grupių programos, nors pastarųjų populiarumas kiek sumažėjo, lyginant su praėjusiais metais. Kolegijose pasirinkimo tendencijos išliko labai artimos praėjusiems metams, o universitetų sektoriuje kiek padidėjo trauka į socialinių mokslų studijų krypčių programas. Inžinerijos mokslus renkasi šiek tiek daugiau stojančiųjų. Ir kolegijose, ir universitetuose sumažėjo susidomėjimas teise.
Siekiantieji universitetinio išsilavinimo pirmenybę teikia studijoms Vilniaus universitete. Prioritetą koleginėms studijoms teikiantys stojantieji prašymuose dažniausiai nurodo Kauno ir Vilniaus kolegijas.
Kvietimai studijuoti stojantiesiems bus siunčiami liepos 26 d. Sutartys su pakviestaisiais studijuoti universitetuose ir kolegijose bus sudaromos nuo liepos 29 d. iki liepos 31 d.
