
Naujausios
Neturi vietos ir pinigų
Lietuvos savivaldybių asociacija skelbia, jog Lietuva yra gavusi įspėjimą iš Europos Komisijos dėl neįvykdytų įsipareigojimų – ne mažiau kaip 98 procentus nuotekų surinkti centralizuotai 2 tūkstančius ir daugiau gyventojų turinčiose gyvenvietėse (aglomeracijose). Tai apima ir šalyje vis dar pakankamai paplitusius lauko tualetus, kurių galima rasti net miestuose. Jeigu iki 2023 metų įsipareigojimai bus neįvykdyti – Lietuvai grės milijoninės sankcijos. Skaičiuojama, kad prie nuotekų tinklų neprijungtų žmonių aglomeracijose vis dar yra apie 30 tūkstančių.
Seniausiame Šiaulių miesto mikrorajone Kalniuke prie Talkšos ežero 2009–2010 metais buvo įrengtas vandentiekis ir kanalizacija. Bet gyventojai skundžiasi, jog kanalizacija nutiesta iki gatvės vidurio, o tinklų klojimą iki namo žmonės turi padengti iš savo kišenės. Anot kalbintų mikrorajono gyventojų, yra žmonių, kuriems kanalizaciją reikėtų įsivesti iš dar tolesnio atstumo, nes arčiau namo įrangos tiesiog nebuvo įrengta.
Mikrorajono gyventoja "Šiaulių kraštui" pasakojo tualetą namuose norinti įsirengti, tačiau tam lėšų nepakanka. Pensininkė gauna mažą pensiją, tad moteriai reikia taupyti norint įsirengti tualetą, tik vandentiekio atvedimo išlaidas jai padengė vaikai.
Kalniuko gyventojas Vytautas tualeto namuose neturi ir sako, jog jam ir nereikia. Vyro namuose paprasčiausiai nėra vietos, kur būtų galima įrengti tualetą.
Lauko tualeto Vytautui visiškai užtenka.
"Aš neturiu patalpos tualetui. Gerai, kad aš pirmame aukšte gyvenu, o ką daryti žmonėms, kurie gyvena antrame aukšte? Kaip ten kanalizaciją išvedžioti?" – klausė Vytautas.
"Blogiukų" sąrašas – be Šiaulių
UAB "Šiaulių vandenys" Kalniuke 2009–2010 metais vykdė vandentiekio ir kanalizacijos įrengimo darbus. Anot įmonės, Šiaulių miestas į miestų "blogiukų" sąrašą nepatenka.
"Šiaulių miesto aglomeracija nepatenka į Lietuvos aglomeracijų, kuriose nuotekų tvarkymas neatitinka ES Direktyvoje 91/271/EEB nustatytų reikalavimų, sąrašą. Remiantis Direktyvos 91/271/EEB nuostatomis, aglomeracijoje centralizuotomis sistemomis turi būti surenkama ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų. Šiaulių miesto aglomeracijoje centralizuotai surenkama ir valoma 98,15 proc. nuotekų, todėl sankcijos Lietuvai (...) dėl Šiaulių miesto negresia", – tikino "Šiaulių vandenų" komunikacijos departamento vadovė Irma Urbonaitė.
Įmonė prieš 10 metų įvedinėjo vandenį ir kanalizaciją ir kitiems individualių namų kvartalams. Tada ir įstatymai buvo kitokie – įmonės atstovė tvirtina, kad tuo metu tiesti vamzdynų iki pat sklypo valdos nebuvo privaloma. Įstatymas dėl vamzdžių tiesimo iki namo valdos įsigaliojo nuo 2014 metų lapkričio 1 dienos.
Įmonės atstovė pažymi, kad tuo metu vamzdynai buvo tiesiami ir tokiuose individualių namų kvartaluose kaip Medelynas, Pabaliai. Esant ribotoms finansinėms galimybėms įmonė siekė plėtoti vandens infrastruktūrą taip, kad centralizuotą vandens tiekimą ir kanalizaciją galėtų pasiekti kuo daugiau žmonių.
"Šiaulių vandenys" ramina žmones dėl išlaidų – kadangi nuo 2014 metų lapkričio 1 dienos valstybė įpareigojo sklypo savininkus susimokėti tik už vamzdyno įrengimą savo namo valdoje, tad problemą galima išspręsti.
"Esant pageidavimui vandentiekio ir (arba) nuotekų vamzdynų atšakai nuo esamo vamzdyno gatvėje iki sklypo ribos įrengti, gyventojai turėtų pateikti prašymą UAB "Šiaulių vandenys". Per pastaruosius trejus metus bendrovė gavo 495 tokius prašymus. 2016–2018 m. buvo patenkinti 347 prašymai – vandentiekio ir nuotekų šalinimo vamzdynai pakloti iki 267 sklypų. Didžioji dalis (82 proc.) vartotojų jau sudarė paslaugų teikimo sutartis su bendrove ir naudojasi centralizuotu vandentiekiu ir nuotekų tvarkymu. Vykdant darbus, iš viso iki sklypo ribos", – sakoma "Šiaulių vandenų" atsiųstame komentare.
Taikys poveikio priemones
Įmonė ragina gyventojus greičiau įsirengti vamzdyną namo valdoje, nes įsigaliojo naujos įstatymo nuostatos – pagal prašymus įrengus vamzdyną iki namų valdos, gyventojas įsipareigoja per tam tikrą laiką prisijungti prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tinklo.
"Atsižvelgiant į nuo 2019 metų gegužės 1 dienos įsigaliojusią Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo nuostatą, numatančią prievolę per 9 mėnesių laikotarpį sudaryti sąlygas prijungti gyventojo nuosavybės teise priklausančius vandentiekio ir (ar) nuotekų tinklus prie centralizuotos vandentiekio ir (ar) nuotekų tvarkymo infrastruktūros, neprisijungusiems gyventojams siunčiami priminimai dėl šios prievolės įgyvendinimo. Informacija apie gyventojus, nevykdančius nustatytos prievolės, bus perduodama atsakingoms institucijoms, kurios spręstų dėl poveikio priemonių taikymo teisės aktuose nustatyta tvarka", – teigiama "Šiaulių vandenų" komentare redakcijai.
Žmonės, neturintys prieigos prie vandentiekio ir kanalizacijos šalia namo valdos, į "prievolininkų" sąrašą nepatenka.
Aš neturiu patalpos tualetui. Gerai, kad aš pirmame aukšte gyvenu, o ką daryti žmonėms, kurie gyvena antrame aukšte?
