
Naujausios

Skelbia laisvą apžiūrą-konkursą
Architekto Vytenio Rudoko parengto Prisikėlimo aikštės projekto koncepcija siejama su vertikalaus akcento (obelisko) pastatymu aikštės skvere prie Savivaldybės. Tvirtinama, kad visiškam aikštės architektūriniam ansambliui trūksta paskutinio elemento – paminklo "Tautos laisvei".
Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Šiaulių skyriaus pirmininkė Rūta Stuopelienė spaudos konferencijoje priminė, kad mieste jau vyko ne vienas konkursas paminklo idėjai išgryninti, kūrybinės dirbtuvės, diskusijos ir panašiai. Anot architektės, toks "smegenų šturmas" negali tęstis be pabaigos, todėl skyrius nusprendė paskelbti apžiūrą-konkursą, kaip priemonę sužinoti visuomenės nuomonę apie galimybę statyti obeliską.
"Dalyvauti kviečiami visi neabejingi miestiečiai, norintys pasiūlyti savo idėją tautos laisvei įprasminti Prisikėlimo aikštėje. Kviečiame miesto menininkus, dizainerius, architektus ir visus, susikūrusius savo paminklo vaizdinį, teikti pasiūlymus. Tikimės, kad iš to kažkas išeis", – sakė skyriaus pirmininkė.
Skelbiama, kad dauguma skyriaus architektų pritarė obelisko idėjai, jo dydžiui ir statymo vietai. Liko nutarti, kokia galėtų būti obelisko plastika, stilistika.
Idėjas LAS Šiaulių skyriui reikia pateikti iki šių metų rugsėjo 2 dienos vakaro. Idėjų autoriams palikta pasirinkimo laisvė, kaip pateikti savo sumanymą. Tai gali būti tiesiog A2 formato lape nupieštas piešinys, eskizas, brėžinys ir trumpas idėjos aprašymas, nurodytas paminklo medžiagiškumas. Autoriams nekeliamas nei amžiaus, nei kvalifikacijos reikalavimas.
Rugsėjo 4 dieną skyrius rengia praktinę konferenciją "Šiaulių miesto kultūrinė tradicija. Tarp istorijos ir gamtos". Konferencijos metu bus pristatytos pateiktos idėjos, o iki rugsėjo 26 dienos jos bus eksponuojamos miesto bendruomenei ir minėtą dieną viešame renginyje apibendrintos.
"Tikimės, kad tai šiek tiek sudirgins bendruomeninius Šiaulių miesto gyventojų veiksmus, mes sąmoningai nekalbamame apie atlygį. Idėjos turėtų būti siūlomos iš noro matyti mieste tam tikrus pokyčius", – komentavo R. Stuopelienė.
Vertins bendruomenė
"Mes manome, kad tolesnis planas kažko laukti, skelbti naujus konkursus ir panašiai, reiškia, kad mes toliau stumdysimės, ginčysimės, kelsime susikalbėjimo klausimus. Manome, kad mes, profesionalai, turime pareigą pareikšti savo poziciją, kad visuomenė išgirstų ir suprastų, kad tai nėra kažkieno norai, yra profesiniai dalykai – urbanistinė struktūra su savo taisyklėmis", – aiškino V. Rudokas.
Jis tikino, kad Prisikėlimo aikštę reikia užbaigti teisingai. Ji gali būti baigta ir be paminklo, bet tai palieka neišspręstą klausimą. Architektas atskleidė, kad jau dabar pas juos vaikšto žmonės, kurie neša savo piešinius, siūlo idėjas.
Priminus, kad savo obelisko idėją socialiniuose tinkluose buvo pateikęs ir miesto meras Artūras Visockas, architektas Š. Sabaliauskas pakomentavo, kad merui liko tik nupiešti savo variantą ir lygiomis teisėmis pateikti apžiūrai-konkursui.
V. Rudokas patvirtino: savo darbą pateiks ir pats. R. Stuopelienė tikino, kad žino ir antrą dalyvį. Ji sakė, kad anksčiau Savivaldybės vykdytame konkurse V. Rudokas negalėjo dalyvauti dėl etikos reikalų, nes jis – aikštės projekto autorius, o laisvame konkurse jau gali pateikti savo siūlymą.
"Visi oponentai, kurie kalbėjo apie vykusio konkurso suvaržymus, per griežtas sąlygas, turi visas galimybes pateikti savo matymus dabar. Kalbėtojų daug, darytojų mažai", – akcentavo aikštės projekto autorius.
Architektai aiškino, kad pateiktų idėjų jokia komisija nevertins. Vertintojai bus miesto bendruomenė. Siekiama išprovokuoti diskusiją, ar tai, kas daroma tinka miesto visuomenei.
Jei aiški dauguma pritartų kuriam nors iš pateiktų variantų, šis būtų pateikiamas Savivaldybei spręsti dėl įgyvendinimo galimybių.
Laisvę siekia įprasminti per XX amžiaus kovas
Architektas Šarūnas Sabaliauskas sako, kad norisi tikros diskusijos – ne abstrakčiomis idėjomis, o konkrečiais darbais. Tokie dalykai turėjo vykti prieš pusantrų metų – jau tada, kai įvyko aikštės projekto konkursas.
Prieš Savivaldybės paskelbtą konkursą vyko keli susitikimai, diskusijos. Ar to nepakako?
Architektai mano, kad nepakako, nes nėra rezultato. Be to, jie nebuvo pakankamai išviešinti.
"Išskyrus profesoriaus Algio Vyšniūno paskaitą apie įpaminklinimo tradicijas, kiti pristatymai daugiau buvo tarpdisciplininių menų atstovų savo veiklos lauko gynimas. Viskas blogai, suvaržyta – duokite mums tuščią lauką ir mes išreikšime menine forma laisvę", – aiškino V. Rudokas.
Architektai įsitikinę, kad siūloma paminklo idėja turi atitikti laisvės kovotojų pagerbimo temą. Todėl sofistiniai išvedžiojimai abstrakčios "laisvės", "laisvo žmogaus" ar "žmogaus teisių" temomis paskelbtoje apžiūroje-konkurse nepageidautini. Š. Sabaliauskas mano, kad "menininkų paišdykavimai" valstybės istorinių simbolių įprasminimo nesukurs.
"XX amžius, ypač pirmoji jo pusė buvo kontroversiška. Turime valstybingumo ženklus, tačiau įpaminklinimo nėra. Sukilėlių kalnelis skirtas 1863 metų sukilimo aukoms atminti. Ten yra kapavietės. Tai nėra priminimas mūsų sunkių kovų", – įsitikinusi R. Stuopelienė.
V. Rudokas priminė, kad aikštė pavadinta Prisikėlimo apygardos vardu, tai ir paminklas turėjo būti pirmiausia skirtas šiai apygardai: "Šaknys ir priežastinis ryšys yra būtent šis, bet nuo to toli nueita".
Konkurso-apžiūros dalyviams primenama, kad paminklo "Tautos laisvei" pavadinime sukoncentruotas XX amžiaus lietuvių tautos kovų už laisvę turinys, kurį galima apibrėžti šiais faktais ir reiškiniais: 1918 metų vasario 16 dienos Nepriklausomybės aktas, tarpukario tautos kova už laisvę, pokario pasipriešinimo kovos, disidentinė, rezistencinė kova okupacijos sąlygomis iki 1988 metų Sąjūdžio, 1990 metų kovo 11 dienos Nepriklausomybės atkūrimo aktas.
Aikštės žaliuose plotuose numatyta įrengti vaikų žaidimų elementus. R. Stuopelienė tiki, kad ten laiką leisdami vaikai, jų tėvai galės susipažinti su tuo, kas vyko.
"Užaugo kelios kartos vaikų, kurie iš principo nežino savo tėvų istorijos", – mano skyriaus pirmininkė.
V. Rudokas atkreipė dėmesį, kad skvere esančioje aikštėje įrenginėjamas postamentas paminklui, tačiau pamatų nėra, palikta tuščia duobė. Pastatyta palapinė, kad lietui lyjant ant postamento laiptų galėtų klijuoti akmenis.
Tikimės, kad tai šiek tiek sudirgins bendruomeninius Šiaulių miesto gyventojų veiksmus, mes sąmoningai nekalbame apie atlygį.
