Rožė — ne tik gėlė

Rožė —  ne tik gėlė

Rožė — ne tik gėlė

Beveik pusę savojo amžiaus Valerija gyvena su liga, turinčia gėlės pavadinimą — rožė. Po gaisro staiga ant moters kojos atsivėrusios žaizdos neišgyja daugiau kaip du dešimtmečius.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

„Niekas dorai nesutaria, kaip tą ligą gydyti“

Po dailiai nupjautą Valerijos kiemą rudeniškas vėjas gainioja nuo medžių nudrėkstus įvairiaspalvius lapus.

Tenka ilgokai palaukti iki durys atsidarys, — šeimininkė sunkiai vaikšto, nepaskubės.

Viduje — pavyzdinga tvarka. Virtuvėje gėlėta staltiese apdengtas stalas. Permatomas dubenėlis ką tik nuskustų bulvių. Valerija gyvena su dviem suaugusiais sūnumis, kiek išgalėdama stengiasi jiems paruošti karšto valgio.

„Nedaug tų jėgų. Tiesa, rankos dar stiprios, bet koja niekuomet neleidžia pamiršti skausmo“, — sakė Valerija.

Prieš porą dešimtmečių moteriai trūko kojos venos. Vos apsigydė, ištiko labai Valeriją išgąsdinusi nelaimė — sodyboje kilo gaisras. Sudegė daržinė, nudegė tvarto stogas. Gaisrą sukėlė ant tvarto užlipę vaikiščiai, sumanę parūkyti. Dar gerai, kad ugnis nepersimetė į gyvenamąjį namą.

„Nė pati gerai nebežinau, kada tiksliai pastebėjau, kad koją ne tik skauda, bet ir atsivėrė žaizdos. Kai pirmąsyk daktarams savo bėdą parodžiau, tik įtarė rožę, vėliau diagnozę patvirtino. Tik kas man iš to, jei iki šiol niekas dorai nesutaria, kaip tą ligą gydyti ir nuo ko ji atsiranda. Sako nuo visokių stresų, išgąsčių ir panašiai“, — svarstė moteris.

Šį rudenį liga vėl paūmėjo. Tarpais koją taip pradeda gelti, jog moteris sako nebeturinti kur dėtis. Atsirado ir naujų žaizdų.

Apie ramų gyvenimą gali tik svajoti

Valeriją kamuoja ne tik rožė. Neseniai nustatyta ir cukraligė, vargina padidėjęs kraujo spaudimas, yra ištikęs ir širdies ritmo sutrikimas.

„Vienų darbų gydytojai man dirbti nebeleidžia, kitų — nebegaliu pati. Net dviračiu važiuoti man draudžiama“, — sakė moteris.

Valerija pasakojo niekuomet jokio darbo nebijojusi. Vos septyniolikos pradėjo triūsti Linų fabrike. Tačiau ir ten ištiko nelaimė — neteko dalies piršto, agregatas išdraskė delną.

Vėliau, sukūrusi šeimą, augino vaikus. Gimė tik berniukai.

„Nebuvo lengva. Vasaromis dar spėdavau ir kolūkyje padirbėti. Tačiau tikrąją naštą pajaučiau, kai nuo plaučių vėžio mirė vos trisdešimties sulaukęs vyras. Likau su dar nedideliais vaikais, vienas nė dviejų metelių neturėjo. Sukausi, kaip išmaniau, patėvio vaikams neparsivedžiau“, — sakė moteris.

Nubraukusi ašaras, Valerija trumpam aprimsta. Moteris nepraranda vilties, jog atsiras gydytojų, kurie sugebės jai padėti.

„Važiuoju į Vilnių. Ne pirmą sykį. Anksčiau esu gulėjusi ligoninėje, sostinės daktarai gerokai yra palengvinę mano kančias. Gal ir dabar taip bus“, — svarsto moteris.

Liaudies medicina gali palengvinti ligą

Valerija yra girdėjusi įvairiausių liaudies medicinos patarimų, kaip palengvinti šią ligą. Kai kuriuos ir išbandžiusi. Pavyzdžiui, ant kojos dėjo baltųjų dilgėlių kompresus. Nepadėjo.

Pačioje ligos pradžioje pagalbos ieškojo net pas žiniuonį kitame Lietuvos pakraštyje.

Ponia Vakerija sako, kad liaudies medicinos žinovų teigimu, rožė efektyviai gydoma kiaulės taukais. Reikia gydomas vietas storai tepti taukais, keisti juos kas dvi valandas. Tinka tepti ir bičių pikiu, dėti kompresą iš ruginių miltų, sumaišytų su šeivamedžio lapais ir medumi. Galima pažeistą odą pabarstyti sumaltų pupelių milteliais arba susmulkinta alyvmedžio žieve, taip pat ir lapais, plauti ramunėlių antpilu.

Tačiau vien šiomis priemonėmis šios ligos įveikti neįmanoma.

Infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos

Mokslininkų teigimu, rožė — infekcinė liga, kurios sukėlėjas streptokokas patenka į odą per žaizdas. Uždegiminis procesas dažniausiai prasideda veide, rečiau pažeidžia galūnes.

Rožė linkusi kartotis, gali komplikuotis pūliniu limfmazgių, smegenų dangos uždegimu, net kraujo užkrėtimu, o kartojantis rožei ant blauzdos, gali prasidėti dramblialigė.

„ROŽĖ“: Gėlės pavadinimą turinti liga Valeriją vargina ne vienerius metus.

Autorės nuotr.