Kuprinės svoris lemia vaiko laikyseną

Kuprinės svoris lemia vaiko laikyseną

 

Kuprinės svoris lemia vaiko laikyseną

Radviliškio rajono Visuomenės sveikatos biuras skambina pavojaus varpais: profilaktinių patikrinimų duomenimis, daugėja vaikų, turinčių įvairių laikysenos sutrikimų. Bene pagrindinė to priežastis — per sunkios mokyklinių reikmenų kuprinės.

Išvada: pradinukų kuprinės per sunkios

Žmogaus laikyseną nemaža dalimi lemia jo gyvenimo būdas. Tačiau, pasak Radviliškio Visuomenės sveikatos biuro specialistų, viena iš dažniausiai pasitaikančių ir netaisyklingą laikyseną nuo pat vaikystės suformuojančių priežasčių — tai, kad moksleiviai nešioja per sunkias pagal savo amžių kuprines. Per didelis kuprinės svoris kenkia vaiko stuburui, vidaus organams, deformuoja laikyseną.

Siekiant įsitikinti, kokio svorio kuprines ant pečių nešioja Radviliškio rajono 2— 4 klasių moksleiviai, mokyklose surengta akcija, kurios metu visuomenės sveikatos priežiūros specialistės pasvėrė per 1200 pradinukų ir tiek pat jų kuprinių. Nustatyta, kad daugiau nei 35 procentai mokinių nešioja per sunkias kuprines.

Optimalus kuprinės svoris — 10 procentų moksleivio kūno masės, ir kuprinė negali viršyti 15 procentų vaiko kūno masės.

Optimalaus svorio kuprines į mokyklas nešėsi 64 procentai tyrime dalyvavusių mokinių. Per sunkias kuprines nešėsi 374 moksleiviai (tai sudaro beveik 31 procentą). Per daug sveriančiose kuprinėse rasta mokymosi priemonių, kurių tą dieną nereikėjo, taip pat — įvairiausių žaislų.

Iš visų patikrintųjų 61 mokinio kuprinės buvo labai sunkios. Tai — 5 procentai nuo visų patikrintųjų.

Beveik 20-ties procentų tyrime dalyvavusių moksleivių kuprinės buvo be atšvaitų.

Teisingas pasirinkimas

Visuomenės sveikatos specialistai neabejoja, kad moksleivių laikysena besirūpinantys tėvai turėtų pakontroliuoti, kas „gyvena“ kuprinėse, kurias į mokyklas nešasi jų vaikai. Apie per sunkių kuprinių žalą mokiniams turėtų dažniau priminti ir pedagogai bei aiškiai pasakyti, ką būtina atsinešti kitą dieną.

Teisingas pasirinkimas — rinktis mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio, plačius, paminkštintus diržus.

Pradinių klasių mokinių tuščia kuprinė turėtų sverti ne daigiau kaip 700 gramų, vyresnių klasių mokinių -- ne daugiau kaip kilogramą.

Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens.

Sunkius daiktus reikėtų dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros. Daiktai, kurių tą dieną reikia, turėtų būti sudėti tvarkingai, kad viduje neslidinėtų.

Kuprinės diržus reikia užsidėti ant abiejų pečių. Diržai neturi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.

Sauliaus RIMGAILOS nuotr.

SVORIS: Nustatyta, kad per 30 procentų tyrime dalyvavusių Radviliškio rajono pradinukų į mokyklas nešasi per sunkias kuprines.