
Naujausios
Pakruojis – biurokratų rojus
Mokyklų mažėja, jas valdančiųjų – daugėja
Į „Pakruojo krašto“ redakciją tebeplaukia skaitytojų informacija apie didėjančią valdininkų ir biudžetininkų armiją, nebetelpančią valdžios įstaigų pastatuose. Pakruojiečių akiratyje – besiplečiantys biudžetininkų dariniai rajono ugdymo įstaigoms valdyti.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Savivaldybės veikla modernėja
„Pakruojo krašto“ skaitytojai savo laiškuose piktinasi, kad mažėjant rajone gyventojų ir uždarant mokyklas, valdininkų armija ne tik kad nemažėja, bet dar ir didėja.
Kai kurie skaitytojai nurodo ir to priežastį – neva taip yra todėl, kad rajone esant dideliam nedarbo lygiui, valdžioje esantieji skuba darbu aprūpinti savus – gimines, bičiulius, bendrapartiečius.
Panašių abejonių turėjo ir rajono Tarybos nariai, kai sausį Tarybos dauguma nusprendė biudžetininkų ir valdininkų armiją padidinti 10 naujų etatų. Tad nuo šių metų mokesčių mokėtojų lėšomis yra išlaikomi 299 valdininkai ir biudžetininkai.
Būtinybė didinti valdžios armiją grindžiama neva kokybiškesniu valdininkų darbu: savivaldybė įgyvendina „Kokybės vadybos metodų diegimo ir piliečių aptarnavimo tobulinimo“ projektą.
Tam buvę gauta 255 tūkstančiai litų Europos Sąjungos lėšų, 45 tūkstančiais litų iš biudžeto prisidėjo pati savivaldybė, valdininkai važiavo mokytis ir tobulintis.
Patiems politikams abejonių sukėlusį etatų didinimą savivaldybės klerkai įrodinėjo, jog taip esą ir dėl savivaldybei deleguojamų naujų funkcijų, neva kai kurių darbuotojų pareiginiai aprašai reikalauja atskirti veiklos sritis, o seniūnijose papildomai steigiama etatų dėl racionalių sprendimų.
Buhalterės skaičiuoja ir „rankom“
Bene daugiausiai komentarų ir laiškų redakcija sulaukė dėl permainų Švietimo skyriuje. Nors valdininkai skelbia, kad jos visos – dėl lėšų taupymo ir racionalaus jų naudojimo, skaitytojai mano kitaip.
Rajone likusiose 17 bendrojo lavinimo mokyklų buvo panaikinti buhalterių etatai, o vietoje to įkurtas naujas Švietimo įstaigų apskaitos skyrius ir įdarbinta 21 buhalterė.
Tuo viešai stebėjęsis rajono Tarybos narys ir verslininkas Algirdas Adomaitis iš Švietimo skyriaus vedėjos Irenos Mažulienės išgirdo dar įdomesnį faktą.
Vedėja aiškino, kad naujajam apskaitos skyriui yra nupirkta brangi buhalterinės apskaitos programa: ji esanti labai sudėtinga todėl buhalterės dabar „apskaitą veda ir programiškai, ir rankomis“.
Po vienu stogu nebesutelpa
Dėl šių permainų rajono švietimo įstaigų valdininkai nebesutelpa po vienu stogu. Prieš pora savaičių rajono Taryba nusprendė leisti nuomoti patalpas rajono Pedagoginei psichologinei tarnybai. Mat šios specialistams nebeliko vietos, kai „švietimo“ pastate įsikūrė buhalterijos „artelė“.
Pedagoginė psichologinė tarnyba persikėlė į pastaraisiais metais apytuštį likusį Darbo biržos pastatą. Šiai savivaldybės institucijai čia išnuomotas visas trečiasis aukštas.
Šiaulių teritorinės darbo biržos bendrųjų reikalų vedėja Vilma Šatkuvienė „Pakruojo kraštui“ sakė, kad dėl patalpų nuomos, Šiaulių teritorinė darbo birža sutaupo trečdalį pastato šildymo lėšų. Mat nuo kūrenimo sezono pradžios iki kovo iš rajono biudžeto sumokėta 3772 litai.
KOMENTARAS
Valdžią renkasi žmonės
Vytautas KURPUVESAS,
Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas
– Rajono biudžeto lėšų paskirtsymas ir naudojimas – vietinės valdžios atsakomybės klausimas. Čia neturėtų kištis nei Seimas, nei Vyriausybė. Tačiau ar tikslingai naudotos nacionalinio biudžeto lėšos, gali patikrinti Valstybės kontrolė. Rajono biudžeto pinigų naudojimas – savivaldybės kontrolierių priežiūroje, o Tarybos sprendimų teisėtumą prižiūri Vyriausybės atstovas.
Pastebima, jog pastaruoju metu dažniau pasitaiko informacijos apie valdininkų aroganciją rajonuose. Tačiau Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto patarimai gali būti tik rekomendacinio pobūdžio. Nes vietos valdžią renkasi žmonės, o išrinktieji turi dirbti savo rinkėjams.
BIUDŽETININKAI: Pakruojo rajone dėl lėšų stygiaus ir mokinių mažėjimo uždaromos mokyklos, o didėjanti biudžetininkų armija jau plečiasi ir įsikūrė Pakruojo darbo biržos trečiajame aukšte.
Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.
VALDININKĖ: Švietimo skyriaus vedėja Irena Mažulienė neslepia, kad susigaudyti dabartinėje mokyklų buhalterijos apskaitoje – ir jai pačiai sunku.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.