
Naujausios
Naikinama dar viena mokyklėlė
Šiaulių rajono mokyklų naikinimo vajuje eilė jau atėjo ir Kužių vidurinės mokyklos Gilaičių skyriui.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Apie problemą – skaičiais ir faktais
Rajono bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos veiksmų plano projekte numatyta, kad jau šių metų rugsėjo pirmąją skambutis į Gilaičių mokyklėlės klases vaikų nebekvies.
Jos bendruomenei paaiškinti, kad mokyklėlę uždaryti būtina, antradienio pavakarę buvo atvažiavę Savivaldybės atstovai.
„Valstybė neduoda, kiek reikia, o Savivaldybė nepajėgi prisidėti tokiomis lėšomis, kad galėtume išlaikyti visas mokyklas“, – gilaitiškiams teisinosi Savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė savo argumentus pateikė skaičiais.
Kuršėnų Stasio Anglickio pagrindinėje mokykloje išlaikyti vieną vaiką kainuoja 4200 litų, Kužių vidurinėje kartu su Gilaičių skyriumi – 6753 Lt. Vien Gilaičių skyriuje vaiko išlaikymas kainuoja 14871 litą. Iš šios sumos 6259 litai – mokinio krepšelio lėšos, dar 8612 litų prideda Savivaldybė.
Švietimo paslaugų centro duomenimis, Gilaičių mokyklėlės pastatui išlaikyti pernai skirta daugiau kaip 37 tūkstančiai litų.
Dabar mokyklėlėje yra 12 vaikų. „Gretimos savivaldybės jau neturi lėšų išlaikyti mokykloms, kuriose 90 – 100 vaikų. Laikyti tokią mokyklą ir skriausti kitus vaikus – reikia susimąstyti“, – teigė J. Šertvytienė.
Gilaičių mokyklėlės virtuvės darbuotojai maistu aprūpina ir Aukštelkės bei Gilvyčių pagrindines mokyklas. Čia maistas paruošiamas 160 vaikų.
Vaikai iš Gilaičių bus nuvežami į Kužių mokyklą ir parvežami iš jos.
Įdarbinti mokyklėlės darbuotojus svečiai nepažadėjo. Ją uždarius, maistas Aukštelkės mokyklai būtų ruošiamas Bubių mokykloje, gilvytiškiams – Kuršėnų Daugėlių pagrindinėje mokykloje.
Rūpi kaimo likimas
„Labai gaila, garbūs ponai, kad jūs šiandien kalbate tiktai faktais, skaičiais, bet gal truputį reikia atsigręžti ir į žmogiškąjį faktorių. Jūsų akimis, koks kaimo likimas, ar galite šiandien pasakyti? Ko mums tikėtis kaime?“, – į Savivaldybės atstovus kreipėsi Gilaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Šverienė.
Ji retoriškai klausė, ką daryti jaunimui, kuris galbūt norėtų pasilikti kaime. Dabar tris namus gyvenvietėje parduoda pensininkai, nes išsikelia į miestą. Jaunos šeimos vien todėl dar nevengė kaimo, kad kaimas turėjo mokyklą.
Bendruomenės vadovė mena, kad prieš ketverius metus rajono meras žadėjo: kol kelias į Kužius nebus išasfaltuotas, tol mokyklėlė nebus uždaroma. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis 2009-metais raštu bendruomenei buvo pasižadėjęs, kad 2011-2012 metais šį kelią išasfaltuos. Pažadai ir lieka tik pažadais.
„Man labiausiai rūpi kaimo likimas“, – taip tarusi, I. Šverienė dar pasvarstė, ar nebūtų galima mokyklėlę išsaugoti, mažinant etatus, įsikūrus viename pastato aukšte...
Gilaitiškis Tomas Lakačauskas paklausė, ar nebūtų galima įkurti multifunkcinį centrą, kaip numatoma Kurtuvėnuose?
„Mums kiekviename kaime neišeis įsteigti multifunkcinį“, – atsakė K. Lukšas.
Svarstys mokyklos taryba
Dabar dėl Gilaičių mokyklėlės likimo pirmiausia spręs Kužių vidurinės mokyklos taryba, kurią sudaro po penkis mokytojus, mokinius ir jų tėvus.
Gavusi mokyklos tarybos raštą, rinksis Savivaldybėje sudaryta komisija, kuri analizavo švietimo sistemos būklę, parengė mokyklų tinklo pertvarkos veiksmų plano projektą.
Jei mokyklos ir Savivaldybės komisijos nuomonės nesutaps, arbitru bus pasitelkiama Švietimo ir mokslo ministerija.
Tikimasi mokyklų tinklo pertvarkos plano projektą pateikti rajono Tarybai, kad ji kovo 29-ąją vyksiančiame posėdyje dėl Gilaičių mokyklėlės tartų lemiamą žodį.
Autoriaus nuotr.
AKISTATA: Ir gilaitiškiai, ir jų svečiai turėjo savų argumentų.
KAIMAS: Gilaičių bendruomenės pirmininkės Irenos Šverienės (viduryje) nuomone, jaunimą kaime dar sulaikydavo tai, kad jame yra mokyklėlė.
PROBLEMA: Jau svarstoma, kaip panaudoti pastatą, jeigu mokyklėlė bus uždaryta.