„Volungė“ skamba ketvirtį amžiaus

„Volungė“ skamba ketvirtį amžiaus

 

„Volungė“ skamba ketvirtį amžiaus

Stačiūnų etnografinis ansamblis „Volungė“ šventė savo kūrybinės veiklos 25-erių metų sukaktį. Kolektyve – Stačiūnų ir aplinkinių kaimų žmonės, saugantys ir ateities kartoms perduodantys liaudies tradicijas.

Stanislava VIČAITĖ

stanislava@skrastas.lt

Skambėjo koncertas, liejosi padėkos

Renginio svečiai bei buvę „Volungės“ ansamblio saviveiklininkai pasitikti su duona ir druska.

Ne vieną sudomino senos nuotraukos, kuriose įamžinta sukaktį šventusio kolektyvo veikla nuo gyvavimo pradžios iki šių dienų.

Šventė prasidėjo „Volungės“ ansamblio saviveiklininkų programa. Kolektyvo saviveiklininkės Eugenija Monkūnienė bei Angelė Zaveckienė prisiminė „Volungės“ istoriją. A. Zaveckienė – ir šio ansamblio įkūrėja, ne vienerius metus jam vadovavusi.

Su švente stačiūniečius sveikino Stačiūnų kaimo bendruomenės ir Lygumų seniūnijos atstovai. Koncertą dovanojo bičiuliai – Baisogalos (Radviliškio rajonas) folkloro ansamblio „Dainoriai“ ir kapelos „Ramunėla“ iš Joniškėlio (Pasvalio rajonas) saviveiklininkai.

Rajono savivaldybės padėkos raštais už aktyvią veiklą ansamblyje apdovanoti „Volungės“ dainininkai ir šokėjai Angelė Zaveckienė, Eugenija Monkūnienė ir Kostas Šimaitis.

Kultūros skyrius padėkas skyrė Onai Valantinavičienei, Bronei Vaičiulienei, Janinai Lenartavičienei, Arūnei Šimaitytei ir Vaivai Junevičiūtei.

Pakruojo kultūros centro direktorė Irena Kybartienė pagerbė dabartinę „Volungės“ ansamblio vadovę Violetą Bernotienę, Oną Domeikienę, Joną Jucevičių, Emiliją Urbonienę, Leonardą Labanauskienę, Romualdą Sitavičių.

Pradžių pradžia

Stačiūnų „Volungės“ ansamblio pradžių pradžia – 1986-ųjų lapkritis. Tuomet į pirmąją repeticiją atėjo šešios moterys: Pranina Puplinskienė, Teklė Jankaitienė, seserys Valerija Misiūnaitė ir Genė Abromavičienė, Ona Gutauskienė bei Valerija Kanišauskienė. Joms vadovauti ėmėsi vietos kultūros namų vadovė Angelė Zaveckienė. Šiuo metu ansamblyje nebedainuoja nei viena jo pirmtakė, o keturios jau išlydėtos Anapilin.

Jau kitų metų kovą dainininkės parodė pirmąją savo programą.

Tų pačių metų rudenį išaugta iki ansamblio. Į jo gretas įsiliejo kaimo jaunimas: Ramunė Kašėtaitė, Regina Misiūnaitė, Nijolė Vaivadaitė, Jolanta Mėnginaitė, Marius Gutauskas, Irmantas Stasiulis. Taip susidarė šešios šokėjų poros, o ansamblio programa praturtėjo dar ir šokiais.

Nuo to laiko pagreitį įgavęs ansamblis paruošė ne vieną teminę programą, daugybę koncertų, dainų vakarų. Tad buvo kuo pasidžiaugti švenčiant kolektyvo gyvavimo 10, 15 metų sukaktis.

O minint 20-ies metų kūrybinės veiklos jubiliejų, ansamblis gavo „Volungės“ vardą ir vėliavą. Joje išsiuvinėtas skiriamasis Stačiūnų ženklas – vėjo malūnas. Virš jo – paukštelis volungė, o apačioje – ąžuolo lapai ir javai, žemdirbių krašto simboliai.

Laikui bėgant keitėsi ansamblio nariai. Vieni atėjo, kiti išėjo dėl sveikatos ar mokslų, dar kiti pasitraukė Amžinybėn. Suskaičiuota, jog per tuos 25 ansamblio gyvavimo metus dainavo, šoko, grojo per aštuoniasdešimt žmonių. Čia vienas kitą papildo vyresnio amžiaus žmonės, jaunimas ir vaikai.

Keitėsi ir ansamblio vadovės. Be A. Zaveckienės, ne vienerius metus jam vadovavo Violeta Daunorienė, Regina Pocienė, Albina Augienė, Aušra Dumbraitė. Dabar „Volungės“ vairą laiko Violeta Bernotienė.

Stačiūnų etnografinis ansmablis „Volungė“ žinomas ne tik rajone. Be šio kolektyvo neįsivaizduojamos kasmet Pakruojyje vykstančios „Žiemgalos“, miesto šventės. Saviveiklininkai išjudino kaimą tvarkant Stačiūnų malūną ir įrengiant jame senosios buities ekspoziciją.

 PRADŽIA: Stačiūnų etnografiniam ansambliui „Volungė“ pradžią davė šešios dainininkės.

„Volungės“ archyvo nuotr.

 PROGRAMA: Sukakties proga saviveiklininkai parengė šventinę programą.

 VAIŠĖS: Renginio dalyviai vaišinti Stačiūnų kaimo šeimininkių slėgtu varškės sūriu.

Autorės nuotr.