
Naujausios
Už tvorą atsakomybės neprisiima
"Nepakantu prisiimti atsakomybę už tai, už ką neturėtume prisiimti", – teigė A. Bartulis apie neseniai prie "Lyros" prekybos centro Lyros gatvėje 13 išdygusią tvorą. Administracijos vadovas aiškino, kad Savivaldybė dėl tvoros teisėtumo renka papildomą informaciją ir solidarizuojasi su prokuratūra, ginančia viešąjį interesą.
"Bendrovė užsitvėrė, apsunkino srautus verslininkų klientams. Prokuratūra įpareigojo Statybos inspekciją imtis būtinų priemonių apginant viešąjį interesą. Kiek mums žinoma, Statybos inspekcija apskundė tokį prokuroro sprendimą", – pasakojo A. Bartulis.
Savivaldybė aiškinasi, ar tvoros pastatymas nepažeidė reikalavimų dėl požeminių komunikacijų. Nerimaujama, ar ji neapsunkins situacijos nelaimės atveju gelbėjant žmones ir turtą.
"Mes, kaip administracija, neturime būti kaltinami, kad čia atsirado tvora ir mes nieko nedarome. Taip, gali tenai pasisukioti su kažkokiu tai prietaisu ir nuimti, bet mes užduosime necivilizuotą toną visiems šiems dalykams. Na, nenoriu šito daryti. Nors galbūt pasismaginti ir būtų smagu", – juokėsi direktorius.
Jis neneigė, kad jei tvora neaukštesnė nei 1,7 metro, o intervencija į žemę ne gilesnė nei 30 centimetrų, statybos leidimo, derinimų dėl komunikacijų nereikia. Anot direktoriaus, jei bus nustatyta statinio statyba pažeidžiant kokį nors teisės aktą, atsiras argumentas reikalauti nusigriauti tvorą arba pašalinti pažeidimą. Vadovas pripažino, kad šiuo metu pilnos teisinės argumentacijos dar neturi.
Taip, gali tenai pasisukioti su kažkokiu tai prietaisu ir nuimti, bet mes užduosime necivilizuotą toną visiems šiems dalykams. Na, nenoriu šito daryti. Nors galbūt pasismaginti ir būtų smagu.
"Tokios tvoros miesto nepuošia, jos yra nesantaikos istorija. Labai norėtųsi paprašyti spręsti tarpusavio problemas ne tvoromis", – sakė Administracijos direktorius.
Šiauliuose – Vijūnėlės variantas?
A. Bartulis taip pat informavo, kad birželio 28 dieną "Šiaulių lyra" kreipėsi į Savivaldybę su prašymu suformuoti tarp Savivaldybės aikštelės ir "Šiaulių lyros" valdomos žemės įsiterpusį valstybinės žemės sklypą ir sujungti su besiribojančiu sklypu, valdomu minėtos bendrovės.
Pradėjus procedūrą ir ėmus rinkti informaciją paaiškėjo, kad į šį siaurą valstybinės žemės ruožą yra įsiterpęs bendrovės pastato priestatas. Savivaldybės pasamdyti matininkai šį faktą patvirtino.
Administracijos direktorius pasakojo, kad dar 2005 metais bendrovė prašė statybos leidimo užstatyti antrą aukštą ir priestatui statyti, tačiau po poros metų registruojant statybą, žemės intarpo neliko, o visas pastatas tilpo savo žemės sklype.
Direktorius stebėjosi, kad nekilnojamojo turto registre įregistruota negyvenama patalpa – antras aukštas, o apie priestatą nutylėta.
"Patikėkite, kas yra statinys, o kas patalpa, šiuose rūmuose (Savivaldybėje) dar atskiria", – neleido abejoti Administracijos vadovas.
Jis tvirtino, kad statinys į valstybinę žemę įsiterpė 83–84 centimetrus. Statinio pamatas esą pastatytas ant gelžbetoninės sienelės, kuri buvo laisvoje valstybinėje žemėje.
"Turime Šiauliuose Vijūnėlės variantą. Esmė yra ne pažeidimo mastas, o pats faktas. Kiek galima lįsti į valstybinę žemę – metrą, penkis, šimtą?" – retoriškai klausė direktorius.
Dar 2016 metais Savivaldybė susirašinėjo dėl šių sklypų su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT), kuri rašė: "nėra aišku, kad statinys, kuris kerta žemės sklypo ribą, yra įregistruotas nekilnojamojo turto registre. Pagal registro duomenis neįmanoma identifikuoti šio statinio. Būtų tikslinga įvertinti statinio statybos teisėtumą".
2017 metais NŽT Šiaulių skyrius Savivaldybei rašė apie įstatymo pažeidimą šioje istorijoje. A. Bartulis apgailestavo, kad tuo metu dirbę administratoriai nesiėmė veiksmų, nes pagal Vietos savivaldos įstatymą visa atsakomybė už įstatymo vykdymą Savivaldybės teritorijoje tenka Administracijos direktoriui.
"Byla bus sudėtinga ir ilga. Patirties šalyje yra – Vijūnėlės dvaras, A. Sabonio kotedžai", – komentavo A. Bartulis, primindamas teisminius procesus dėl į valstybinę žemę įlindusių statybų. Vadovas informavo, kad Savivaldybė samdys advokatus, kurie vertins šio teisinio ginčo perspektyvą ir galimas pasekmes bei atstovaus jos interesus.
A. Bartulis konkrečiai neatsakė, ar bus reikalaujama priestatą nugriauti.
Jis neigė, jog šie Savivaldybės žingsniai gali būti susiję su „Šiaulių lyros“ tvoros statyba arba su kitos tam pačiam akcininkui priklausančios bendrovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentui pateiktu kreipimusi dėl galimų pažeidimų Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos projekte. Šalia amfiteatro, esančio pėsčiųjų bulvare, nuosavą pastatą turinti bendrovė teigia, jog projekte nepaisoma detaliajame plane nustatytų servitutų. Dėl to gali strigti projekto įgyvendinimas.