
Naujausios


Teko išbraukti
Miesto Taryba rugsėjo 5 dieną patvirtino Savivaldybės šiųmetinio biudžeto pakeitimus. Tarp jų – dėl ES paramos lėšų ir valstybės investicijų, skirtų projektams panaudoti, mažinimo.
ES paramos lėšos sumažintos 1,510 milijono eurų, valstybės – 49,9 tūkstančio eurų.
Šių pinigų negalima perskirstyti, kitiems tikslams panaudoti. Tad jie tiesiog išbraukiami, kad biudžete "nekybotų" ir akių nebadytų, kai reikės suvesti metinius biudžeto vykdymo rezultatus.
Pastarųjų kelerių metų Savivaldybės praktika rodo, kad kasmet įvairioms reikmėms nepanaudojama po daugiau kaip dešimt milijonų eurų biudžeto lėšų. Pernai, pavyzdžiui, ta suma sudarė 14 milijonų eurų.
Šiųmetiniame Savivaldybės biudžete europinės paramos dalis nėra menka. Projektams finansuoti iš pradžių suplanuota 20,6 milijono eurų ES lėšų, dabar ta suma sumažėjo iki 19,1 milijono eurų. Savivaldybės biudžetas sudaro iš viso 152,3 milijono eurų.
Politikams aiškinamajame rašte įvardyta, jog europinių lėšų suma mažinama, "įvertinus vykdomų projektų ir viešųjų pirkimų procedūrų eigą ir trukmę."
"Saulė" vėl atidedama
Savivaldybės Projektų valdymo skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė "Šiaulių kraštui" įvardijo priežastis, kodėl ir kokiems projektams šiemet pinigų nebereikia.
170 tūkstančių eurų mažinamos lėšos Kultūros centro renovacijai, kuri artėja prie pabaigos.
"Matome, kad Kultūros centrui per didelis lėšų poreikis buvo suplanuotas", – teigė I. Džiaugienė.
350 tūkstančių eurų nebenumatoma skirti koncertų įstaigos "Saulė" pastato renovacijai ir priestato statybai. Šis projektas jau ne kartą buvo atidėtas ir šiemet dar neprasidės.
"Dėl "Saulės" vėlai buvo pasirašyta projekto finansavimo sutartis ir gautos ES lėšos – tik birželį. Savivaldybės indėlis taip pat buvo numatytas, bet dabar dar tik rengiami rangos darbų pirkimo dokumentai ir darbų nepavyks pradėti, tad lėšas mažinam", – vardijo priežastis vedėja.
Didžiausia suma – net 950 tūkstančių eurų ES lėšų – lieka nepanaudota užterštoms teritorijoms Šiauliuose valyti.
Tai bendras miesto ir Krašto apsaugos ministerijos projektas, pagal kurį šalia oro uosto nuo teršalų valoma dalis Šiaulių laisvosios ekonominės zonos teritorijos ir dalis karinės teritorijos.
"Birželį valymo darbų konkursą rengėme, bet jis neįvyko, buvo trys dalyviai, visi pateikė netvarkingus dokumentus, – aiškino I. Džiaugienė. – Sugaišome laiką ir šiemet darbų greičiausiai jau nepradėsime, tik dabar skelbiame antrąjį konkursą. Vokus su siūlymais atplėšime rugsėjo 12 dieną."
Talkšos ežero pakrantės sutvarkymo darbų projektavimas užtruko, tad darbai, kuriems pinigai buvo skiriami, neprasidės. Darbų pirkimo dokumentai tik dabar rengiami. Vedėjos žodžiais, "vėluojame 4–5 mėnesius".
Neprasidės ir Povilo Višinskio gatvės rekonstrukcija bei jos erdvės pritaikymas jaunimo poreikiams. Rangos darbų pirkimai neįvyko ir skelbiami iš naujo.
Į kitus metus nukeliama Aušros alėjos rekonstrukcija, nors rangos darbų pirkimas įvykęs ir rangos sutartis pasirašyta. Darbus laimėjo bendrovė "Šiaulių plentas", kuri atlieka ir Prisikėlimo aikštės rekonstrukciją. Gal rangovas patiria sunkumų, nebespėja?
"Mes patys sąmoningai atidedame Aušros alėjos rekonstrukciją, – teigė I. Džiaugienė. – Sprendimas priimtas dėl eismo saugumo, kad neužkimštume miesto gatvių, kol nebaigta Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstrukcija."
Iš numatytų atnaujinti miesto parkų tik Centrinio parko rekonstrukcijai rangovas yra parinktas. Ar šiemet darbai prasidės?
"Kol kas parkų projektams pinigų nemažiname", – sakė I. Džiaugienė.
Bet Didždvario parko rekonstrukcijos darbų pirkimas dar neprasidėjo. Vyksta tik Kaštonų alėjos rekonstrukcijos darbų pirkimas.
Atidėjimai kelia nerimą
Denis Michalenko, miesto Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas, "Šiaulių kraštui" sakė, jog bandė aiškintis, kodėl tokia didelė suma europinių pinigų nepanaudojama.
"Paprašiau Administracijos teikti pateiktų projektų įgyvendinimo terminus, darbų grafiką, išgirdau, jog internete viską viešina, bet ten nieko aiškaus nėra, – teigė D. Michalenko. – Taip projektus atidėliojant, kyla abejonių, ar jie laiku bus įgyvendinti ir ar neteks grąžinti europinių lėšų? Su tokiais tempais visko gali būti."
Jis akcentuoja, jog ES lėšos – investicija, kuri turi atnešti naudos miestui ir miestiečiams.
"Nesugebėjimas lėšų panaudoti rodo nekokybišką veiklą, – mano politikas. – Ar tikrai Adminstracija pati viską daro laiku? Lengviausia teisintis, jog rangos konkursas neįvyko. O kada jis buvo paskelbtas, ar ne per vėlai? Kokie reikalavimai buvo sudėlioti?"
Jis stebisi, kad vykstant rangos darbams imama prašyti papildomų lėšų "nenumatytiems darbams".
"Prisikėlimo aikštei ir jos prieigoms, pavyzdžiui, reikėjo skirti dar 250 tūkstančių eurų, – prisiminė D. Michalenko. – Kyla klausimas, kokio lygio tuomet buvo projektavimo darbai? Ar čia mokame rangovui už darbus, kurie atlikti, bet taisomi? Žinau, kad Tilžės gatvėje teko "lopyti" atsiradusias kelias duobes."
Išgirdęs, jog Aušros alėjos rekonstrukcija atidedama pačios Savivaldybės sprendimu, nustebo: "Kontrolės komitetui reikės tuo pasidomėti – nukels terminus, o po to liks kalta, kad darbai laiku buvo nepadaryti."
Lengviausia teisintis, jog rangos konkursas neįvyko. O kada jis buvo paskelbtas, ar ne per vėlai?